Presunúť na hlavný obsah

Je pitie kravského mlieka naozaj škodlivé pre naše zdravie? Výživová poradkyňa nám prezradila viac

Zdravie

Čoraz častejšie sa stretávame s názormi, že pitie kravského mlieka nie je prospešné pre ľudský organizmus a moderná spoločnosť ho takmer úplne vylúčila zo svojho jedálnička. Je to naozaj potrebné?

V poslednej dobe sa k nám zo všetkých strán dostáva informácia, že pitie kravského mlieka je škodlivé pre ľudský organizmus. Obrátili sme sa preto na odborníčku v oblasti zdravej výživy, ktorá nám prezradila viac o tejto šíriacej sa informácii. Je mlieko naozaj škodlivé pre naše zdravie alebo je to len mýtus?

Prečítajte si aj: VIDEO: Fitness tréner Marek Blahušiak zostavil sériu cvikov na mieru pre ženy a mužov, vyskúšate doma?

Pravda alebo mýtus?

V spolupráci s portálom Ceztrenera.sk sme sa spojili s výživovou poradkyňou Petrou Kopeckou, ktorá nám zodpovedala na naše otázky. Medzi základné z nich patrila aj nevyjasnená otázka o prospešnosti mlieka pre zdravie človeka. „O mlieku naozaj koluje množstvo protichodných informácii, avšak skutočne väčšina z nich sú len mýty. Mlieko nás určite nezahlieňuje a ani nie je plné antibiotík,“ vysvetľuje výživová poradkyňa.

Problematickejšia potravina

Napriek vyvrátenia mýtu však priznala, že mlieko môže mnohým ľuďom spôsobovať tráviace ťažkosti či dokonca kožné problémy. „Samotné mlieko však patrí k problematickejším potravinám a mnohým ľudom spôsobuje tráviace problémy. Sú to najmä ľudia s nedostatočnou laktázou – enzýmom na štiepenie cukru laktózy ale aj ľudia alergickí na bielkovinu kravského mlieka. Navyše človek nemusí mať ani alergiu či intoleranciu, ale konzumácia mlieka vie zhoršovať mnohé iné zdravotné ťažkosti, ako je napríklad atopický ekzém či polycistické vaječníky,“ pokračuje Petra Kopecká.

Náhrada kravského mlieka

Náhradou za kravské mlieko nám dnes môžu byť rôzne rastlinné mlieka a nás zaujímal náýor odborníčky pre zdravú výživu. „Možno je tomu tak, lebo je to trend dnešnej doby, no na druhej strane po mlieku kokosovom či ryžovom ľudí nafukuje oveľa menej. Navyše množstvo intolerancii a alergii stúpa a preto sa zároveň zvyšuje konzumácia alternatívnych mliek. Čo sa týka otázky vápnika a iných živín, tak sa naozaj nemusíte trápiť. Všetky živiny obsiahnuté v mlieku vieme nahradiť inými potravinami,“ prezradila.

Inšpirujte sa: Milovníčka zdravej výživy: Mirka Luberdová nám prezradila, ako si urobiť sviatočné jedlá o niečo ľahšie

Tip výživovej poradkyne

Zaujímalo nás, akú náhradu kravského mlieka považuje za najzdravšiu, a ktorému rastlinnému mlieku by sa naopak vyhla. „Z náhrad mlieka najradšej odporúčam kokosové mlieko. Je veľmi chutné, obsahuje nízke percento sacharidov a je oveľa lepšie tolerovateľné ako mlieko sójové. Sójové mlieko navyše obsahuje strumigény- látky ktoré blokujú štítnu žľazu a fytoestrogény – látky ovplyvňujúce hormonálnu sústavu. Pozor však na jeho výber – malo by obsahovať len kokos a vodu. Mnohé značky ho bohužiaľ riedia vodou a následne zahusťujú a dosládzajú. Ďalej je ešte chutné ryžové mlieko, avšak tam treba dávať pozor na relatívne vysoký obsah sacharidov – až 1 polievková lyžica na pohár mlieka,“ dodala na záver. 

- Najčítanejšie -