Presunúť na hlavný obsah

Milovníčka haute couture Daphne Guinness: Slávnostne otvorila výstavu a do zbierky dostala tradičný slovenský kroj

Móda

Extravagantná ikona, ktorá sa priatelila s presláveným maliarom surrealizmu Salvádorom Dalím. Daphne Guinness bola tiež blízkou priateľkou Alexandra McQueena a presne táto istá Daphne zavítala aj do Bratislavy. Jej multimediálnu výstavu by ste si nemali nechať ujsť.

Bratislava momentálne zažíva vrchol umeleckej sezóny a to aj vďaka multimediálnej výstave o známej umelkyni Daphne Guinness. Historické priestory Mirbachovho paláca ponúkajú návštevníkom exkluzívnu výstavu „THE QUEEN OF THE NIGHT“. Galéria mesta Bratislavy v spolupráci s agentúrami Pavleye Art & Culture a Milosh Limited prinášajú do hlavného mesta Slovenska unikátnu multimediálnu výstavu, pripravovanú priamo na mieru pod záštitou kurátorky Lucie Ramljakovej. „Daphne ma inšpirovala už od nášho prvého stretnutia v roku 2011 v Hannoveri, keď sme s kolegom Jozefom Pavleye pripravovali výstavu Davida LaChapella. 

Jej umelecké spolupráce vždy lavírovali na hrane medzi módou, filmom, fotografiou, performance a najnovšie aj hudobnou tvorbou. Daphne Guinness je ojedinelý aristokratický úkaz, ktorý nemožno nikam jasne zaradiť a preto sme zvolili multimediálnu výstavu, ako ideálnu platformu, ktorá divákom predstaví Daphne v celej jej komplexnosti. Ona samotná bola konceptom výstavy nadšená a osobne participovala na tvorbe obsahu, ktorý vznikal na mieru Mirbachovho paláca pod vedením kurátorky Lucie Ramljakovej,“ vyjadril sa producent Milosh Harajda.

Mohlo by vás zaujímať: VIDEO: Exkluzívna premiéra módneho dokumentu House of Z: Nechýbali ani slovenské osobnosti zo sveta módy

Múza obklopená umeleckou elitou

Mnohí z nás si myslia, že narodiť sa v bohatej rodine je výhra. Daphne Guinness kolovala v žilách  krv aristokracie, vznešený život jej však veľmi nevoňal. Hoci jej pradedko bol zakladateľ jedného z najznámejších írskych pivovarov Guinness, ona sama podnikateľským aktivitám nepodľahla. Daphne bola odmalička ovplyvnená priekopníkom surrealizmu, maliarom Salvádorom Dalím. Bol to jej sused neďaleko Barcelony. Okúsila na vlastnej koži čaro nespútaných večierkov, ktoré sa konali v klube Studio 54 v New Yorku, kde sa neskôr táto ikona zdržiavala. Toto miesto patrilo len „vyvoleným“. Stretávala sa tu manhattenská smotánka. Bežný smrteľník sa do klubu dostal sotva. Musel zaujať akýmsi x faktorom. Zakázané ovocie však chutí najlepšie a našlo sa zopár exotov, ktorí urobili čokoľvek, len aby sa dostali dnu. Vo vnútri klubu sa diali orgie, podobné tým, akým sa nebránil vo svojej Factory, umelec Andy Warhol. Mimochodom ten bol takisto pravidelným návštevníkom tohto klubu. Daphne sa tak v spoločnosti umeleckej smotánky pohybovala niekoľko rokov. Svoj životný príbeh Daphne vyrozprávala počas J&T Gala Dinner v River Parku, ktorá sa konala večer po vernisáži.

