Presunúť na hlavný obsah

Je možné jesť všetko a nepribrať? Tréner tvrdí, že vďaka tomuto stravovaniu je daný cieľ ľahko splniteľný

Chudnutie a diéty

Milujete zmrzlinu, či cestoviny a bojíte sa, že pokiaľ ich budete mať v jedálničku, priberiete? Omyl, môžete jesť čokoľvek a udržať si váhu. Len to má, samozrejme, aj svoje pravidlá.

Ak patríte medzi milovníčky sladkého, či neviete odolať pokušeniu v podobe pizze, nezúfajte. Nemusíte sa týchto hriešností vzdať, ak chcete vyzerať skvele. Riešením pre vás môže byť stravovanie, ktoré má čoraz viac priaznivcov, pre skvelé výsledky. 

"Flexibilné stravovanie je čoraz obľúbenejší program na chudnutie, ktorý je založený na rozumnej teórii, na rozdiel od iných diét. Tiež sa nazýva If It Fits Your Macros (skratka IIFYM) a podporuje myšlienku, že neexistujú zlé jedlá a umožňuje vám vybrať si nejaké jedlo, pokiaľ to vyhovuje vašim potrebám makroživín," vysvetľuje na úvod online tréner a odborník na výživu Kamil Machálek. IIFYM sa jednoducho nezameriava len na kalórie, ale aj na správne rozloženie makroživín. 

Nedajú na neho dopustiť aj topmodelky

Tento spôsob stravovania je vo všeobecnosti veľmi populárny aj u známych krások. Nedá na neho dopustiť Emily Ratajkowski, či Bella Hadid. Je to najmä pre pestrosť jedálnička a tým, že sa netrápite hladom a netrpí vaša psychika. Lebo buďme k sebe úprimné, skladba nášho jedálnička vo veľkom ovplyvňuje aj našu náladu. 

"Čo ak by som vám povedal, že aj s takými jedlami a potravinami ako napríklad - čokoláda, zmrzlina, pizza, burger, čokoľvek vám napadne, že by ste nemali jesť, môžete schudnúť. Ak totiž dodržíte určité pravidlá, stratiť tuk môžete s akýmkoľvek jedlom."

Prečítajte si: Cvičebný plán 3v1 s posilňovacou gumou: Vaše najproblematickejšie partie sa po tomto rýchlo rozplynú

Základný princíp IIFYM

Bežnou radou pri chudnutí alebo priberaní je - ak chcete schudnúť, musíte prijať menej kalórií, ako spálite, teda byť v kalorickom deficite. Keď chcete pribrať, musíte prijať viac kalórií, ako spálite, teda byť v kalorickom nadbytku. Základné pravidlo potom znie, že pokiaľ budete v kalorickom deficite, budete chudnúť a stravu si môžete flexibilne nastaviť. Pomer medzi počtom kalórií, ktoré skonzumujete a tými, ktoré spálite, je teda rozhodujúcim faktorom vášho chudnutia alebo priberania.

"To, čo ale v skutočnosti chcete dosiahnuť, nie je pri chudnutí/priberaní zmeniť číslo na váhe. To, čo reálne chcete, je mať čo najviac svalov, a čo najmenej tuku, pretože pri tej istej váhe môžete vyzerať diametrálne odlišne," dodáva tréner.

Takto dosiahnete efektívne výsledky

Jedna z najviac limitujúcich vecí je pri tomto type stravovania, nevyhnutnosť správneho rozloženie makroživín, ale aj mikroživín, tak aby ste spaľovali tuky a nestrácali svaly. Zdravší budete iba vtedy, keď budete mať zdravú, vyváženú a nutrične bohatú stravu s dostatkom mikroživín. Síce nie sú nevyhnutné na chudnutie, no ich dostatok vám prácu dokáže výrazne uľahčiť, keďže sa podieľajú na tvorbe hormónov, ktoré ovplyvňujú chudnutie.

Prevaha nutrične bohatej stravy nad priemyselne spracovanými potravinami

"Jedno z najjednoduchších, hoci nie univerzálnych vysvetlení, prečo ľudia priberajú je, že väčšinu ich stravy tvoria priemyselne spracované potraviny. To by nebol až taký veľký problém, ale keďže väčšina z nich má pridaný cukor, sú to kalorické bomby, ale hlavne sú chudobné na mikroživiny a preto niet divu, že ľudia ľahko prekročia svoj kalorický príjem a postupne majú kilá navyše na sebe. Preto keď už vo vašej diéte budú aj také potraviny, ktoré iné diéty zakazujú, výraznú prevahu by mali mať plnohodnotné potraviny a nie tie priemyselne spracované," vysvetľuje online tréner a odborník na výživu Kamil Machálek.

V praxi by to malo vyzerať tak,ze aspoň 80% vašej stravy by mali tvoriť nutrične bohaté a zdravé potraviny a zvyšok môže byť čokoľvek iné. Tak čo, idete do toho? My rozhodne áno. A pred letom sa to aj celkom hodí. 

Neprehliadnite: Aký je váš metabolický vek v porovnaní so skutočným? Tento vzorec odhalí veľa o vašej fyzickej kondícii a zdraví

Skúsite tento typ stravovania?

spolu hlasovalo 57 ľudí

Nie
19

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus