Presunúť na hlavný obsah

Petra Schultz-Izakovic robila v ateliéri Alexander McQueen: Ako prácu dizajnérky dokázala spojiť s úlohou mamy?

Kariéra

Štúdium strihov v Británii, magisterský titul z Milána, vlastná módna show v Royal Court of Justice v Londýne, stáže v prestížnych módnych domoch Alexander McQueen, či Max Mara. A to ani zďaleka nie je všetko. Kto je vlastne Petra Schultz-Izakovic? A ako dokáže život aktívnej dizajnérky spojiť s úlohou mamy?

Je milá, krásna, pracovitá, láskava a neuveriteľne talentovaná. Jej tvorba odzrkadľuje rukopis, ktorý pristane každej žene. Petra Schultz-Izakovic je nielen dizajnérkou, podnikateľkou, ale aj mamou a manželkou zároveň. A napriek obrovským úspechom, ktoré v pracovnej sfére dosiahla, stojí nohami pevne na zemi. Nechýba jej totiž ľudskosť a pokora. A to sa v dnešnej dobe viac ako počíta. Jej kolekcie sú láskou na prvý pohľad. Tak čo, idete sa zaľúbiť spolu s nami?

Aké bolo tvoje prvé prepojenie s módou a fashion sférou? Inklinovala si k tomu od detstva? 

Áno, k móde a módnemu dizajnu som inklinovala už od detstva. Už odmalička som pobehovala v maminých sukniach a hrala sa s rôznymi materiálmi. Svoje prvé návrhy som kreslila na hocijaké zbytky papierov alebo zošitov a všetky ich schovávala do krabice od topánok.

Neskôr som začala navštevovať Základnú umeleckú školu, kde som sa naučila základy rôznych techník šitia a pomohlo mi to pripraviť sa na prijímačky na Strednú odbornú školu, kde som vyštudovala obor odevný dizajn. Naďalej som pokračovala v štúdiu odevného dizajnu na rôznych vysokých školách v zahraničí.

Študovala si v mnohých krajinách v zahraničí, je pohľad tam na módu iný ako u nás? 

Myslím si že v každej krajine je pohľad na módu iný a nemusíme sa nutne diferencovať, že je u nás iný ako vo zvyšku sveta. V niektorých krajinách je to viac spojené s históriou a tradíciami. Inde s inováciami a moderným dizajnom a v iných krajinách to môže byť viac o minimalizme alebo spojení s ekológiou.

Tým pádom aj pohľad na módu a štýl, akým sa študuje, navrhuje a tvorí, je odrazom životného štýlu jednotlivých dizajnérov, krajiny, z ktorej pochádzajú a v ktorej tvoria.

Pracovala si aj v ateliéri Alexander Mcqueen, čo si tam robila a čo ti táto skúsenosť dala? 

Pracovala som tam počas štúdia na vysokej škole v Londýne na oddelení print design. Naučila som sa obrovskej sebadisciplíne a dokázala som sa prispôsobiť extrémne rýchlemu a vyčerpávajúcemu pracovnému prostrediu, ktoré je pre takéto veľké módne domy.

Je dobré mať skúsenosti z rôznych pracovných pozícií aj rôznych firiem. Ja som napríklad následne pracovala v Pume a neskôr aj v malom štúdiu v Londýne, kde to bolo o niečom úplne inom – viac uvoľnené, ale základy ostali.

Prečítajte si: Luxusné modely, svetové topmodelky a neželaný hosť: Záver prehliadky Chanel mal trpkú príchuť

Ako vznikla myšlienka vytvoriť vlastnú značku? 

Myšlienka vytvoriť vlastnú značku vznikla prirodzene po skončení štúdia v Taliansku. Po niekoľkých rôznych pracovných príležitostiach, ktoré mi veľa dali, som sa rozhodla vrátiť sa domov a začať tvoriť pod vlastnou značkou.

Aké kúsky v tvojich kolekciách nájdeme a čím sú jedinečné?

V mojich kolekciách nájdete rôzne druhy oblečenia na všetky príležitosti – každodenné nosenie, slávnosť, svadba či do práce.

Jednotlivé kolekcie sa vyznačujú minimalistickým dizajnom a dokonca na seba aj nadväzujú, či už strihmi alebo použitím rovnakých materiálov, takže si z mojej tvorby dokážete vytvoriť moderný a najmä minimalistický kapsulový šatník.

Na čom si pri samotnej tvorbe zakladáš? Čo je pre teba najdôležitejšie?

Myslím, že je to práve už spomínaný minimalistický dizajn, ktorý je však zároveň vždy niečím iný. Navyše, veľmi dôležité je aj vypracovanie, nositeľnosť pre klienta, jednoduchá starostlivosť a udržateľnosť.

Mohlo by vás zaujímať: TOP svadobné trendy na rok 2020: Tieto veci by ste mali vedieť predtým, než začnete organizovať svadbu

Aký je tvoj pohľad na udržateľnosť? 

Samozrejme sa snažím, aby Cord Decker fungoval čo možno najudržateľnejším spôsobom, nielen tým, že vyrábam lokálne a vyberám certifikované materiály, ale aj tým, že vyrábam na dopyt. To znamená, že v súlade s našou filozofiou vyrábam klientkam produkty z kolekcií na mieru, vďaka čomu tovar zbytočne nenaskladňujem a nevytváram fashion odpad. Takisto ponúkam v cene produktu celoživotnú záruku. Ak by sa niečo náhodou roztrhlo, nie je problém to znova upraviť.

Ďalšou pridanou hodnotou je tzv. second chance – druhá šanca pre oblečenie. Ak by vám odev už nesedel alebo by ste ho chceli nejak oživiť a upraviť, sme tu pre vás.

Si mamou, dá sa tento biznis spojiť s materstvom a zostať stále kreatívnou aj napriek prebdeným nociam a občas náročnejším obdobiam ako to už pri deťoch býva? 

Prebdené noci sú súčasťou môjho života od chvíle, keď som sa rozhodla byť módnou dizajnérkou. Vtedy som ešte netušila, že to bude aj malá príprava na materstvo. Je to veľmi náročné, fyzicky aj psychicky vyčerpávajúce. Našťastie mi vo firme pomáha manžel a s detičkami zase rodina. 

Máš ešte nejaké vízie, kam chceš Cord Decker posunúť?

Áno, mám. Nedávno som uviedla prvú Cord Decker detskú kolekciu a v novej kolekcii, ktorú uvidíte v októbri, budú zahrnutí aj páni. To sú najbližšie plány, na ktoré sa už môžete tešiť. Čo sa týka tých dlhodobých, nechám si ich zatiaľ pre seba.