Ako povýšiť formálnu aj menej formálnu košeľu? Držte sa týchto rád a vždy vyberajte vhodnú kravatu
Odpoveď znie: vhodnou kravatou so správnym uzlom. Kravata hovorí okoliu, či ste na vzostupe, idete správnym smerom, alebo či smerujete nadol.
Prvá zásada pri výbere kravaty znie nasledovne: kravatu si muž kupuje jednoznačne sám. S výberom mu môžu pomôcť partnerka či manželka, ale konečné rozhodnutie je na ňom samom. Nechcete predsa, aby ste mali okolo krku niečo, čo vás nevystihuje, niečo, čo je vám cudzie a možno sa vám vôbec nepáči. Dámy dajte priestor svojej polovičke, usmernite ho, ale výber nechajte na ňom. Nechcete predsa, aby mal na krku vás, tobôž nie svokru, teda mamu.
Pozor na materiál
Dobrá kravata musí byť z hodvábu či vlny. Polyesterové kúsky sa budú kĺzať, uzol nebude dobre držať. Je málo tak závažných prehreškov, ako uvoľnená kravata a rozopnutý gombík na košeli. To si už radšej kravatu nedávajte vôbec. Jednoduchým pravidlom je, že šírka kravaty by mala harmonizovať s chlopňami saka. Štíhlejší páni sa vyhnú kravatám s veľkými vzormi a veľkým uzlom. Naopak, toto potrebujú páni väčšieho vzrastu. Úzka kravata s jemným vzorom nevylepší dojem u veľkých pánov. Pri výbere kravaty platí to isté, ako pri výbere obleku. Pri dotyku s materiálom musíte mať dobrý pocit. Ideálne je, si kravatu kupovať zároveň s novým oblekom či sakom. Budete mať istotu, že ste sa farebne nepomýlili a bude sa vám ľahšie ladiť s košeľou.
Mohlo by vás zaujímať: Kravata vypovedá veľa o vašej osobnosti: Poradíme vám, ako postupovať pri jej výbere
Dôležitá história
Kravata svoj terajší tvar dostala až v roku 1924. Pán J. Langsdorf začal strihať kravaty v 45 stupňovom uhle k smeru nití, tým sa predĺžila ich životnosť. O kvalite kravaty veľa prezrádza jej vnútro- podšívka. Ak je kravata podšitá tou istou látkou, ako vrchná, hovoríme o „self – tipping“. Najkvalitnejšie- okrem toho, že sú zo 100% hodvábu, či 100% kašmíru- sú tie, ktoré sú ušité spôsobom sedemnásobného skladu. Meter štvorcový hodvábu sa „zalomí“ sedemkrát, vtedy hovoríme o type „seven-fold-tie“. Výrobcov kvalitných kravát je veľa v Anglicku, Francúzsku, ako aj v Taliansku. Váš výber je o vkuse a štýle, ktorý preferujete. Mne osobne sú bližšie talianske kravaty. Hovorí sa, že ak si dáte na krk kravatu od značky Hermes, nemôžete byť nevhodne oblečený. Ich vzor „Chaine D’Ancre“ je jasným favoritom v predaji, ale aj u pánov, ktorí sú zberateľmi kvalitných kravát.
Uzol je dôležitá súčasť celého looku
Uzol na kravate volíme na základne typu a veľkosti goliera. Štandardný uzol sa nehodí do všetkých typov golierov. Čím je rozpätie cípov na košeli širšie, tým musí byť aj uzol väčší a naopak. Muž by mal vedieť uviazať aspoň tri základné- four-in-hand, polovičný windsorský uzol a úplný windsorský. Ten nesie síce meno kráľa Eduarda VIII., vojvodu z Windsoru, o ktorom som mimochodom písal v poslednom čísle magazínu FEMINITY, ale sám kráľ ho nikdy nepoužíval.
