Rozhovor s moderátorkou Beccou: Nemám pocit, že som influencer. Jednoducho len ukazujem, ako žijem
Je mladá, inteligentná a do povedomia sa dostala ako moderátorka z rádia. Dnes má Becca, vlastným menom Katarína Balážiová, na sociálnych sieťach tisíce fanúšikov a aj keď je z časti považovaná za influencerku tvrdí, že si vie bez sociálnych sietí predstaviť život. Žije totiž pre niečo úplne iné.
Mladá generácia vás pozná ako moderátorku, mnoho z nich vás registruje aj na Instagrame. Ako by ste sa však predstavili možno trochu viac - chceli ste byť stále moderátorkou?
Áno. Keď som bola dieťa, chcela som byť vojačkou a astronautkou. Potom som však videla prvú Superstar, kde som videla moderovať Adelu a myslím, že to prišlo práve vtedy. Bola som dieťa a už vtedy som si povedala, že ona fakt moderuje inak, ako ostatní. Strašne sa mi páčilo, že bola sama sebou. Odvtedy som vedela, že aj ja chcem toto robiť.
Žurnalistiku som sa však rozhodla študovať vďaka vylučovacej metóde. Matematika, fyzika a prírodné vedy - nula bodov, na jazyky som veľmi nebola, aj napriek tomu, že ma bavila angličtina. Nevedela som, kam ísť a mala som na výber tri školy - vojenčinu, herectvo alebo žurnalistiku. Od vojenčiny ma odhovoril môj profesor chémie, na herectvo sa mi nechcelo učiť texty, a tak som sa rozhodla pre žurnalistiku.
Tento odbor však skončí ročne niekoľko stovák študentov. Málokto sa však dokáže uchytiť ako na takejto pozícii..
Nebrala som to tak, že musím chodiť na školu, aby som sa zvládla zamestnať v médiách. Študovanie ma bavilo, ale nebrala som to ako alfa omegu, ktorá ma definuje, popri škole som mala dve práce a riešila som si svoj život.
Prečítajte si: Rozhovor s Betkou Saloňovou: Ľudia mi bezdôvodne písali, že ma nemajú radi a že som hnusná. Dnes ich ignorujem
Boli to práce zamerané na váš odbor?
Nie. Od 16-tich som brigádovala - upratovala, pracovala v kaviarni, robila časníčku, predavačku, pomocnú barmanku, dokladala som tovar... hocičo.
Do povedomia vás dostala práca v známom slovenskom rádiu. Pamätáte si, ako sa vám to podarilo?
Najprv som pracovala trištvrte roka v lokálnom rádiu. Potom som sa presťahovala do Bratislavy a kvôli zdravotným problémom musela s moderovaním na istú chvíľu prestať. Po trištvrte roku som počúvala rannú šou a totálne som sa rozrehotala. V tom čase som pracovala ako copywriterka a keď som prišla do práce, povedala som kolegovi, že by to bolo také super, ak by som ráno chodila moderovať rannú šou a potom by som prišla do ďalšej práce.
Ešte v ten deň som si pozrela facebookovú stránku rádia a tam visel oznam, že hľadajú rannú moderátorku rádia. Podmienkou bolo spraviť video, ktoré sme spolu s kamarátom natočili na mobil a od toho momentu sa to začalo. Ľuďom sa zrejme páčil môj hlas, a tak za mňa hlasovali a ja som sa dostala do prvej päťky. Mojou úlohou bolo odmoderovať rannú šou v piatok a od toho okamihu si ma tam vlastne aj nechali.
Pred mikrofónom pôsobíte prirodzene. Ako to robíte, že nemáte stres?
