Presunúť na hlavný obsah

Vďaka nesprávnym rozhodnutiam svojej matky som sa stala ženou, ktorá má vo vzťahoch s mužmi tento problém

Sex a vzťahy

Dobrá výchova vo všetkých smeroch je na nezaplatenie. Hoci sa hovorí, že život si formujeme sami, niekedy nás predsa len správanie, rozhodnutia našich rodičov môžu ovplyvniť natoľko, že aj keby sme chceli isté veci zmeniť, ide to ťažko...

“Nechcem, aby ste ma pochopili nesprávne... Svoju matku ľúbim a vďačím jej za to, že to so mnou zvládala, pretože to ako slobodná matka nemala vôbec ľahké. Avšak, v mnohom si mohla za to, že zakaždým skončila doslova ako použitá handra. Preto dostávam záchvaty úzkosti a obviňujem ju za to, že sa vo vzťahu vždy začnem správať tak ako ona...,” objasňuje na začiatok naša čitateľka Erika (28).

Mohlo by vás zaujímať: Na toto nás mamy (ne)pripravili: Pravda o tom, že manželstvo nie je len o nájdení spriaznenej duše!

Bez otca, po boku matky, ktorá nevedela bez muža žiť

Erika vyrastala bez vzoru otca, len s matkou, ktorá hoci sa snažila a svoju lásku jej prejavovala, rovnako obetavo sa správala aj k svojim druhom, ktorých sa u nich vystriedalo neúrekom. “S otcovým odchodom sa nevedela zmieriť a  ani si zvyknúť na život bez muža. Nebola jedna z tých, ktoré sa pozbierajú a zrazu zistia, že dokážu veci, rozhodnutia, robiť aj bez muža. Naopak, večne sa do niekoho zamilovala a doviedla ho bývať k nám domov. Ibaže jej výber bol jedna veľká katastrofa. Všetkým do jedného robila len slúžku. Mylne sa domnievala, že aj oni ju milujú a preto je prirodzené robiť pre ich všetko, na čo len pomyslia. Vždy to skončilo rovnako... Buď ju nechal s tým, že sa až príliš stará, kontroluje, že je úzkoprsá, alebo ju využili, kým im to vyhovovalo a nakoniec opustili.”

Čítajte tiež: Vo výchove svojej jedinej dcéry som urobila túto nesprávnu vec: Kvôli tomu má dnes pocit, že sa svet točí len okolo nej

Sľub, že jej sa to nestane

Dokonca, ako Erika ďalej prezrádza z ich súkromia, našli sa aj takí, ktorí ju, predtým než odišli, aj okradli, ale aj takí, ktorí si dovolili ju udierať, a to dosť pravidelne. Ako ďalej opisuje, neboli to pre ňu pekné spomienky, vidieť mamu ako rohožku, do ktorej sa každý len utrie a ide ďalej. Už keď dospievala, tak si prisahala, že takto nikomu nedovolí, aby s ňou zaobchádzal. Avšak nie nadarmo sa hovorí, aká matka, taká Katka. Niekedy sa stane, že to, čo najviec v živote nechceme, sa stane aj našou realitou.

Opakovala som chyby svojej matky

“Keď som dospela, horko ťažko doštudovala aj vysokú školu popri zamestnaní, napokon za osamostatnila a našla si partnera, všetko sa zdalo byť už ideálne. Alebo prinajmenšom normálne. Avšak po tom, čo ma môj partner opustil s vysvetlením, že sa pri mne dusí, že mu stále behám za zadkom, a pripomínam mu jeho matku, som pochopila krutú pravdu. V mojom vzťahu som robila tú istú chybu ako moja matka, pričom som si to vlastne vôbec ani neuvedomovala,” pokračuje Erika.

Neprehliadnite: 7 vecí, v ktorých je výchova dcéry iná ako syna: Toto zmeňte a vychováte statočnú a nezávislú ženu

Odraz ženy, ktorá ma vychovala

Nasledovali ďalšie nevydarené vzťahy až napokon Erika dospela do štádia, že posledného partnera dokonca prosila na kolenách, aby ju neopúšťal. Keď jej povedal, aby sa prestala ponižovať a začala si konečne vážiť samu seba, otvorili sa jej oči definitívne. “Celá uplakaná som sa pozrela do zrkadla a pred sebou videla svoj zúbožený výraz. Najhoršie na tom bolo, že presne toto bol aj odraz ženy, ktorá ma vychovala. Dnes žijem už pomerne dlhšie obdobie sama a je to ťažké. Mám depresívne sklony, ale navštevujem odborníčku a nehanbím sa za to. Chcem sa stať plnohodnou ženou, ktorá sa bude mať rada aj bez muža. Nie ako moja matka, u ktorej býva dnes už ďalší muž...” dodáva na záver odhodlaná Erika.

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus