Presunúť na hlavný obsah

Najlepšia stylistka na Slovensku Zuzana Kanisová: Ako vyzerá jej práca a ako ju ovplyvnili sociálne médiá?

Móda

Zuzanu Kanisovú mnohí z vás poznajú ako módnu štylistku. Kde čerpá inšpiráciu a aký má názor na súčasný svet sociálnych médií, ktoré módny biznis dosť ovplyvňujú?

Vyhľadávaná módna štylistka, ktorá patrí medzi špičku na našom trhu. Zuzana Kanisová má veľké šťastie, že práca je jej hobby, no nepodlieha stereotypu a svoju úroveň posúva stále o level vyššie. Aké je to čeliť dobe sociálnych médií a udržať si pritom svoju úroveň?

V oblasti módy ste začali pracovať už v sedemnástich rokoch. Aký je to pocit byť vnímaná ako jedna z najlepších?

Ja nad tým takto nerozmýšľam. Snažím sa robiť veci najlepšie ako sa v tej chvíli dá. Každý výkon musí mať určitú úroveň, to očakávam hlavne sama od seba. Začínala som ako sedemnásťročná, mala som ambície a keď sa na to s odstupom času pozerám aj veľkú odvahu. Hnala ma silná vola a kreativita. Vždy som chcela pracovať v móde a tak sa aj stalo.

Pozrite si video: Rozhovor: Štylistka Zuzana Kanisová otvorene o móde na Slovensku aj chybách, ktorých sa ženy dopúšťajú

Dostávali ste v takom veku pochvalu od rodičov? Predsa len, bola to doba, kedy sa toľko neplytvalo slovami, na rozdiel od tej dnešnej, keď si veľa matiek myslí, že má doma nadpriemerné dieťa. 

Od otca som veľmi pochvaly nedostávala, čo ma možno motivovalo a podvedome som si chcela niečo dokazovať. Naopak, moja mama ma podporovala vo všetkom. Vždy bola pre mňa najbližšou osobou. Nikdy nič nesúdila a svojou láskavosťou, pochopením a veľkosťou ducha pre mňa vytvorila najlepší možný základ aký môže dieťa mať.

Viac z magazínu: Talentovaná návrhárka Ivana Mentlová: Éra 70.rokov dokáže na ženách vyzerať takto žensky

Poďme však do súčasnosti. Andy Warhol raz povedal, že nastane doba, kedy každý bude prežívať svojich pätnásť minút slávy. Týka sa to aj stylingu, mám pocit, že dnes je každý štylista/štylistka. Ako to vnímate vy?

Som stará škola. Zaujímam sa o prácu, o talent, o výstupy a reálne projekty. Áno, žijeme v dobe, keď sa zdá, že každý môže robiť všetko. Je to doba, ktorá praje často krát viac forme ako obsahu. 

Človek sa musí vedieť aj „predať“. V čom bola, okrem talentu, vaša schopnosť predať sa?

Nikdy som nepochybovala o tom, čo som robila a bola som odvážna. Robila som vždy to, o čom som bola presvedčená a robím to doteraz. Podľa mňa je najdôležitejšie ísť bez ohľadu na názory ostatných vlastnou cestou. Aj keď možno nedokonalou, ale vlastnou. A neustále na sebe pracovať.

Ak by ste mali povedať tri vlastnosti, ktoré vás vystihujú, aké by to boli?

Cieľavedomosť v zmysle toho, že vedome viete čo robíte a keď niečo začnete, mali by ste to aj dokončiť. Disciplína. A v rozhodujúcich chvíľach nadhľad. Nie vždy sa to dá, ale špeciálne v tejto brandži ho musíte mať, inak vás zožerie.

Vaša práca je vlastne váš životný štýl, no predsa len, balans nejak dosahovať musíte. Pôsobíte totiž harmonicky…

Venujem sa osemnásť rokov joge. Znamená pre mňa spôsob, ako zdravo, šťastne a slobodne žiť. Joga predstavuje cestu k poznaniu seba samého. Od začiatku cvičím podľa Systému Joga v dennom živote, ktorý vychádza z pôvodnej jogovej tradície prispôsobenej potrebám súčasného človeka.

Sebapoznanie a sebarozvoj je teda kľúčom k úspechu? 

Joga učí človeka pochopiť seba samého tým, že obrátite pozornosť do vlastného vnútra. Pokoj sa dá totiž nájsť iba vo vnútri. Vonkajšie okolnosti a veci sa neustále menia. Tým že sa na ne fixujeme a neustále niečo očakávame, tak prichádzajú sklamania a trpíme. Praktizovanie jogy pomáha život lepšie zvládať a vnáša do neho harmóniu.

Znamená to teda aj to, že selektujete ľudí, napríklad ak sa bavíme o ľuďoch, nabitých negativitou?

Nevyhľadávam spoločnosť, kde sa necítim dobre ☺. Ľudí stretávame rôznych. Ako ich vnímame je v konečnom dôsledku náš subjektívny postoj. Iných zmeniť nemôžeme, svoj postoj áno.  Nemusíte sa páčiť každému a každý vás nemusí mať rád. To sa nedá a  nemá zmysel sa pre to trápiť. 

Je niečo mimo profesie, čo vás poháňa vpred? Otvára obzory?

Knihy sú pre mňa obrovská inšpirácia, zaujíma ma fotografia. Minulá aj súčasná. Inšpiráciu vidím takisto v histórií, architektúre, dizajne, v tvaroch. Rada sa pozerám na pekné veci.... 

Všimla som si to aj na vašom Instagrame, máte tam z tejto oblasti zaujímavé fotografie…

Instagram používam hlavne na prezentáciu svojej práce. Iné sociálne siete nepoužívam. Instagram sa mi páči lebo je jednoduchý, vizuálne zaujímavý, nepotrebuje zbytočne dlhé komentáre a zároveň o človeku čo to napovie.

Aj toto nájdete v magazíne: Žena, ktorá rozpútala revolúciu vo svete módy: Kamila Boudová otvorene o tom, čo robí

Instagram viac spája so svetom, človek má pocit, ako keby vlastnil teleport. Kto vás tam inšpiruje?

Inšpirujú ma hlavne svetové štylistky, módne redaktorky, blogerky. To čo robia a ako sa obliekajú. Tiež módne značky, svetové magazíny a fotografi. Jednoducho, zaujímajú ma viac tie kreatívne ako výsostne osobné veci. Na instagrame je pozitívne to, že sa k fotkám dostanete hneď, čo bolo kedysi nemožné. A môžete si nájsť praktický čokoľvek a kohokoľvek, kto vás zaujíma.

Čisto teoreticky, kam si myslíte, že sa to bude uberať? Ovplyvní to podľa vás naše životy ešte viac ako doteraz?

Ťažko povedať, mne osobne je stále bližší ten „3D“ svet. Instagram je ilúzia. Väčšinou pekná a lákavá. Budujeme si na ňom svet aký chceme a vytvárame o sebe obraz ako chceme byť vnímaní.

Pokračovanie rozhovoru a viac zaujímavých rozhovorov čítajte v tomto čísle magazínu Feminity, ktorý je práve v predaji!