Vášnivá zberateľka haute couture

Medzi jej blízkych priateľov nepatrili len maliari, ale aj módni návrhári. Už samotná vizáž a styling charakteristický pre Daphne naznačuje, že jej srdcovkou bol Alexander McQueen. Britský návrhár, ktorého tvorba bola preslávená práve v oblasti haute couture. Daphne Guinness sa radí medzi vášnivé zberateľky haute couture. Modely, ktoré sú ručne šité tým najvyšším krajčírstvom, pritom sama nosí. Miluje klasické farby ako biela a čierna. Jej šatník je spojením nadčasovosti a extravagancie. Daphne odjakživa vynikala osobitým prístupom. Nielen k životu, ale aj k móde a vizáži. Ultra štíhla ikona má slabosť na opulentné topánky bez podpätkov.

Neprehiadnite: VIDEO: Táňa Pauhofová v nádherných jarných šatách: Keď zistíte, z čoho sú vyrobené, budú sa vám páčiť ešte viac

Daphne láka svet inakosti a rovnako ako k móde, inklinuje tiež k hudbe. Pred pár týždňami vydala svoj druhý štúdiový album Daphne & The Golden Chord. Svetoznáma ikona, ktorá je v módnej a umeleckej brandži neprehliadnuteľná, otvorila pred pár dňami osobne výstavu „THE QUEEN OF THE NIGHT“ v Mirbachovom paláci v našom hlavnom meste. Módni nadšenci, zanietení umelci alebo len obyčajní návštevníci galérií si tak nemôžu nechať ujsť túto multimediálnu výstavu. Výstava sa pripravovala presne na mieru, podľa dohody a požiadaviek samotnej ikony Daphne Guinness. Prostredníctvom vizuálnych a zvukových vnemov tak môžete nahliadnuť do celkovej éry života umelecky orientovanej Daphne Guinness. Aká bola táto doba plná tajomstiev, sa tak môžete dozvedieť vďaka unikátnym záberom zo života tejto ikony. Interiér kompletne zatemnili, aby diela dokonale vynikli. „Divák má možnosť naprieč siedmimi miestnosťami spoznať rôzne polohy umelkyne Daphne Guinness, takže hlavným posolstvom je snaha ilustrovať jej multifunkčný talent,“ približuje producent Milosh Harajda.  

Milosh vie o Daphne veľa, keďže sa s ňou pozná už sedem rokov. Ako nám povedal, ako producentka sa podieľala na filme CASHBACK, ktorý mal nomináciu na Oskara, no na výstave v Bratislave môžete vidieť umelecké video, ktoré Daphne režírovala k uvedeniu jej parfumu MNEMOSYNE. V rovnakej miestnosti je tiež inštalovaná projekcia Phenomenology of Body, ktorá mapuje vývoj ženskej módy naprieč storočiami. Krátky film Daphne produkovala pre New York Times.

„Výstava THE QUEEN OF THE NIGHT ponúka najnovšie hudobné videá, na ktorých Daphne spolupracovala s legendami ako David LaChapelle a Nick Knight, ale i nezávislými umelcami ako Luca Pizzaroni, či The FASHTONS. Pôsobivé sú aj čiernobiele dialógy, ktoré s Daphne vedú ikony ako licitátor Simon de Pury, alebo uznávaný britský redaktor Alex Fury,“ dodáva producent Milosh Harajda.

„S Daphne sa poznáme viac ako sedem rokov a naša spolupráca vyplynula úplne prirodzene. Výstavu v Galérii mesta Bratislavy sme plánovali tak, aby nadväzovala na celosvetový launch druhého albumu Daphne & The Golden Chord, ktorý bol uvedený 7 dní pred vernisážou výstavy. Najviac ma prekvapil moment počas návštevy J&T Banky, kde pani riaditeľka Anna Macaláková odovzdala Daphne tradičný slovenský kroj, ktorý ona zaradila do svojej slávnej zbierky haute couture. Toto gesto dalo celému projektu nový rozmer.“

Milosh Harajda, producent

Výstavu „THE QUEEN OF THE NIGHT“ v Mirbachovom paláci si môžete pozrieť do 9. septembra 2018.

- Najčítanejšie -