Presunúť na hlavný obsah

Začiatok roka je pre veľké rozhodnutia či zmeny v živote ideálny: Je to pravda, alebo si to ľudia len navrávajú?

Lifestyle

Ruku na srdce, kto z nás si aspoň raz za život nepovedal, že s novým rokom si dáva aj nové predsavzatie? Alebo že s novým rokom začne veci robiť po novom? Akosi je v nás zakorenené, že práve tento čas je pre nás tým pravým na zmenu života aj dôležité životné rozhodnutia.

Nový rok, nová šanca

Čím to je, že veľa z nás sa konca roka nevie podvedome už dočkať a s nádejou očakávame príchod nového roka, od ktorého si sľubujeme celkom iný život, celkom iného človeka než akým sme doteraz boli? Niektorým sa to podarí a za jeden rok dokážu svoj život celkom zmeniť, ale pravdou je, že mnohí z nás sa rok čo rok upínajú len k tomu, že snáď keď nebol tento rok až taký priaznivý, ten ďalší zaručene bude. Hoci sme sklamaní, keď sa naše očakávania nenaplnia, stále je tu ten pocit hlboko zakorenený v nás, veď príde nový rok a s ním vždy nová šanca. 

Mohlo by vás zaujímať: Niektorí ľudia do vášho života nepatria: Podľa tohto zistíte, kedy sa treba pohnúť ďalej

Symbolika, ktorú potrebujeme 

Nový rok predstavuje pre nás nový štart, nový odrazový mostík, možnosť začať odznova. Je to pre nás určitý symbol. Či chceme alebo nie, túto symboliku vo svojom živote svojím spôsobom aj potrebujeme. Pomáha nám vôbec nad zmenami v našom živote popremýšľať, zbilancovať celý rok, ktorý sme prežili, popremýšľať nad tým, čo sme mali urobiť inak, čo chceme v ten nový rok robiť inak a v konečnom dôsledku to všetko zaobaliť do predsavzatí, ktoré sa budeme snažiť v novom roku naplniť. Preto nie je na zahodenie s novými výzvami, snami, či dôležitými životnými rozhodnutiami začať hneď na začiatku nového roka, ak sme o tom hlboko presvedčení. 

Čítajte tiež: Robíte v živote naozaj to, čo vás napĺňa? Zamyslite sa nad svojím osobným a kariérnym rozvojom a zmeňte to k lepšiemu

Správny čas je vždy 

No pravdou je, že ak v našom živote skutočne nejakú zmenu chceme, potrebujeme,  ak sa pre niečo naozaj pevne rozhodneme, sme schopní to uskutočniť v ktorýkoľvek čas v roku, nielen s príchodom toho nového. Nemusíme čakať na symboliku nového roka, ale konajme práve v tej chvíli, v ktorej to cítime najintenzívnejšie. Poznáte to, kto zaváha, nemá nič... Možno práve preto, že si radšej hneď na začiatku roka povieme, že máme na splnenie našich predsavzatí predsa celý rok, máme teda aj dostatok času, sa nám nepodarí naše predsavzatia dodržať a život zmeniť. Je to však len odkladanie nevyhnutného...

Neprehliadnite: V živote sa musíte spoliehať sám na seba: Naučte sa neočakávať pomoc od ľudí a bude sa vám žiť lepšie!

Preto berme začiatok nového roka ako orientačný bod a využime ho hneď, pretože potom sa nám môže stať, že budeme zase len s nádejou v srdci očakávať koniec starého roka a príchod toho nového.

- Najčítanejšie -