Vyzerám tak? Ja viem byť veľký stresmen! Ten stres tam je, aj bol, hlavne pri moderovaní. V prvom rade sa však človek vykecá v rádiu, čím viac človek moderuje osvojuje si túto profesiu a zlepšuje sa v tom. Mne sa stačí iba uvoľnit. V minulosti sa mi stalo veľakrát, keď som mala moderovať veľký event, že chytil ma taký stres, že som celý deň nič nejedla a dookola sa pýtala samej seba, prečo som si vybrala takúto profesiu a či mi bolo toto treba. Po piatich minútach na pódiu sa však uvoľním a v tom momente opäť milujem svoju robotu a je to to najlepšie, čo sa mi mohlo stať.
Viete si predstaviť, že by ste sa živili niečím iným?
Vedela by som si predstaviť byť herečkou, psychologičkou alebo kriminálnou psychologičkou. Možno ak budem na vrchole svojich kariérnych síl, skúsim niečo z toho. Dovtedy sa budem zameriavať na to, v čom som najviac svoja, moderovaniu.
Keďže ste známejšia - a tým sa vám nepochybne zväčšila fanúšikovská základňa, máte mnoho followerov aj na sociálnych sieťach, čím vám prischla nálepka influencerka. Ako to vnímate?
Nijako. Stále je niekto, kto má vplyv - v dobe, keď ešte nebol Instagram, boli tiež takí ľudia, len sa nevolali influenceri. Stále som považujem za moderátorku, aj keď influencerka som možno tiež. Nie je to však nič, čo by ma definovalo, aj keď momentálne to viem považovať za jeden zo zdrojom môjho príjmu. Keď mi niekto povie, že som influencer, poviem si, že to zrejme patrí k mojej profesii a počtom ľudí na sociálnych sieťach.
Keď vás niekto sleduje na sociálnych sieťach, nemôže mu uniknúť, že z času na čas prezentujete svoj ekologický štýl života. Veľmi sa mi páči, že to nie je hrané - teraz sedíme v kaviarni vonku, objednali ste drink, no čašníka ste poprosili, aby vám nepriniesol slamku. Je pekné vidieť, že tak, ako sa prezentujete na sociálnych sieťach, žijete aj naozaj. Mnoho ľudí robí veci len kvôli reklamným spoluprácam alebo akejsi nálepky ''in''...
Snažím sa netlačiť nasilu žiadne témy, ale venovať pozornosť tomu, čo tak aktuálne cítim. Myslím, že ani tú ekológiu prehnane netlačím, len sa tak snažím žiť a ľudia si to asi všímajú.
Neprehliadnite: Slovenka Andrea odišla do sveta a dnes organizuje Eco Yoga pobyty: Ozdravuje nimi telo i planétu zároveň
Nedávno ste sa však predsalen vyjadrili ku kauze sexuálneho obťažovania...prečo?
Sama som sexuálne obťažovanie zažila veľakrát. Nechcem však túto tému znásilňovať a robiť si z nej vlastné promo. Bojovať môžem len tým, že prestanem bojovať a prijmem fakt, že je to problém aj v roku 2020, o ktorom treba hovoriť nahlas aj so svojimi followermi. Keď toto celé vypuklo nešťastnou záverečnou scénou v jednej známej relácii, išlo hlavne o fakt, že diváci nevedeli, aký majú účinkujúci medzi sebou vzťah, no vysielalo to zvláštny signál divákom, že dané správanie je od profesne nadradeného kolegu normálne. Neželané dotýkanie sa žien na pracovisku by sa však normalizovať nemalo.
Viete si predstaviť, že by z jedného dňa na druhý zmizol Instagram? Čo by sa vo vašom živote zmenilo?
Takmer nič. Ja by som zostala moderátorkou naďalej ako doteraz. Iba by som nemala ako povedať svojim fanúšikom o svojom ďalšom vydanom vlogu (smiech). No mala by som asi viac času, nakoľko sa na sociálnych sieťach dobre prokrastinuje. Namiesto toho, aby som čítala knihu sa veľakrát pristihnem, že sa pozerám na životy ľudí, ktorí ma v podstate nezaujímajú a to mi na sebe vadí