Presunúť na hlavný obsah

Ľanové semienka ako ďalšia superpotravina: Málokto tuší, že obsahujú v sebe toľkoto benefitov pre zdravie

Zdravie a relax

Možno len vegáni vedia naozaj oceniť ľanové semienka, pretože nami ostatnými sú väčšinou považované len za „suché“. V skutočnosti sú plné živín a majú neuveriteľnú schopnosť viazať ďalšie živiny, prečo sú aj pre nás ostatných priam zázračné.

Hoci sú také malé, majú veľa živín

Ľanové semeno sa používalo na varenie od nepamäti  najmä vďaka vláknine, ktorú obsahuje. No mnohí aj naďalej jeho výživné vlastnosti podceňovali. Hoci má veľmi malú veľkosť, obsahuje neskutočné množstvo živín. V skutočnosti 3 polievkové lyžice ľanových semienok vám zaručia dostatok omega-3-mastných kyselín, vlákniny, proteínov, vitamínu B1, či mangánu. Okrem týchto hlavných živín sú však aj plné železa,  fosforu, selénu, draslíka, medi či zinku. Najdôležitejšie je však preto, že obsahuje vlákna, ktoré sú životne dôležité pre reguláciu cholesterolu v krvi ako aj hladiny cukru v krvi. Preto majú hneď niekoľko pozitívnych zdravotných účinkov na naše telo...

Mohlo by vás zaujímať: Superpotravina, vďak ktorej sa vaša problematická pleť vyčistí! Táto morská riasa vás prekvapí rýchlym účinkom

Pre hormonálnu rovnováhu v tele a rast zdravých baktérií

Vďaka antioxidantom známym ako lignany, sa dokážu viazať na vlákna, ktoré nám poskytujú výhodu v boji proti starnutiu, podporujú tiež hormonálnu rovnováhu a bunkové zdravie. Vďaka nim zároveň podporujú rast zdravých buniek v črevách a majú teda antivírusové a antibakteriálne vlastnosti.

Podporujú zdravé trávenie

Ľanové semienka majú tiež vysokú koncentráciu slizu, čo je gélotvorné vlákno rozpustené vo vode, ktoré pomáha vstrebávaniu živín. Tým zároveň podporujú zdravé trávenie.

Znižujú riziko niektorých druhov rakoviny

Lekári predpokladajú, že dokážu znížiť aj riziko niektorých druhov rakoviny, ako napríklad rakoviny prsníka u žien. Opäť práve vďaka antioxidantom lignanom. Dokonca sú ich účinky badateľné aj pri rakovine prostaty či rakovine vaječníkov.

Čítajte tiež: Najväčší antioxidant plný esenciálnych aminokyselín: Nápoj zo včelieho peľu má na telo vynikajúce účinky

Pre „čisté“ tepny

Tuky prítomné v ľanových semienkach majú mimoriadne protizápalové vlastnosti a môžu chrániť cievy pred poškodením. Tým znižujú riziko prítomnosti vysokého cholesterolu, čím udržujú tepny nezanesené, neupchaté.

Zmierňujú následky menopauzy

Vzhľadom na schopnosť vyrovnávania hormónov majú skvelé účinky aj pre ženy v menopauze, pretože tak majú estrogénne vlastnosti. Napríklad úspešne znižujú návaly horúčavy.

Neprehliadnite: Jedna z najzdravších potravín sveta: Sladké zemiaky vás svojimi zázračnými účinkami prekvapia

Pre zdravú pokožku a vlasy

Ľanové semienka obsahujú aj tuky, ktoré sú prospešné pre pokožku a vlasy tým, že sú plné esenciálnych tukov a vitamínov skupiny B, ktoré znižujú suchosť pokožky aj vo vlasoch. Tým zabraňujú prílišnej tvorbe akné, ekzémov, či začervenaniam tváre. Dokonca eliminujú aj suchosť očí.

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus