Najčastejšia chyba, ktorú robíme v snahe pomôcť iným: Takto negatívne to v skutočnosti ovplyvňuje váš život

Priatelia alebo známi niekedy potrebujú podať pomocnú ruku, či poradiť. Všetko však musí mať svoju mieru.

V prvom rade by ste sa mali starať o seba a svoje vlastné blaho

V prvom rade by ste sa mali starať o seba a svoje vlastné blaho

Zdroj: Profimedia

Neustále obviňovanie samého seba

Za problémy alebo nešťastie druhých nemôžete kategoricky vždy vy. To, že sa vám niekoľkokrát posťažovali znamená, že vám plne dôverujú alebo nemajú nikoho iného, komu by svoje myšlienky odprezentovali. Avšak fakt, že ste možno jedinou bútľavou vŕbou v okolí, vo vás nesmie zanechať pocit, že musíte mať na všetko odpoveď a ak ju nemáte, je to vaše zlyhanie.

Inšpirujte sa: Najdôležitejšia úloha a zároveň lekcia v živote: Prijať samého seba takého, aký si!

Ako sa následne popasujete so svojimi vlastnými problémami, ak budete mať hlavu zaplavenú výčitkami vyplývajúcimi z faktu, že neviete riešiť život niekoho iného?

Dostupný, ale iba pre jedného človeka

Nespíte, nejete a nenaberáte nové sily len preto, aby vám ich zobral niekto iný kvôli riešeniu svojich útrap. Vaša energia a to, ako ju využijete, je čisto vaša vec a aj ten najdobrosrdečnejší človek musí vedieť, kde sú hranice pomáhania druhým. Čo ak sa totiž medzičasom objaví vážny problém i vo vašom živote, no vy budete natoľko zaneprázdnený riešením tých cudzích, že vám už na vlastné nezostane čas ani energia?

Nenechajte si ujsť: Prečo by ste sa mali obklopovať múdrejšími ľuďmi: Toto základné pravidlo vám môže zmeniť kariéru!

Buďte preto k dispozícii a radi pomôžte, ale všetko má svoju mieru. Byť tu len pre jednu osobu nie je a nikdy nebolo zdravé.

Vyhýbame sa „skutočným“ problémom

Ako môžeme vedieť, čo je dobré pre druhých, keď si občas ani sami nevieme pomôcť? Avšak práve naša premúdrelosť, s ktorou sa púšťame do riešenia cudzích problémov je tým, čo nám uberá na schopnosti riešiť svoje vlastné dilemy. Nie preto, že by to nebolo fyzicky možné, práve naopak. Sme len leniví. Riešime iných a potom pod zámienkou vyčerpanosti odsúvame svoje problémy na druhú koľaj.

Neprehliadnite: Stačí jedna veta a ľudí, ktorí vo vašom okolí ohovárajú, sa zbavíte navždy: Toto musíte povedať nahlas

Tie však len tak ľahko nezmiznú a my sme presne tam, kde predtým.

Ako si ich naučíme, takí budú

Nečakajte, že po vyriešení troch či štyroch problémov k vám priateľ jednoducho prestane chodiť s prosbami o pomoc. Ani náhodou. Keďže ste sa osvedčili, bude vašu pomoc vyhľadávať o to častejšie a pri každej vhodnej príležitosti. A vaša energia sa bude opätovne uberať tým nesprávnym smerom.

Nenechajte si ujsť: Päť klamstiev, ktoré hovorí každá žena: Toto sú veci, čo nemyslíme úprimne

Ste dobrý radca, preto sa niet čo čudovať, že vás ľudia vyhľadávajú. Váš život však nemôže stáť na radách, ktoré dávate iným, nie ste predsa platený psychológ. Musíte si uvedomiť, kto alebo čo je vo vašom živote prioritou. Akto totiž nie ste vy, niekde je chyba.

Myslíte si, že by sme sa mali nechať ovplyvňovať problémami iných ľudí?

Áno
3
Nie
51
Hlasovalo: 54

Foto:
Profimedia
Zdroj:
EF

Súvisiace články

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články


Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba