Presunúť na hlavný obsah

Žite naplno a vyrovnane: Stačí robiť 30 minút denne toto a váš pohľad na svet sa radikálne zmení

Zábava

Často túžime po zmene, no čakáme na ten správny moment, keď je akceptovateľné ju urobiť. Na moment, ktorý bude, ako by povedalo naše okolie, kamaráti, rodina a spoločnosť, VHODNÝ. Zabúdame však na to, že pre každého je vhodné niečo iné, v iné životné obdobie a za iných okolností. A pritom stačí len tak málo, ako vystúpiť z komfortnej zóny a začať žiť podľa seba.

Doba a spoločnosť sú v tom spolu

Nejde o žiadne prelomové zistenie ani o niečo, v čom by mi väčšina nedala za pravdu, ak poviem, že aj napriek tomu, ako rýchlo a neúprosne sa doba mení, niektoré veci ostávajú stále tak nejak rovnaké. Chyby budeme najprv hľadať v iných, až potom v sebe, neúspech si budeme vždy pamätať viac ako milión vydarených chvíľ, ktoré mu predchádzali, a ľudí budeme tak nejak vždy škatuľkovať podľa obdobia v živote, ktorým si práve prechádzajú.

Inšpirujte sa: Osoba narodená v tomto dátume vám pomôže zmeniť váš pohľad na život: Spoznajte svoje osudové znamenie

Možno aj preto a práve preto, že od nás od všetkých spoločnosť, bez ohľadu na meniacu sa dobu, tak nejak očakáva to isté, je ťažké robiť veci inak, po svojom. Vytŕčať z davu a nenechať sa pohltiť naspäť len preto, aby sme nemuseli počúvať neustále ponosy a zbytočné otázky, ktoré s rozhodnutím byť iný úzko súvisia, je veľakrát jednou veľmi ťažkou skúškou.

Ľudia toho nahovoria

Pamätám si, ako mi moja priateľka, hovorme je Diana, rozprávala príhodu z minulého týždňa o tom, ako v rámci práce musela ísť robiť rozhovor so staršou ženou, ktorá okrem sľubne rozbehnutej kariéry, dvoch odrastených detí a vzorného manžela sršala aj dávkou obrovského sebavedomia. Namiesto odpovedania na otázky sa preto, podľa nej logicky, začala pýtať ona.

Mohlo by vás zaujímať: VIDEO: Zbaľte sa s nami: Pomocou tejto rolovacej metódy sa vám toho do kufra zmestí oveľa viac

Po tom, čo si zo základných informácií, ktoré jej Diana o svojom živote poskytla, vyskladala vo svojej hlave aký-taký obraz, ktorý tak celkom nezapadal do jej zaužívaných predstáv o tom, ako má žiť dospelá žena s určitými záväzkami, začala rozdávať rady, ktoré si však od nej nikto nepýtal. Vraj nedokáže pochopiť prácu na voľnej nohe, lietanie z jednej strany na druhú bez prísľubu niečoho stáleho a život, ktorý nemá absolútne žiaden nalinkovaný režim. Akoby jej fakt, že žije život spĺňajúci všetky spoločenské normy, dával právo odsudzovať štýl, akým žijú iní. Ona však nie je jediná, podobných ľudí s rovnakým typom myslenia je na svete čoraz viac. „Či sa nám to páči alebo nie, pokiaľ sa vymykáme všeobecne platným hodnotám, názorom a postojom, sme spoločnosťou považovaný za tak trochu blázna. Nemalo by nás to však v žiadnom prípade odradiť na ceste za tým, čo naozaj chceme. Byť iný neznamená byť zároveň o niečo horší,“ objasňuje význam viery vo vlastné hodnoty Mgr. Lenka Ambrušová, ktorá sa okrem iného venuje aj kognitívno-behaviorálnej terapii.

Človek, tvor neustále nespokojný

Často by však stačilo uvedomiť si, že ľudia sa k posudzovaniu životov iných utiekajú väčšinou len vtedy, keď sú sami zmietaní nespokojnosťou alebo pochybnosťami o tom, či sami robia veci správne. Je predsa najľahšie pozrieť sa na druhého a začať ho kritizovať. Lebo je iný. Lebo veci robí po svojom. Lebo nerieši, čo o ňom hovoria druhý. Venuje sa samému sebe a nachádza rovnováhu. A možno práve preto je šťastnejší.

Nenechajte si ujsť: Ako prežiť let s malým dieťatkom: Takto to zvládnete s úsmevom na perách a bez zbytočného stresu

Ktosi múdry raz povedal, že nikdy nemusíme prijímať radu od nikoho, od koho sme si ju vyslovene nepýtali. Podstata je predsa žiť naplno, vytvoriť dokonalú rovnováhu medzi našou psychikou a telom a nájsť to, čo v nás vyvoláva pocit naplnenia a sebarealizácie. Ak sa totiž ustavične ženieme za niečím, čo pre nás v konečnom dôsledku nemá žiaden hlbší zmysel, skôr či neskôr sa následky prejavia aj samy. „Do akej miery nás to ovplyvňuje? Predstavte si, že každý z nás sa nachádza v strede pomyselného kruhu. Na štyroch ako keby svetových stranách máme starostlivosť o svoje telo, myseľ, dušu a emócie. A ak sa o niečo staráte viac, niečo naopak zanedbáte alebo robíte niečo z donútenia, zo stredu, a teda úplnej rovnováhy, sa prikloníte k nejakej strane na úkor zvyšných troch. Často si túto dôležitosť neuvedomujeme, až pokým nenastane prejav nejakého ochorenia, psychického alebo fyzického. Nehovoriac o vplyve našej následnej nespokojnosti na naše vzťahy, rodinu, priateľov či blízkych,“ objasnila nám dôležitosť vlastnej mentálnej spokojnosti súkromná fyzioterapeutička Mgr. Lenka Skaličanová.

Mohlo by vás zaujímať: K nášmu hotelu v rezorte patrila nudapláž: Zašla som tam po prvýkrát a jedna vec ma nesmierne prekvapila

Meditáciu a čas s vlastnými myšlienkami nepodceňujte

To, že by sme veci v živote, počnúc maličkosťami až po veľké životné rozhodnutia, mali robiť vždy v súlade s vlastným presvedčením, sa učíme už v útlom veku. Nie je však paradoxom, ako postupom času na samého seba, vlastné túžby a sny tak nejak zabudneme? A čím sme od pôvodných cieľov a snov ďalej, tým ťažšie sa nám k nim opäť hľadá cesta.

Zabudnúť na vlastné sny nie je totiž rovnako napraviteľné, ako keď si do kávy ráno zabudneme dať cukor. Aj preto je napriek názoru okolia nesmierne dôležité venovať sa veciam, ktoré nám pomáhajú sústrediť sa na to, kým sme a čo chceme dosiahnuť. Či už je to hodina meditácie, jogy alebo len tichá prechádzka po zotmení. Nájsť si čas sám pre seba už dávno nie je len výsadou kráľov, ale aj tých, ktorým na sebe skutočne záleží.

Prečítajte si aj: Na svoj profil som pridala fotografie z našej dovolenky: Neverila by som, že to môže spôsobiť toto

Moment zastavenia sa a vnímania samého seba a prítomnosti je základom osobnostnej rovnováhy. „Ľudia sa stále niekam ženú, väčšinou po čase zabudnú aj na to, kde začali a čo bola ich motivácia. Práve preto sa treba vedieť zastaviť, užívať si, cítiť. Veľakrát sa mi stáva, že sa klienta opýtam, čo ho v daný deň potešilo a on nevie odpovedať. Nezamýšľa sa, ide ako stroj, veci považuje za normálne a zabúda mať radosť. Človek by nemal začať bilancovať až vtedy, keď sa stane niečo nečakané, väčšinou negatívne, čo ho vytrhne z reality. Vtedy je už neskoro,“ dodáva Mgr. Lenka Ambrušová.

Nechávame sa strhnúť, pritom by stačilo 30 minút

Odborníci sa zhodujú v tom, že kľúčom k plnohodnotnému životu je práve číslica 30:

  • tridsať minút denne, ktoré venujeme sami sebe,
  • tridsať minút, ktoré strávime bez zapnutého telefónu či knihy, ktorú sme mali rozčítanú a už nám chýba len zopár strán
  • tridsať minút bez ľudí a snahy vo všetkom im vyhovieť, bez povinností od šéfa, ktoré nám neustále blúdia hlavou
  • tridsať minút bez tvrdých nárokov na samého seba
  • tridsať minút, ktoré nám dokážu úplne prečistiť hlavu a navrátiť sa k podstate

Nenechajte si ujsť: Airbnb využíva čoraz viac ľudí: Ako sa zvýšili nároky ľudí na cestovanie a s čím všetkým musia počítať?

Nežime v nádychu a nečakajme, kým sa niečo zázračné zmení a my sa budeme konečne cítiť plnohodnotne a slobodne. Keď totiž nebudete v poriadku vy, podobným smerom sa začne uberať aj všetko okolo vás. Neexistuje nič, kde by domino efekt fungoval efektívnejšie ako sám život. Myslite preto na seba a na svoje potreby. Je čas dopriať si konečne poriadny výdych, aj keby mal trvať aj povestných tridsať minút.

Viac zaujímavých článkov nájdete v aktuálnom magazíne FEMINITY LETO 2018, ktorý je práve v predaji

 

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus