Presunúť na hlavný obsah

6 faktorov, od ktorých závisí spaľovanie našich tukov: Tomuto sa vyhnite, spomaľujete si tým metabolizmus

Chudnutie a diéty

Fitness tréner Michael Achberger sa dnes zaoberal témou metabolizmu. Od čoho závisí proces spaľovania tukov a chudnutia? Budete prekvapení, ale týmto si ho často spomaľujete!

Metabolizmus je súhrn procesov premeny látok (živín) a energií v bunkách a živých organizmoch všeobecne. Metabolické deje môžu byť buď katabolické (rozkladový proces) alebo anabolické (výstavbový proces).

V prípade katabolických javov teda dochádza k rozkladu tukových či svalových tkanív a vy chudnete. Pri anabolických dejoch, sa naopak, utvárajú tkanivá nové a vy priberáte na hmotnosti (vzniká nové tukové či svalové tkanivo).

Tieto deje nemôžu prebiehať naraz. Z tohto dôvodu nie je možné chudnúť a naberať svalovú hmotu v jeden okamih zároveň. Preto by ste sa mali vždy sústrediť iba na chudnutie alebo naberanie a nesnažiť sa o oboje. Najľahšie je najskôr nabrať svalovú hmotu a až potom sa pustiť do chudnutia - ďalej sa dozviete, prečo.

Pozrite si FEMINITY TV: Štíhle nohy vďaka trom baletným a hlavne nenáročným cvikom: Ukážeme vám, ako na to

Bazálny metabolizmus

Bazálny metabolizmus je množstvo energie, ktoré telo spotrebuje v pokoji. Výšku svojho bazálneho metabolizmu si môžete vypočítať pomocou rôznych online kalkulačiek. Výsledok však berte ako približný, kalkulačka totiž nezahŕňa úplne všetky faktory, ktoré bazálny metabolizmus ovplyvňujú.

Aké faktory ovplyvňujú metabolizmus:

1. Telesná kompozícia

Čím ste ťažší, tým viac kalórií vaše telo potrebuje. Záleží teda na výške a na váhe. Keď najskôr naberiete svalovú hmotu, bude pre vás potom chudnutie ľahšie. Navyše, svalové tkanivo využíva viac kalórií ako tukové tkanivo. To znamená, že najlepšie je cvičiť, cvičiť a zase cvičiť...

2. Stravovanie

Pokiaľ ide o vplyv stravovania na rýchlosť metabolizmu, je dôležité vyhnúť sa najmä drastických diétam - to v prípade žien znamená nejesť menej ako 1200 kcal denne a v prípade mužov nie menej ako 1800 kcal denne. Skôr sa snažte jesť v menších porciách a častejšie - pokiaľ možno 5x denne.

Za zmienku tiež stojí, že zhruba 10% všetkých prijatých kalórií je použitých na trávenie potravy.

3. Pohlavie

Vďaka hormónom (najmä testosterónu) majú muži spravidla viac svalovej hmoty ako ženy, a preto sú aj ich základné kalorické nároky nižšie.

Ženy sa častejšie uchyľujú k drastickým diétam, ktoré ich metabolizmus ešte viac spomaľujú. Pri týchto diétach sa totiž telu zvyčajne nedostáva potrebné množstvo základných živín (predovšetkým bielkovín), a preto pri chudnutí dochádza aj k úbytku väčšieho množstva svalovej hmoty.

4. Vek

Ako telo starne, znižuje sa aj rýchlosť, s ktorou bunky využívajú energiu. So stúpajúcim vekom tiež často ubúda svalového tkaniva, čo opäť vedie k spomaleniu metabolizmu.

Neprehliadnite: 7 cvikov, ktoré by ste mali robiť po 30-tke, aby ste predišli nahromadeniu tuku v oblasti brucha

5. Spánok

Nedostatok spánku môže narušiť vašu kontrolu nad apetítom, čo vedie k prejedaniu sa. Niekoľko štúdií ukázalo, že spánková deprivácia narúša schopnosť tela regulovať stravovanie. Znižuje totiž hladinu leptínu - hormónu, ktorý telu "napovie", kedy už má jedla dosť.

Navyše, keď budete nevyspatí, nebude sa vám pravdepodobne ani chcieť cvičiť. To je ďalší dôvod, prečo si dopriať dostatok spánku. Nie je však dôvod to preháňať - 8 hodín neprerušovaného spánku denne vám bohato stačí.

6. Genetika

Genetické predpoklady majú na metabolizmus minimálny vplyv. Môžu však byť pôvodcom dedičných metabolických porúch, ako je napríklad cukrovka. Cukrovka 2. typu sa však objavuje spravidla u obéznych jedincoch a ľudia si ju teda spôsobujú skôr sami.

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe