Presunúť na hlavný obsah

Ako prežiť let s malým dieťatkom: Takto to zvládnete s úsmevom na perách a bez zbytočného stresu

Feminity

Aj vám sa zdá táto veta ako sci-fi? Zo začiatku aj nám, ale cestovať v súčasnosti s bábätkom je už naozaj oveľa jednoduchšie, komfortnejšie a skutočne sa to môže zaobísť bez sĺz na jednej či druhej strane. Len treba vedieť, ako na to!

Poznáte to určite aj vy. Deti jednoducho zrkadlia naše správanie od úplného malička. Či sa nám to páči, alebo nie, je to tak. To je holý fakt. Rovnako ako platí rovnica: „Šťastná mama = šťastné dieťa“, platí aj „Vystresovaná mama = vystresované dieťa“. Bez výnimky. Ak sa teda chystáte po prvýkrát so svojím drobcom letieť, rada nad zlato a na nezaplatenie je jasná: „Dostaňte sa do pohody a užívajte si to.“ A to hneď od začiatku. Zabudnite na veci typu – čo ak náhodou, čo by bolo, keby... Jediné, čo tým dosiahnete, je stres. A to veru ani náhodou nepotrebujete. 

Urobte si z prvého letu zážitok

Aj vy s obdivom sledujete na Instagrame ratolesti stoviek mamičiek, ktoré si užívajú štvornožkovanie drobcov na Bali, ich prvé kroky po piesku na Maldivách, či to, ako skúmajú výletnú loď v Karibiku? A v duchu si hovoríte: „Nechápem, ako prežili ten let!“ Práve preto skončíte so svojimi deťmi každý rok opäť v Chorvátsku. Zdá sa vám to pohodlnejšie, jednoduchšie a bezproblémovejšie? U mňa to bolo rovnako. Panika z toho, že by náš syn mal letieť, ma chytala už len pri pomyslení na to. Pritom som si vždy hovorila, že úzkostlivá matka určite nebudem. Nuž človek mieni... a koniec všetky poznáme.  Takže ak ste na tom podobne ako ja, zatvorte oči, nadýchnite sa a naberte odvahu. Lietať s deťmi po svete je nielen jednoduché, ale aj krásne! Nedovoľte preto strachu, aby vás premohol. 

„Ak milujete cestovanie, pláže, veľkomestá, tak zbaľte kufre a vyrazte! Áno, aj s malým cestovateľom!“

Na to, aby všetko prebehlo hladko, je dôležitý plán. Potrebujete sa na let dobre pripraviť. Tak aby vás nič nemohlo prekvapiť. Pokiaľ cestujete s dieťatkom do roka, máte vyhrané. Takíto drobci sú zväčša absolútne bezproblémoví cestovatelia. „Čím menšie dieťa, tým jednoduchšie zvláda samotný presun. Treba si uvedomiť, že batoľa nerieši to, ako sa dostane z bodu A do bodu B. Dôležité je, čo cíti z vlastnej mamy. Presne tak sa potom samo správa. Všeobecné odporúčania, kedy je vhodný čas na prvý let, neexistujú. Každé dieťa je iné a rodič ho pozná najlepšie. Ak je od malička úzkostlivé, ustráchané a bojí sa hluku či ľudí, táto forma cestovania asi nebude preň ideálna.  V zásade však platí, že bábätká väčšinu letu prespia,“ vysvetľuje Mgr. Martin Miler, klinický psychológ. No najmä snažte sa užiť si let. Tešte sa na to, čo vás po prílete čaká, veľa sa s drobcom rozprávajte. Hlas mamy vždy deti upokojí. Nebojte sa, pôjde to ľahko. 
 

Drobnosti, ktoré by vám rozhodne v lietadle nemali chýbať:

- fľaška s mliekom (pokiaľ nedojčíte)
- fľaška s vodou
- niečo malé na zahryznutie (keksíky, ovocie, čokoľvek, čo využijete aj na prípadné zabavenie pri štarte a pristávaní)
- plienky
- vlhčené obrúsky
- náhradné oblečenie
- látková plienka (dokážete ňou dieťatku vytvoriť akúsi vlastnú mini oázu pokoja)
- pár hračiek (knižky, gumové zvieratká)
- ľahká bavlnená deka
- nezabudnite čiapočku (klimatizácia v lietadle nie je bohviečo)
 
Ak vám na palube robí spoločnosť malý cestovateľ od roka do troch, môže to byť o niečo zložitejšie, avšak nie nezrealizovateľné. Vždy je všetko len uhol pohľadu. „V tomto veku už deti začínajú s otázkami, zaujíma ich celý svet okolo a uvedomujú si skutočnosti. Práve preto je veľmi dôležité hovoriť s nimi vopred o tom, čo ich čaká a urobiť im zo samotného letu zážitok. Ak bude dieťa vidieť, že  ste v pohode vy, bude aj ono. Toto je model, ktorý funguje takmer za každých okolností,“ vysletľuje Miler.  

Pre väčšie deti pribaľte aj čosi navyše:

- obľúbené hračky (nechajte dieťa samo vybrať, čo si na palubu chce vziať, je to preň dôležitý moment)
- na zahnanie nudy maľovanky alebo obrázok na vyfarbenie
- výborné sú tzv. mini puzzle a rôzne vkladačky (dôležité je dieťa zabaviť, keďže  bude s veľkou pravdepodobnosťou väčšinu letu hore)

Buďte o krok vopred

A ešte pár cenných rád na záver. Ak cestujete na vlastnú päsť, vyberajte si nočné alebo popoludňajšie lety, deti ich znášajú oveľa ľahšie. Miesta si rezervujte v prednej časti lietadla, aby ste mohli po prílete vystúpiť medzi prvými. Niektoré lety dokonca majú špeciálne sedadlá pre mamy s deťmi, to si zistite vopred. Pokiaľ sedíte v uličke, dajte pozor, aby do dieťaťa nenarazil jedálenský vozík alebo naopak, aby z neho ono nestiahlo veci rukami. Drobcom pomôžete prekonať tlak v ušiach tak, že im ponúknete fľašku s pitím alebo cumlík. 
 
 
Nezabudnite však na jedno a síce užiť si vysnívanú dovolenku naplno. Vaše prechádzky budú na novom mieste okorenené jedinečnými zážitkami, výhľadmi, vôňami a ľuďmi. Tak čo poviete, kedy vyrazíte do sveta? My už máme letenky na našu prvú cestu do Disneylandu. A nevieme sa dočkať! ZN. Hlavne bez stresu!
 
 
 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe