Presunúť na hlavný obsah

Zostať v nešťastnom manželstve je vraj lepšie ako sa rozísť: Prečo je to tak, prezradila psychologička

Partnerské vzťahy

Ak aj vy cítite v manželstve diskomfort a zvažujete všetky možnosti, ako vo vzťahu ísť ďalej, tvrdenie psychologičky vás zrejme prekvapí. Odporúča vydržať, aj keď vám to neklape.

Štatistiky nepustia, rozvodosť je v súčasnosti oveľa vyššia ako kedysi. A nie je to len dobou. Viete však, aký je najčastejší dôvod mnohých rozvodov? Na oko banálna a bežná chyba je pri rozpade mnohých vzťahov naozaj kľúčová. 

Toto je najväčšia chyba

Nie, nejde o vášeň, romantiku, či toľkokrát skloňovanú intimitu. Je totiž niečo, čo je vo vzťahu oveľa dôležitejšie a pritom tomu neprikladáme veľmi význam. Obyčajná komunikácia. Áno je to fakt. Kým na začiatku väčšiny našich vzťahov, nám nerobí problém baviť sa s partnerom aj hodiny, rokmi od toho upúšťame. Ruku na srdce, kedy ste mali naposledy so svojou polovičkou večer, ktorý ste trávili obyčajným rozhovorom? Ale takým, na ktorý by ste sa aj sústredili a skutočne ho vnímali. Ak do toho odpovedáte deťom a "ťukáte" do počítača, to sa neráta. 

Prečítajte si: Mužov si vždy získate sexom: Toto sa im páči najviac a budete s tým mať zaručený úspech

Hodina denne dokáže zachrániť váš vzťah

Psychológovia a vzťahoví coachovia sa zhodujú na jednom. Stačí hodina denne, ktorú venujete s manželom obyčajnému rozhovoru a váš vzťah to udrží roky funkčný. Bavte sa o tom, aký ste mali deň, čo ste zažili, čo sa vám páčilo, prekvapilo vás, ale diskutujte aj o tom, čo vás trápi. Práve pocity sú základom dobrej komunikácie. Sledujte partnera, vnímajte jeho mimiku, gestá. Jednoducho ho počúvajte. Presne tak, ako v čase, keď ste sa spoznali.

"Skutočne je oveľa lepšie zotrvať v nefungujúcom zväzku, ako z neho odísť. Je dokázané, že najťažší milník vo vzťahu je narodenie dieťaťa. Páry, ktoré však prekonali krízu, aká je po narodení prvého dieťaťa prirodzená, si manželstvo nevedia vynachváliť. Hoci sa to môže zdať absurdné, zostať v nešťastnom manželstve je to najlepšie. Ak sa totiž trošku posnažíte, dokážete si vytvoriť po náročnom období, mimoriadne fungujúci zväzok," vysvetľuje Mgr. Alena Botová, klinická psychologička.

Spomínate si na prvé rande a to ako ste s nadšením počúvali všetko, čo vám hovoril? Nie, nikto od vás nechce, aby to bolo úplne totožné. Ale čosi z toho momentu by ste si mali osvojiť na roky. Len vtedy totiž dokážete fungovať bez banálnych škriepok a hádok,  ktoré vznikajú mnohokrát celkom zbytočne. Iba preto, že toho druhého nevnímame. Ten sa potom cíti nedocenený, nevypočutý, nepotrebný a to je už len krôčik k vzťahovej katastrofe. 

Mohlo by vás zaujímať: Toto zničí váš vzťah rýchlejšie, ako jeho bokovky: Pozrite sa, na čo by ste si mali dať pozor

"Manželstvo je jednoducho neustála práca z oboch strán. Ja osobne odporúčam každému páru a je jedno, či majú deti, alebo nie, aby chodili aspoň raz za mesiac na rande. Takéto páry majú o 14% vyššiu šancu, že ich vzťah prežije ako tí, čo to nerobia."

Prikláňate sa aj Vy k takémuto názoru?

spolu hlasovalo 1167 ľudí

- Najčítanejšie -