Dôležitý doplnok
Možno je vhodné povedať, že nepotrebujete mať veľa oblekov, sák a košieľ, ale kravát nikdy nie je dosť. Okolie vás vníma hlavne v hornej časti tela, najmä v oblasti krku a vyššie. Registruje, čo máte okolo krku. Zjednodušene povedané, ak budete mať každý deň tmavo modrý oblek, a budete striedať kravatu, nikto si to neuvedomí. Všetci si zapamätajú tú kravatu, najmä ak bude vhodne skombinovaná s košeľou a oblekom, sakom. Bielou košeľou nemôžete nič pokaziť. K nej si môžete dať takmer akúkoľvek kravatu, dôležité je, aby ladila k farbe saka. Na bežný deň volíme niečo ľahšie, materiálovo ale aj vzorovo, napríklad bodku či prúžok. Na večer sa hodí kravata z ťažšieho materiálu v tlmenejších farbách. Nebojte sa aj v práci nosiť živšie farby. Najmä ak v ten deň nemáte dôležitú schôdzku s klientom. Výrazná kravata by ho totiž mohla rušiť.
K základným druhom košieľ patrí aj bledomodrá, ktorá je pokladaná za „druhú“ bielu. Pekne vynikne s geometrickým vzorom, kde jedna z farieb bude modrá. Zvýrazní to tak košeľu, ako aj kravatu. Podklad môže byť kľudne červený, lososový či fialový. Kravata by mala byť stále tmavšia ako košeľa. Kvetované kravaty, výrazné vzory sa hodia skôr do prostredia kreatívcov, umelcov, PR agentúr či reklamiek. V štandardnom prostredí by som odporučil menšie vzory, či už bodky, alebo geometrické tvary. Nemusí ísť nutne iba o hladké kravaty, tie s plastickým vzorom, štrukturované majú opodstatnenie v ťažších, tmavších oblekoch.
Pozor na mixovanie vzorov
Tohtoročný hit sú úpletové kravaty, a to aj v džínsových košeliach. Výborný výber do casual, či smart outfitu. Opatrne s pruhmi v košeli aj na kravate. To isté platí aj pri kockovanej košeli. Ak nemáte istotu zvoľte jednofarebnú kravatu vo farbe kára, či prúžka. Opatrne s tzv. klubovými kravatami. Prúžok ma ísť jednoznačne diagonálne z prava dole, nie naopak. Ak nemáte skúsenosť a istotu, vyberajte si kravaty s modrým a červeným podkladom. Tie sa ľahko skombinujú z modrými aj šedými oblekmi. Čím je neskoršia hodina, tým má byť kravata tmavšia.
Toto je úplne OUT
Čierna košeľa a čierna kravata - táto kombinácia nie je in, ani cool. Neuľahčili ste si tak svoje odievanie, skôr ste preukázali svoj nevkus. To isté platí aj o kravatách s Micky Mousom, Batmanom, či sobom. Ide iba o lacný trik výrobcov a predajcov využívajúcich situáciu.
Prečítajte si tiež: Kabát vypovedá o vašom postavení v spoločnosti: Páni, voľte nadčasové a jednoduché kúsky
Možno na záver, ešte pár postrehov. Ak máte kravatu, neuvoľňujte si ju, nevyhŕňajte si rukávy a nedávajte si dole sako. Kravata je okrem iného aj prejavom gentlemanstva. Snáď už len dodatok. Nepodľahnite pokušeniu, a nelaďte si kravatu s vreckovkou v náprsnom vrecku v tej istej farbe, či vzore. Nikdy to nebolo v móde, aj keď je to v ponuke predajcov. Vreckovka má byť iná. Postačí, ak ju zladíte s jednou farbou v kravate, košeli, obleku, alebo napríklad k farbe ponožiek. Pre inšpiráciu choďte na módne stránky, nebojte sa experimentovať. Zvýraznite svoju osobnosť vhodnou kravatou.