Presunúť na hlavný obsah

Jete ryby? Vieme, proti ktorým chorobám naozaj bojujú!

Zdravie a relax

Každý vie, že ryby sú zdravé a že by sa mali jesť aspoň jedenkrát týždenne. Ale viete presne, ktorým chorobám môžete vďaka konzumácii rýb zabrániť?

 

Ľudia, ktorí konzumujú niekoľko porcií rybieho mäsa týždenne, majú oveľa menšiu šancu, že dostanú infarkt, mŕtvicu alebo smrteľnú arytmiu ako tí, ktorí ryby nejedia. Okrem toho sú mastné kyseliny v rybách potrebné na rozvoj mozgu. Podľa jednej štúdie sa ženám, ktoré v tehotenstve konzumovali ryby, narodili deti, ktoré mali vyššie IQ, lepšie správanie a boli menej náchylné na vývinové poruchy. Tieto ženy zjedli 340 gramov rybieho mäsa týždenne.

 
Ryby sú teda vhodnou prevenciou pred kardiovaskulárnymi problémami a pomáhajú aj nášmu mozgu. Okrem toho sú účinným bojovníkom proti depresiám a zlým náladám. Mozgové tkanivo tvorí v prevažnej miere tuk – je to asi 60 percent suchej hmoty mozgu, pričom asi tretinu tvoria nenasýtené mastné kyseliny. Práve tieto kyseliny chýbajú ľuďom, ktorí mávajú depresie. A keďže rybie mäso dokáže tieto kyseliny doplniť, je veľmi dobrým bojovníkom proti depresiám.
 
Rybie mäso pôsobí aj protizápalovo. Najmä morské ryby, ktoré sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny, tlmia chronický zápal. Obyčajný zápal dokáže vyvolať množstvo chorôb, ako napríklad reumatoidnú artritídu či lupus erytematodes. Ak si minimálne raz týždenne doprajete rybie mäso, omega-3 mastné kyseliny sa postarajú o to, aby ste v krvi mali nízku hladinu zápalových látok ako C-reaktívny proteín, ktorý je nielen spúšťačom zápalov, ale aj jedným z hlavných rizikových faktorov vzniku srdcového infarktu. 
 
Existujú aj štúdie, ktoré tvrdia, že ľudia konzumujúci ryby sú menej náchylní na cukrovku, rakovinu, astmu a alergie. Takže jesť ryby sa naozaj oplatí. 
 
To, čo by vás mohlo odradiť, sú kontaminanty ako ortuť, priemyselné toxíny dioxíny a polychlórované bifenoly v niektorých rybách. Najnovšie štúdie sa teda zamerali na to, či tieto látky môžu ľuďom ublížiť. Dali ich do súvisu s kardiovaskulárnymi problémami, poškodením nervového systému a inými zdravotnými ťažkosťami. Svoje zistenia vedci z Harvardu uverejnili v časopise Journal of the American Medical Association a tu jednoznačne potvrdili, že pozitíva, ktoré prináša konzumácia rýb, vysoko prevažujú nad možnými rizikami.
 
Toto je desať bezpečných zdrojov najväčšieho množstva omega-3 mastných kyselín, ktoré zároveň obsahujú najmenšie množstvo ortuti:
1. losos
2. sleď
3. ustrice
4. platesa
5. tuniak (ak v konzerve, tak svetlý)
6. treska
7. morský jazyk
8. morský rak
9. krab
10. kreveta