Presunúť na hlavný obsah

Odpovedzte si na jednu základnú otázku: Toto je dôvod, prečo sa väčšina vzťahov rozpadne

Partnerské vzťahy

Stačí si vraj odpovedať na jednu základnú otázku a presne zistíme, čo v našom vzťahu neklape.

Neprehliadnite: Môj partner má dve tváre: Ku mne je milý a pozorný, na verejnosti pred ostatnými ma však často takto ponižuje

Ak chceme podľa vzťahovej terapeutky Esther Perel zistiť, prečo nám to vo vzťahu prestalo fungovať, musíme si najskôr odpovedať na otázku:

V ktorých chvíľach svojho partnera najviac milujem?

Odpoveď nám môže nastaviť úprimné zrkadlo o tom, či máme vedľa seba vhodného partnera a čo v našom vzťahu škrípe. Esther Perel zbierala odpovede svojich klientov a zhrnula ich do troch základných skupín. Tým zároveň pomenovala najčastejšie dôvody, prečo náš vzťah nevydrží.

1. Svojho partnera milujem vtedy, keď z neho vyžaruje sebavedomie a šťastie

Keď má náš partner dostatok sebavedomia, verí si a je spokojný sám so sebou, stáva sa nesmierne príťažlivým. Jeho sebavedomie sa prejaví v každej sfére spoločného života. Šťastný a sebavedomý partner nepodozrieva, nehľadá chyby v iných, je spokojný sám so sebou a keď miluje sám seba, dovolí iným, aby ho milovali správnym spôsobom. Sebavedomý partner netrpí dennodenným strachom, že ho jeho polovička podvedie či oklame a nevnáša svoj strach do vzťahu. Sebavedomý partner sa nenechá manipulovať či ovládať. Vie, že dokáže byť šťastný aj vtedy, keď nefuknčný vzťah ukončí. Šťastný a sebavedomý partner nikdy neostáva v toxických vzťahoch. 

Ponaučenie: Skôr ako sa rozhodnete vstúpiť do vzťahu, ubezpečte sa, že ste spokojný sám so sebou, šťastný a nesnažíte sa novým vzťahom len zalepiť nezahojenú ranu na duši.

2. Partnera milujeme najviac vtedy, keď nie sme spolu

Stačí, aby naša polovička odišla na krátku služobnú cestu. Stačí jedna noc oddelene, jeden deň mimo zabehnutých koľají. Namiesto pravidelných výčitiek nám zrazu začnú chýbať jeho dobré vlastnosti: to, ako večer spolu zaspávame, ako sa po návrate z práce rozprávame o celom dni, ako nás rozveselí. Môžeme mať za sebou búrlivé obdobie, keď nám to trochu škrípe. Hneď ako však partner odíde, uvedomíme si, ako nám chýba. Ak ale žijete v nezdravom vzťahu, odlúčenie sa  stane priestorom na predstavivosť a žiarlivosť. Celý čas premýšľate len nad tým, čo partner robí, s kým je a sme presvedčení, že nás podvádza. 

Ponaučenie: Doprajte jeden druhému dostatok priestoru na vlastný život

3. Partnera milujeme vtedy, keď sme medzi inými ľuďmi

Keď sme spolu medzi inými ľuďmi, zmení to náš tunelový pohľad na partnera a jeho nedostatky. Vidíme, ako sa iní ľudia smejú na jeho vtipoch, ako sa rozprávajú o jeho pracovných úspechoch, možno dokonca vidíme aj to, ako po ňom niekto poškuľuje. Zrazu sa na partnera pozeráme očami iných ľudí. V nezdravom vzťahu je však predstava interakcie s inými ľuďmi priam desivá. "Keď sme spolu, nikoho iného nepotrebujeme. Čo ak sa môjho partnera bude snažiť niekto zbaliť a preberie mi ho? Čo ak sa bude chovať trápne a poníži ma pred priateľmi? Čo ak neurobí na mojich známych dobrý dojem?" Takýto neopodstatnený strach je jeden z mnohých signálov, že vo vzťahu máme problém.

Ponaučenie: Neizolujte sa od zvyšku sveta a trávte čas aj s inými ľuďmi

„Ľudia chcú svojho partnera neustále kontrolovať, určovať si pravidlá a podmienky vzťahu a mýlia si také konanie s láskou a intimitou. To však nie je láska, ale túžba niekoho vlastniť, ktorá je pre vzťah toxická,“ uzatvára psychoterapeutka.   

Neprehliadnite: Po rokoch som pochopila, prečo ma manžel opustil: Mohla za to táto jedna príhoda, v ktorej som sa vyznamenala

- Najčítanejšie -