Presunúť na hlavný obsah

Práca vo výškach a zároveň najsexi povolanie: Ako vyzerá reálny život letušky?

Kariéra

Ich revírom je paluba, ich tempo je vražedné. Okrem toho majú takmer všetky postavy modeliek a tvár, že sa vám z lietadla ani vystúpiť nechce.

Také sú letušky, s ktorými sa stretávame väčšinou pri tých najkrajších chvíľach v živote, keď nám v krvi koluje dovolenková atmosféra.

Najkrajšie chvíle sa však razom menia na hororové predikcie toho, čo sa počas letu môže stať. Keď som volala mojej známej, ktorá lietala krátke európske lety, ale i vzdialenú exotiku, či by sme sa mohli porozprávať o jej zážitkoch, povedala mi: „Jasné, rada, priprav sa však na to, že to nebudú žiadne romantické príbehy, skôr to bude taká malá divočina,“ a poprosila ma, aby som pre istotu jej meno nespomínala. Takže Alenka, pozdravujem ťa. 

Prečítajte si: Skutočný príbeh: KONGO - "Krajina, ktorá ma zmenila!

Na jednej strane máte možnosť kŕmiť žirafy v Nairobi, zatancovať si v Riu či dať si „high five“ s náčelníkom kmeňa Batak na Filipínach. Na strane druhej, keď prídete skontrolovať toalety na palube lietadla a nájdete tam nečakané prekvapenie od drzého chlapca, ktorému aj tak nič nemôžete povedať, vaša práca sa jednoducho musí stať vaším koníčkom. 

Našťastie to zobral s humorom 

Práve tento let, ktorého sa zúčastnil aj drzý chlapec, mi utkvel v pamäti, pretože okrem prekvapenia na záchode sme s letuškami zažili ešte jednu kuriozitu. Pán s veľmi hustými vlasmi si od mojej francúzskej kolegyne letušky vypýtal čierny čaj. Prišla k pánovi aj s nápojovým vozíkom, jednou rukou sa oprela o jeho sedačku a s druhou čaj nalievala do pohárika. Pánove husté vlasy však neboli jeho a ona nešťastným pohybom strhla hustú parochňu, ktorá padla rovno do jeho čaju. Červenali sme sa celá posádka, ale našťastie to dotyčný zobral s humorom.

Prvý let

Môj prvý krátky let Viedeň – Istanbul. Pilot ma zavolal a povedal mi, že máme problémy pri pristávaní. Podvozok sa nechcel vysunúť, tak ma poprosil, aby som išla do uličky približne v strede lietadla a začala skákať, aby som podvozku s vysunutím pomohla. Ešte pred spôsobením veľkej hanby som si uvedomila, že si zo mňa len posádka robí srandu. Vitaj, nováčik.  

„Letušáci“

Čoraz častejšie sa k nám hlásia aj muži, naši „letušáci“, ktorým toto povolanie učarovalo. Muži majú jednoducho zmysel pre humor a je s nimi radosť pracovať. Jeden môj (sexi) kolega bol zrejme unavený z toho, ako stále opakuje dookola bezpečnostné pravidlá počas letu, a tak sa rozhodol, že ich zarepuje. Cestujúci začali tlieskať do jeho rytmu a na konci jeho predstavenia sa spustil veľký aplauz. Bolo to také roztomilé spestrenie.

Mohlo by vás zaujímať: Lajky ako endorfíny 21. storočia? Nie je to až taký nezmysel! Potvrdili sme si to vlastným experimentom

Zvieratká 

Cestujúci, ktorí majú v lietadle aj svojich domácich miláčikov, sú kapitola sama o sebe. Pani, ktorá cestovala so svojimi dvoma deťmi, sa ešte pred odletom stále pýtala, či sa v lietadle nachádza aj jej psík. Zvieratá sú umiestnené vždy oddelene. A tak som išla zistiť, či už „nalodili“ aj jej hafana. Bohužiaľ sa vyskytli komplikácie a zvieratá nemohli byť z technických dôvodov prepravené. Keď som to pani oznámila, začala si baliť veci. Zobrala svoje dve deti a z úložného priestoru rovno nad ňou vybrala klietku s mačkou. O mačke nikto netušil a nechápali sme, ako sa mohla na palubu dostať. Príbeh sa však skončil šťastlivo, pani sa do lietadla vrátila a jej psík bol prepravený nasledujúcim letom. 

Videla som raz jednu divadelnú hru, volala sa Tri letušky v Paríži. Išlo tam o to, ako pán pilot chodil paralelne s troma letuškami a nakoniec mal z toho dobrý guláš, pretože  bolo naozaj náročné časovo zvládať tri temperamentné ženy naraz. Preto mi nedalo neopýtať sa mojich známych letušiek, ako to teda je s tými záletníkmi pilotmi. Všetky tri sa zhodli na tom, že každý muž v uniforme je jednoducho sexi. Okrem toho piloti majú takú špeciálnu iskru v očiach, ktorej môže byť ťažké odolať. No viac mi prezradiť nechceli.