Presunúť na hlavný obsah

Šokujúce internetové komunity ohrozujú aj naše deti: Stačí si všímať týchto 5 znakov a môžete zabrániť najhoršiemu

Feminity

Idolmi násťročných dievčat sú 45-kilogramové modelky a celebrity, ku ktorým vzhliadajú. A tak sa za zatvorenými dverami detských izieb tisícky dievčat združujú na rovnakých stránkach s jediným cieľom. Byť čo najštíhlejšie. A to aj za cenu vlastného života.

Extra štíhle svetové celebrity sa stali vzormi pre komunitu dievčat na internete, ktorá tvrdí, že anorexia nie je vážna choroba, ale životný štýl. Hovoria si pro ana, teda pre anorexiu. Ich stránky sú plné rád o tom, ako hladovať. A keďže by vo svojom okolí hľadali asi pochopenie ťažko, vytvárajú si blogy, kde sa v nezmyselnom chudnutí podporujú. Tieto webové stránky majú obrovskú návštevnosť a ovplyvňujú najmä nástročné slečny. 

Ohrozené sú najmä dospievajúce dievčatá

Sabrina má 16 rokov a tak, ako mnohé jej rovesníčky aj ona stránky podporujúce anorexiu dobre pozná. Sama chorobou netrpí, no používa niektoré z rád na to, aby schudla. Jej najväčšou inšpiráciou sú fotografie vychudnutých modeliek.

Chce dosiahnuť stratu svalov na nohách, jamky pod krkom, vystúpené kľúčne kosti. Toto je jej ideál krásy. Keď je hladná, pozerá si fotografie na internete, aby si pripomenula svoj cieľ. ”Nikdy nechcem maž normálnu váhu, chcem byť extrémne štíhla,” hovorí Sabrina.

Na stránkach týchto dievčat, nájdete naozaj šialené rady. Jednoducho sa snažia do seba dostať všetko, čo ich na chvíľu zasýti. Ale neukáže sa posunutím ručičky na váhe.

Anorexia môže mať skutočne fatálne následky

Anorexia je psychická choroba, ktorej liečba je nesmierne náročná a dlhodobá. Žiaľ, len malé percento dievčat včas pochopí, že si takouto formou stravovania môžu zničiť život. 

Všímajte si týchto päť vecí

1. Odmietanie jedla

Väčšina týchto dievčat najradšej je osamote. Vyhýba sa spoločnému stolovaniu a vždy majú argument, prečo práve v danej chvíli nie sú hladné. 

2. Užívanie liekov

Ak už sa aj najedia, často siahajú po diuretikách, či laxatívach. A to sa samozrejme snažia za každých okolností utajiť. 

3. Zmena vzhľadu

To, čo na prvý pohľad upúta, je výrazná strata hmotnosti. Dokonca aj mladým dievčatám pribúdajú vrásky, začínajú im padať vlasy a lámu sa im nechty. Navyše sa prejavuje extrémna citlivosť na chlad. Nosia niekoľko vrstiev oblečenia, aby sa cítili v teple.

4. Náladovosť

V psychickej oblasti nastanú rovnako zmeny. Podráždená nálada, depresie, či poruchy koncentrácie, nie sú ničím výnimočným.

5. Nadmerné cvičenie 

Beh, korčuľovenie, posilňovanie, jednoducho akákoľvek náročnejšia fyzická aktivita sa stane neodmysliteľnou súčasťou ich bežnej rutiny. Tieto dievčatá cvičia pokojne štyrikrát denne a zdá sa im to stále málo.

Takýto sparťanský režim, môže mať za následok poruchy imunitného systému, neplodnosť a čo je najhoršie, veľa prípadov sa končí naozaj fatálne.