Presunúť na hlavný obsah

Dovolenka s bábätkom: Vďaka týmto 4 veciam ju zvládnete bez stresu a s úsmevom na perách

Cestovanie

Všetky ženy, ktoré majú deti vedia, že dovolenka s ratolesťami nie je úplne tak dovolenkou. Ako ju však zvládnuť bez zbytočného stresu a nervozity?

Dovolenkovať s malým bábätkom je na prvý pohľad celkom fajn, ale niekedy sú naše očakávania oveľa väčšie, ako skutočná realita. Ako teda zvládnuť letnú dovolenku tak, aby pre nás neznamenala zbytočný stres, nervozitu a strach? Celkom ľahko. Ako sa hovorí, šťastie praje pripraveným. Nenechajte preto nič na náhodu. Úplne stačí ak sa budete držať týchto štyroch zásad a verte, že všetko hravo zvládnete. 

Prečítajte si: Viete, do ktorých partií sa najviac ukladá alkohol? V dôsledku tukov na týchto miestach sa vaša postava takto mení

1. Dĺžku cesty prispôsobte veku

Pri výbere vášho vysnívaného dovolenkového miesta je naozaj veľmi dôležité, aký je vek dieťatka. Ten zohráva kľúčovú úlohu. Inak cestu totiž zvládne štvormesačné bábätko a inak štvorročné dieťa. Na to pri výbere samotnej destinácie nezabúdajte. Ideálne je pri najmenších deťoch cestovať autom, pokiaľ samotná cesta, nie je dlhšia ako šesť hodín. Naplánujte si vyraziť tak, aby bábätko značnú časť prespalo. V aute by mala byť klíma nastavená na príjemnú teplotu, nezabudnite dostatok vody a vždy keď dieťa zaspí, prikryte ho tenkou dečkou. Čo sa týka lietadla, pri najmenších deťoch ho odporúčajú najmä pediatri vynechať kvôli zmenám tlaku a klimatizácii. Samozrejme dá sa to zvládnuť, no tiež by ste sa na danú situáciu mali pripraviť. Majte po ruke vždy náhradné oblečenie, dostatok plienok, nezabudnite na tenký svetrík a čiapočku. To všetko budete potrebovať. A počas vzlieteania a pristávania skúste dieťatko prinútiť piť alebo mu dajte cumlík. 

2. Slnko áno, ale s mierou 

Nemusíte sa slnku úplne vyhýbať. Áno je pravda, že deti medzi 11:00  až 15:00 na slniečko nepatria. Ich organizmus nie je  na príliš vysoké teploty pripravený a ľahko sa prehreje. Najmä u drobcov do polroka. Avšak aj pri maličkých deťoch platí, že ich netreba natierať krémami s extrémne vysokým faktorom. Na začiatku stačí faktor 25, ktorý po pár dňoch môžete znížiť. Vždy však musí mať drobec pokrytú hlavičku aj pliecka. 

3. Stravu riešte na mieste, no pripravte sa na to

Malé deti majú zväčša niečo spoločné. Nebľubujú experimenty. A v strave obzvlášť. Preto im počas dovolenky doprajte to, na čo sú zvyknuté a majú na to chuť. Nevadí ak budú jesť týždeň to isté. Nevnucujte im nové jedlá len preto, že si myslíte, že je to pre ne to najlepšie. Môže to mať presne opačný efekt. Ak cestujete s najmenšími bäbätkami, pribaľte si hoci ručný mixér a základný príkrm z potravín, na ktoré sú doma zvyknuté, pripravíte v akejkoľvek hotelovej izbe za pár minút. 

4. Toto by ste mali mať vždy po ruke

Myslite na to, že rovnako ako je cesta dlhá pre vás, je aj pre bábätko. A ono ju vníma ešte oveľa intenzívnejšie. Preto by ste mali mať vždy po ruke jeho obľúbenú deku, maznáčika, či hračku s ktorou zaspáva, knižku s rozprávkami. No a ideálne je deťom od šesť mesiacov práve na cestu kúpiť jednu novú vec, ktorú dovtedy nevideli. Verte, že sa zabavia a na nejaký čas vám to pomôže. 

Neprehliadnite: Aký je váš metabolický vek v porovnaní so skutočným? Tento vzorec odhalí veľa o vašej fyzickej kondícii a zdraví

Rada na záver: S deťmi do 12 mesiacov necestujte radšej na dlhšie ako týždeň, pokiaľ ide o ich dovolenkovú premiéru. Nikdy totiž neviete ako zmenu prostredia prijmú. 

- Najčítanejšie -