Presunúť na hlavný obsah

Najčastejšie chyby rodičov vo výchove detí: Týmto podkopávame hodnoty vyrastajúcej budúcej generácie

Rodinné vzťahy

Budujeme novú generáciu bez toho, aby sme ich naučili základné hodnoty. Doba je iná a sloboda bez hraníc. Nie však nastálo.

Ignorujete ich tvorivosť a fantáziu

Rodičia často ignorujú fantazírovanie svojich detí. Nepodporujú ich tvorivosť, pričom naopak, akonáhle sa dieťa odkloní od stereotypu, niektorí rodičia začnú po ňom vrieskať.

Prečítajte si: Najpopulárnejšie mená pre chlapcov a dievčatká na rok 2019: Kto obhájil prvenstvo a kam smerujú trendy?

Nezaujímate sa alebo potláčate ich talent

Každé dieťa má na niečo určité predpoklady. Je len na nás, aby sme sa naučili čím skôr objaviť ich v našich deťoch. Podielať sa potom na jeho rozvíjaní je obohacujúce.

Idete sa pre ne roztrhať, dáte im všetko

Súčasní rodičia sa idú pretrhnúť v tom, aby sa malo ich dieťa najlepšie, ako sa dá. Na tom by nebolo nič zlé, keby nepreberali takmer všetku zodpovednosť za ich činy. Viete, čo to môže spôsobiť v dospelosti?

Neuvedomujete si, že ste ich vzorom

Rodičia sú pre svoje deti vzorom. Deti sa ako malé učia a odpozerávajú to, čo robia ich rodičia. Nevedia vyhodnotiť, či je to správne alebo nie. To zistia až neskôr. Keď niečo nedodržíte vy, deti sa ľahko učia. Sľuby sú jedna vec a činy druhá. Ak rodič nedodržiava svoje sľuby, nemôže očakávať od dieťaťa niečo iné. 

Útočíte na autoritu dospelých pred očami detí

Reč je o učiteľoch, o lekároch a akýchkoľvek ľuďoch, ktorých autorita je v súčasnom svete podkopávaná. Pred očami našich detí. Sú to pritom ľudia, bez ktorých sa ako spoločnosť nezaobídeme.

Neprehliadnite: Podľa čínskeho kalendára bude rok 2019 v znamení prasaťa: Rok vášho narodenia prezradí, aká predpoveď vás čaká

Dávate im takú slobodu, o akej sme my ani len nesnívali

Nechávame si vlastné deti prerásť cez hlavu a dovolíme im robiť, čo sa im zachce. Bez mantinelov, bez hraníc. Dávame im pocit všemocných.

Preberáte zodpovednosť za ich nepriaznivé následky

V detstve, v puberte, aj v dospelosti. Stále sa k svojmu dieťaťu správame ako keby malo päť rokov. 

- Najčítanejšie -