Presunúť na hlavný obsah

Ples v opere 2020 a najlepšie oblečení páni: Čo predpisuje dress code a ako sa pripraviť na plesovú sezónu?

Slovenské celebrity

V historickej budove Slovenského národného divadla sa Ples v opere 2020 nesie každý rok v striktnom dodržiavaní etiky a etikety. Miroslav Paluch, poradca pre štýl a na etiketu vám poradí, ako sa obliecť, ak sa chystáte na ples tohto typu.

Jubilejný ročník Plesu v opere 2020 bol odrazom toho, že odievanie a dodržiavanie etikety sa na Slovensku z roka na rok zlepšuje. Poradca pre štýl a etiketu, Miroslav Paluch nám porozprával, čo hovorí dress code na výnimočné podujatie, akým je ples a na čo všetko by si páni, ale aj ich dámy mali dávať pozor. Na záver ocenil dvoch mužov, ktorí splnili dress code najlepšie a najoriginálnejšie. Ste zvedaví, kto to bol?

Prečítajte si: VIDEO: Ples v opere 2020 a silná konkurencia na kráľovnú: Gáboríková favoritkou, ktorá z dám však môže zamiešať karty? 

Pozrite si prenos z príchodov hostí: VIDEO: Ples v opere 2020 a červený koberec: Pôvabná Ivana Gáborík s tehotenským bruškom nasadila vysokú latku, kto bude kráľovnou?

Dress code je určený pre pánov

Dress code nerieši módne trendy. Ide skôr o inštrukcie, normy vychádzajúce z etikety pre danú spoločenskú akciu, prostredie. Dress code je určený pre pánov. Dámy, sa ladia k pánom. Majú nekonečné množstvo možností. Nemôžete predsa dáme určiť, aby mala takú, či onakú farbu róby, alebo jej strih. Keďže hovoríme o plese v opere, hovoríme o veľkej róbe u dám. Páni majú na pozvánke určený dress code, a to až tri varianty, čo je dosť neobvyklé. To znamená, že si môžu vybrať medzi frakom – white tie, smokingom – black tie a slávnostnou uniformou. Tú využíval pán A. Nejedlý šéf hasičov. Účastníci plesu v opere vo Viedni majú striktne určený white tie – frak.

Páni v Bratislave to majú uľahčené, ale zdá sa, že aj po toľkých rokoch, stále robia opakujúce sa chyby. "Účelom" dress codu je splynúť s ostatnými pánmi. Mať akúsi uniformu – dress codu. Čierny motýlik, respektíve biely motýlik. Všetko naviac, alebo zle pochopené je nevhodné, nie je v súlade s daným dress codom. Čo to znamená? Black tie – čierny motýlik, smoking. Ak hovoríme čierny, tak to znamená čierny. Iná farba nie je vhodná. Nie – šedý, červený, vzorovaný. Nie biely k čiernemu smokingu. Smoking má byť z vlny v kombinácii s mohérom, čierny, alebo vo farbe midnight blue. Iná farba a materiál nemá nič s black tie – smokingom. Fazónka – šálový golier, špicaté chlopne. Jednoradový, dvojradový. Jeden z pánov využil túto možnosť, chvályhodné a veľmi štýlové. Chlopne sú potiahnuté saténom, alebo hodvábom. Toho istého materiálu je aj lampas na nohaviciach. V prípade, že sa do smokingu použije vestička, má byť hlboko vykrojená s chlopňami. Nesmie pôsobiť, ako bežná vestička od obleku a sako má mať špicaté chlopne. Sako, pokiaľ nie je dvojradové, zapína sa na jeden gombík, ktorý je potiahnutý látkou a nemá rázporky. Je správne, ak je sako zapnuté. V prípade, že to tak nie je, mal by mať smoking šerpu – smokingový pás. Ten je inej farby, ako čierny motýlik. Páni nekupujte si sety rovnakej farby, dezénu.

Uprednostňujeme košeľu s klasickým golierom. Alternatívou je špicatý so zamknutými cípmi. Gombíky sú buď prekryté légou, alebo ozdobné – nie prádlové. Ozdobné gombíky, naopak kupujeme v sete s manžetovými gombíkmi, perleť, ónyx. Ako doplnok je vhodná vreckovka do náprsného vrecka, biela, alebo aj inej farby, napríklad červená. Materiál vreckoviek je bavlna, ľan. Nie hodváb. Čo by bolo vhodné pripomenúť, je veľkosť oblekov. Nariasené nohavice na topánkach prezrádzajú, že ide o požičaný oblek, či nevhodnú veľkosť. To isté platí o dĺžke rukáva na saku. Dvojitá manžeta na košeli má byť vidieť, a to aj 2 – 2,5 cm. Sako bez vyčnievajúcej bielej košele nepôsobí esteticky. Čierna košeľa v smokingu je akceptovateľná pri dress code – black tie creative. Možno ešte jeden dosť podstatný detail. Ruky nepatria do vreciek nohavíc. Nie pri fotení, nie na verejnosti, nie na slávnostnej spoločenskej akcii. O white tie – fraku, ako alternatíve dress codu snáď iba toľko, že ak sa pravidelne zúčastňujete takejto akcie, je lepšie si ho dať ušiť na mieru - konfekcia na Slovensku chýba. Prečo? Pretože veľkostne sa ťažko trafíte správne, a potom to nepôsobí dobre. Myslím, že dnes už všetci vieme – motýlik je jednoznačne biely. Chyba, ktorej sa dá vyhnúť je tá, že biela piké vesta má lícovať s prednými okrajmi saka. Čím viacej vyčnieva, tým je to viac neprirodzené. Biela košeľa má manžetové gombíky, ale na rozdiel od smokingovej košele s cípmi a jednoduchou manžetou. Zvláštnosť frakovej košele. Vreckovka je opäť bavlnená, alebo ľanová. Je potrebné povedať, že každým rokom je čoraz menej priestupkov voči etikete – predpísanému dress codu. Nie je potrebné na seba upozorňovať. Ak áno, tak kvalitou materiálu a strihom. 

Viac informácií o poradcovi pre štýl a etiketu nájdete na www.suits.sk a www.paluch.sk

Ak by som mohol za seba na niekoho poukázať, tak na dokonalosť outfitu pána Martina Hubu. Jednoducho sa vo fraku vie pohybovať a sedel mu dokonale. Originalita patrí pánovi Holubcovi za dvojradový smoking. 

Martin Huba, divadelný režisér a herec činohry SND

Marcel Holubec, módny dizajnér