Presunúť na hlavný obsah

S bruškom na cestách: Cestovanie tehuliek je stále diskutovanou témou, týmto sa však nenechajte odstrašiť

Feminity

Áno, aj v dnešnej dobe je dovolenka s bruškom rozporuplnou témou. Sú ženy, ktoré neváhajú vycestovať do exotických krajín aj v šiestom mesiaci a na druhej strane aj také, ktoré by nešli ani pár kilometrov od domu.

Ste v radostnom očakávaní, no leto bez dovolenky si neviete predstaviť? Máte plnú hlavu starostí s tým, že hoci túžite po mori, slnkom zaliatej pláži, bojíte sa aby sa náhodou niečo nestalo? Pozrite sa, aké aspekty by ste mali zvážiť predtým, než sa rozhodnete vycestovať. 

Inšpirujte sa: Výchova dieťaťa sa v kráľovskej rodine rokmi úplne zmenila: Aj v tomto je Kate úplne iná ako kráľovná Alžbeta

Vo všeobecnosti platí, že pri plánovaní dovolenky s bábätkom v brušku by ste sa mali zamerať najmä na obdobie, kedy sa rozhodnete vycestovať. Nielen zo zdravotného hľadiska, ale aj preto, aby ste si to naozaj ešte užili. Hovorí sa, že ideálny čas na cestovanie je medzi 14 -28 týždňom. Máte za sebou to najkritickejšie obdobie a zároveň ešte ďaleko do pôrodu. Samozrejme aj neskôr je to možné, len už by vás mohol sprevádzať istý diskomfort. Najmä ak sa rozhodnete ísť lietadlom. 

Výber destinácie

Nie, nemusíte byť odkázané len na naše veľhory. Pokojne sa vyberte na dovolenku lietadlom. Sicília, Sardínia, Rhodos, či Kréta sú ako destinácie ideálne. Príjemná klíma, v lete zohriate more a primeraná dĺžka letu. To čo predstavuje pre tehuľky riziko, sú zmeny tlaku. Práve preto, by ste dovolenku na dlhšie vzdialenosti mali stihnúť do 28. týždňa. Ak patríte medzi prvorodičky, ešte medzi 28. a 36. týždňom tehotenstva vás letecké spoločnosti prepravia, ale budú vyžadovať lekárske osvedčenie. V lietadle nezabúdajte piť dostatok vody a pokojne sa niekoľkokrát poprechádzajte v uličke. Ak sa dá, jedlám na palube sa radšej vyhnite. No a ak túžite predsa len po ceste do  pre cestu do exotickejšej destinácie, zamerajte sa na tie, kde nepotrebujete očkovanie. Skvelý je Maurícius, či Bali. 

Dovolenková gastronómia

Ak patríte k skutočným gurmánkam a rady ochutnávate nové jedlá, v tehotenstve by ste mali byť predsa len o niečo opatrnejšie. Voľte skôr potraviny, na ktoré ste zvyknuté. Vyhnite sa novým druhom korenia , mäso si doprajte len dobre uvarené a mliečne produkty pasterizované. No a v neposlednom rade nezabúdajte na dostatočný pitný režim. Nielen kvôli dehydratácii, ale aj ako prevenciu hromadenia vody v tele. 

Na toto počas cestovania v tehotenstve radšej zabudnite:

1. Náročné spoznávanie nových pamiatok - Samozrejme chápeme, že ak ste práve pricestovali do svojej destinácie snov, chcete všetko vidieť. No spoznávanie pamiatok v rozhorúčenom meste, nie je to pravé ani pre vás ani pre drobca v brušku. Doprajte si krátke prechádzky po meste v podvečerných hodinách, ale určite to nepreháňajte. Na náročné výstupy a ”pamiatkový maratón” zabudnite. Pre vlastné dobro. 
 
2. Vysokohorská turistika - V žiadnom prípade sa počas gravidity neodporúča navštevovať miesta s nadmorskou výškou nad 3.600 m.n.m. Je to veľké riziko nielen pre nenarodeného drobčeka, ale aj pre vás. 
 
3. Kontakt s neznámymi zvieratami - Počas tejto cesty si radšej odpustite hladkanie cudzích psov, mačiek, opičiek. Dokonca aj ak by ste išli na safari, skúste túto časť vynechať. Človek niekdy nevie…
 
 
Pri cestovaní dajte vždy na zdravý rozum. Vy sama najlepšie viete, ako sa cítite a čo zvládnete. V tomto období sa však nesnažte o nejaké prekonávanie. Robte veci, ktoré vás tešia a sú vám príjemné. Ak totiž nič nechýba vám, tak ani bábätku v brušku. Zabudnite teda na prestrašených príbuzných a ich zaručené rady, ale stavte na vlastný inštinkt. A najmä si tú dovolenku naozaj užite!

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus