Presunúť na hlavný obsah

Kabát vypovedá o vašom postavení v spoločnosti: Páni, voľte nadčasové a jednoduché kúsky

Móda

Zima je v plnom prúde a vy si ju zaslúžite užiť v teple aj vďaka vhodnému kabátu, inak nazývanému aj zvrchník. Ide o nadčasový kus odevu, ktorý je možné nosiť viac sezón po sebe. Jeho výberu preto rozhodne venujte dostatok času.

Módou by ste sa nemali dať veľmi ovplyvňovať. Jej trendy sú sezónne a každú jeseň a zimu naliehajú na kúpu nového kabáta. Je preto vhodné vsadiť na klasiku. Zvrchník musí byť v prvom rade kvalitný a funkčný. 

Prečítajte si tiež: Správny gentleman sa spozná podľa topánok: Aké by mali byť v základnej výbave muža na prvom mieste?

Na tieto vlastnosti pozerajte

Viac než módnym výstrelkom venujte pozornosť štýlovým a nadčasovým prvkom. Je dobré mať v skrini dva kabáty - jeden klasický a druhý športový. Ten prvý si kľudne môžete dať aj k športovému outfitu, druhý, športový, sa však k slávnostnejšiemu oblečeniu nehodí. Výber je samozrejme na vašom vkuse, ale platí tu istá etiketa. 

Na elegantný oblek laďte tento typ kabátu

Športovo ladené plášte, parky, kabáty, páperové bundy naozaj nepatria na spoločenské obleky, o smokingu ani nehovoriac. Formálnejší oblek si vyžaduje aj formálnejší kabát. Na výber je hneď niekoľko možností. Tou najjednoduchšou je siahnuť po kabáte typu crombie. Názov je odvodený od známej módnej britskej firmy, ktorej sa ani právnymi krokmi nepodarilo zabrániť, aby sa tento názov nepoužíval v odevnom priemysle. Ide o kabát s rovným strihom, ktorého dĺžka siaha po kolená, doladený je krátkym rozparkom na zadnej strane. Typickým znakom je jeho skryté zapínanie. 

Samozrejme aj v tomto prípade návrhári pridali ruku k dielu a urobili niekoľko obmien. Zapínanie už nie je ukryté a na výber je široká škála farieb a materiálov. Sú preč časy, keď sa crombie vyrábal iba z vlny a farba bola buď tmavomodrá, alebo ťavia hnedá. Módnou farbou pre túto sezónu je práve bordó.

Klasika, na ktorú sa môžete spoľahnúť

Ak by niekto chcel siahnuť po úplnej klasike, mal by si vybrať chesterfield. Ten je v móde už od 19. storočia a svoje meno vraj nesie po aristokratovi z Chesterfieldu. Od ostatných kabátov sa líši najmä zamatovým golierom a príklopkami na vreckách, ktoré sa nesú v odtieni látky, z ktorej je ušitý. Tento zvrchník neodoláva módnym trendom, niekedy býva dvojradový, niekedy zoštíhlený ale vyskytuje sa aj v úplne voľnom variante. Zamatový golier a plyšová úprava povrchu však na ňom zostáva vždy nedotknuté. 

Mohlo by vás zaujímať: Vlastnosť, ktorá sa u mužov cení: Toto ho dokáže posunúť v očiach iných na rebríček úspešnosti vyššie

Renesanciu zažívajú dvojradové kabáty, či pánske plášte, ktoré sú šité z ťažších materiálov. Tak, ako u dvojradového obleku aj pri zvrchníkoch platí, že sú konzervatívnejšie a hodia sa viac na formálnu príležitosť, najmä ak sú v tmavších farbách. Spoločný prvok - zamatový golier má aj koverkot, ten je ale kratší a ľahší. Jeho typickým prvkom sú rukávy trikrát prešité ozdobným stehom. Len zriedkavo ho nájdeme v strednej Európe, charakteristický je pre Anglicko. 

Pokryje aj chladnejšie počasie

Kabát s názvom raglán je viac rustikálny, zvýrazňuje to najmä tvídový materiál, z ktorého sa šije. Aj kvôli týmto znakom je vhodný práve na voľný čas a prechádzky po prírode. Názov "raglán" pochádza zo spôsobu vsadenia rukáva. Ide o tzv. klinový rukáv, ktorý sa častejšie používa pri ľahších nepremokavých, prechodných plášťoch. K tým určite patrí aj klasický trenčkot, ktorý  je doménou značky Burberry a Aquascutum. Značke Burberry patrilo prvenstvo v používaní látky známej ako gabarden, ktorú si nechali aj patentovať. Tak sa dvojradový plášť s opaskom, náramenníkmi a sponou na zadnej strane goliera stal symbolom anglických dôstojníkov počas prvej svetovej vojny. Pre zaujímavosť, značka vyrobila od tej doby až 500 000 kusov. 

Preslávený armádou 

Kabát duffel coat preslávila práve armáda. O jeho popularitu počas druhej svetovej vojny sa postaral prvý maršal Montgomery. Po ukončení vojny vojsko uvoľnilo tento plášť pre civilné obyvateľstvo, medzi ktorým sa rýchlo stal módnym hitom. Neskôr sa tento typ, s kapucňou a zapínaním na tzv. olivky, stal obľúbenou súčasťou oblečenia študentov. Dlhšia športová bunda s kapucňou, prípadne s kožušinou na kapucni si taktiež našla svoje miesto medzi mladými. Tak, ako všetky spomínané zvrchníky aj ona odchádza a prichádza v rámci módnych trendov. Dnes najmä v zelených a kaki farbách. 

Pozrite si tiež: Páni by mali výberu košele venovať väčšiu pozornosť: Ženy milujú, keď keď ich vidia takto upravených

Prejav dobrých mravov

Zvrchník, kabát, plášť, má byť súčasťou vášho šatníka. Ťažko sa bez neho zaobídete. Okrem toho, že vás chráni pred chladom a dažďom, plní si aj svoju spoločenskú úlohu. Dotvára váš celková vzhľad a tvorí jednotný štýl celého oblečenia. Tento kus prezrádza vaše postavenie v spoločnosti. Keď už spomíname spoločnosť- pomôcť do kabáta staršiemu, dáme, aj cudzej, nehovoriac o vlastnej partnerke, je prejavom dobrých mravov.

Ak vás zaujíma poradenstvo v oblasti imidžu, štýlu a etikety, nechajte sa o tom priučiť viac priamo od poradcu štýlu.

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe