Presunúť na hlavný obsah

Správny gentleman sa spozná podľa topánok: Aké by mali byť v základnej výbave muža na prvom mieste?

Móda

Poradca pre štýl a etiketu Miroslav Paluch, ktorý patrí zároveň medzi najštýlovejších slovenských blogerov vám prezradí, aké typy topánok by nemali chýbať v základnej výbave moderného muža. Máte ich?

Bude to znieť zvláštne, o to viac, že topánky máme na nohách, obuv nás oblieka. Skutočnosť, že topánky sú určujúcim prvkom štýlu pánov, asi mnohých z nich zaskočí. Výberu obuvi venujeme málo pozornosti. Pri kúpe nového auta si urobíme dôkladný marketing, ale zakúpenie novej obuvi prebehne takmer bez povšimnutia. Ak by sa dalo, tak podľa možnosti, bez našej účasti. Nákup prebieha takmer so sebazaprením. Pritom výber topánok je snáď dôležitejší, ako kúpa kravaty či košele. S nadsázkou môžeme povedať, že až topánky a hodinky, oboje veľmi kvalitné robia muža mužom. Ujalo sa pravidlo, že obuv ma mať tretinu hodnoty obleku. Pre zaujímavosť hodinky trojnásobok platu dobre zarábajúceho manažéra. Späť k topánkam. Tie našťastie, najmä u pánov, nepodliehajú príliš móde. Aj preto by sme mali ich kúpe venovať viac času. 

Prečítajte si: Biznis oblečenie na pracovisku: Toto vám pomôže ku kariérnemu rastu, avšak pozor na výber obuvi

Aké je vlastne minimum, koľko párov topánok nám postačí?

V základnej výbave by nemali chýbať najspoločenskejšie, teda čierne oxfordy. Z hnedých topánky, ktorým hovoríme derby, ideálne zdobené - tzv. brouge. Ide o menej formálnu obuv, ale stále spoločenskú. tretím párom sú monkstrapy, alebo mokasíny. Práve monkstrapy sú ideálne k oblečeniu smart casual. Ide o topánky, ktoré sa zapínajú na boku sponou. Sú už v ponuke aj u nás. Najobľúbenejšie sú v Taliansku. A práve v Taliansku sú momentálne hitom mokasíny - loafer, ideálne so strapcami. 

Ak vás zaujíma poradenstvo v oblasti imidžu, štýlu a etikety, nechajte sa o tom priučiť viac od samotného poradcu štýlom. 

Aké topánky nosiť do spoločnosti?

Hovoríme o spoločenských topánkach. Možností je podstatne viac. Záleží samozrejme na oblečení a spoločenských udalostí, ktorých sa zúčastňujete. Keď uvádzame spoločenské udalosti, tak si rozdeľme obuv podľa toho. Topánky typu oxford sú najformálnejšie. Základným znakom je ich uzavreté šnurovanie. To znamená, že nemajú "uši". Výrobca si nechal záležať na ich spracovaní. farba čierna. K dennému, vychádzkovému obleku aj v inej farbe, napríklad v orieškovej, bordovej. Topánky vyrobené z jedného kusa kože tiež hovoríme oxford. Menej formálne, ale stále vysoko spoločenské sú tzv. derby - s otvoreným šnurovaním. Opäť, čím vyššia spoločenská udalosť, tým tmavšia farba. páni, po 18tej hodine, len čierne. Derby majú aj ozdoby, ak sú hnedé stávajú sa menej formálne. Vtedy im hovoríme burugy - brogue. Opäť môžu byť v rôznych farbách, aj čierne samozrejme. Ozdoby, niekedy sa používa aj krajkový vzor, či kolíčkovanie mávajú aj topánky typu oxford. Tí starší si ich budú pamätať pod názvom "budapeštianky". Vhodnosť správnej topánky podľa spoločenskej udalosti určuje aj výška (hrúbka) podošvy. Čím tenšia tým spoločenskejšia. 

Pozrite si: VIDEO: Štýlové obleky pre moderného muža: Nezabudnite na tento detail, urobí z vášho chlapa pravého gentlemana

Monkstrapy si hľadajú cestu k svojim zákazníkom. ja osobne som ich veľkým protagonistom, mám ich v niekoľkých farbách. Môžu byť na jednu, alebo dve spony, dokonca aj členkové, topánka, ktorá sa hodí na menej oficiálnu príležitosť, kľudne do práce, k saku, aj obleku či nohaviciam chinos. Pokiaľ nie ste na riaditeľskej pozícii, nebojte sa farieb, zvýraznia váš vkus. Platí to pre monkstrapy rovnako ako aj pre mokasíny, alebo loafer, ako sa im hovorí po anglicky. 

Avšak opatrne s ich nosením. Podľa etikety k formálnemu obleku s ťažkou kravatou mokasíny nepatria. Američania toto pravidlo porušujú. Držme sa svojich pravidiel. Topánky z brúsenej kože, tzv. semišky, nie sú príliš formálne. K vychádzkovému obleku, prečo nie. Ideálne sú ako súčasť smart casual, alebo casual. Určite lepšie, ako šľapky, či tenisky v pracovnom prostredí. Určite áno, tam tenisky, nech by boli akejkoľvek značky nepatria. Pozor pri kombinovaní topánok so zvyškom odevov. Držte sa kritérií spoločenských, alebo estetických. K spoločenskému obleku patria spoločenské topánky, teda v prvom poradí oxford, derby - ideálne hladké. V oboch prípadoch čierne. Všetky ostatné typy a farby v závislosti od spoločenskej udalosti a prostredia, v ktorom sa nachádzame. Je dobre si všímať samozrejme aj povrchovú úpravu obuvi a štruktúru látky, z ktorej máte oblečenie. Napríklad k tvídovému obleku či saku sa skôr hodí topánka z brúsenej kože v odtieňoch hnedej, než ľahká mokasínka. Tá skôr vynikne pri ľahšej látke s prúžkom, alebo vzorom esterházy. Kombinácia flanelových nohavíc, napríklad modrých so sakom s kohúťou stopou - hnedo modrou, zdôraznená topánkami derby so vzorom - brugy, povýši váš celkový outfit, vyzdvihne váš štýl a vkus. Dôležité je aj venovať pozornosť výberu ponožiek do topánok. Zohľadňujeme tak typ a farbu topánok, ako aj nohavíc, či obleku. Tmavý oblek, čierne topánky, ľahká voľba. Čierne hladké, alebo jemne štrukturované ponožky, prípadne jemný vzor. Ponožky ladíme k oblečeniu, ktoré je najbližšie k topánkam, teda nohaviciam. Odvážnejší, zbehlejší si môžu dovoliť experimentovať a dolaďovať ponožky napríklad k farbe kravaty, či košele. Chce to ovšem odvahu a dlhoročnú prax. Pokiaľ ste radovým pracovníkom, prípadne sa zúčastňujete spoločenskej akcie mimo firmu, kľudne si dajte "veselé" ponožky, alebo aj bez nich. dnes je už povinnosť výrobcu označiť z akého materiálu je obuv vyrobená. Rozhodne by som vyberal celo kožené, podľa svojej finančnej možnosti s rámovou konštrukciou. Čo znamená, že nie sú vrchná a spodná časť lepené spolu, ale sú zošité.

A čo obuv?

Obuv bude samozrejme drahšia, ale aj kvalitnejšia a dlhšie pri správnom ošetrovaní vydrží. Samozrejme rámová kožená obuv nie je podmienkou. Tou je kvalitná koža a jej vypracovanie. Topánky kupované vo veľkých obchodných reťazcoch nie sú tou správnou voľbou. Už samotná cena je nízka, zavádzajúca. Každý výrobca má svoje špecifiká, štýl. Tvary kopýt, podľa ktorých topánky vyrába. Je dobré si nájsť svoju značku, ktorá vám vyhovuje a "sedí". Nedajte na predávajúcich, ktorí tvrdia, že: to povolí, to sa roztiahne.... Topánky vám musia hneď sadnúť, nesmú vás omínať. Musíte v nich mať komfort, strávite v nich značnú časť dňa. Iba v dávnych dobách si bohatí páni dávali šiť topánky z pevnej a hrubej kože, aby dlho vydržali. Aby sa dali nosiť dávali ich "rozchodiť" svojim poddaným, a až keď zmäkli začali ich nosiť oni sami. Kvalitné topánky sa šijú z teľaciny, alebo konskej kože.

Ako topánky ošetrovať?

Známe značky sú zvyčajne tou najlepšou zárukou kvalitnej kože a hotových topánok. Sú výrobcovia, ktorí dokonca poskytnú celoživotnú záruku. Nie nové naleštené topánky sú in, ale tie, ktoré rokmi nabrali na patine, tie z tej kvalitnej kože. Aj tie je samozrejme potrebné ošetrovať. V prvom rade aspoň 24 hodín necháme topánky oddýchnuť, neobúvajte si ich dennodenne. Hneď ako ich vyzujete, vyplňte ich novinami, aby nasiakli vlhkosť. Ideálne je ich ihneď otrieť od prachu, nakrémovať kvalitným krémom. Krém ľahšie vsiakne do teplej kože, na druhý deň ich vykartáčovať a doleštiť handričkou. Je veľké množstvo značiek, ktoré ponúkajú krémy a kefy na ošetrovanie topánok. Výber je na vás. Môj osobný typ na čierne topánky -"vojenský box". Topánky budú ešte lesklejšie, ako ste ich kupovali. Snáď ešte jedna rad k ošetrovaniu topánok. Napínače do topánok. Viem, nie je to lacná záležitosť, najmä tie z cédrového dreva, ale napomôžu vám predĺžiť životnosť topánok. Napnú topánku, vytiahnu čiastočne vlhkosť a ešte aj potlačia zápach. Ak si nemôžete dovoliť drahý oblek, košeľu, či kravatu, do topánok by som určite investoval.

Kvalitné a najmä čisté topánky si na vás každý všimne a budete vedieť oceniť to, že si dávate na sebe záležať. Aj týmto detailom preukážete úctu okoliu. 

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus