Presunúť na hlavný obsah

4 superpotraviny, ktoré by ste mali dopriať svojmu telu: Ešte skôr, ako vypuknú epidémie

Zdravie

Nečakajte, kým vypuknú tradičné jesenné epidémie a začleňte do svojho jedálnička skvelé superpotraviny, prospešné pre celý organizmus.

Vonku to síce ešte tak nevyzerá a nádherné babie leto opantá naše zmysly, no ani sa nenazdáme a čochvíľa udrie jeseň. S ňou sú sú už tradične spojené aj epidémie, ktoré zasiahnu najmä tých, ktorí majú oslabenejšiu imunitu. 

My sme pre vás preto vybrali zoznam superpotravín, ktoré by ste mali už teraz zaradiť do svojho jedálnička (ak ste tak doteraz neurobili). Mnohé z nich sú antioxidanty, ktoré by naše telo jednoznačne nemalo postrádať, a to nielen pred začiatkom jesene, ale aj počas celého roka. Poďte sa s nami pozrieť na to, o ktoré ide.

Čítajte tiež: 4 spôsoby ako minimalizovať na svojom tele tuk: Pár centimetrov rozdiel vám zmení postavu na nepoznanie

Bobuľové ovocie ako brusnice, čučoriedky, goji

Sezóna bobuľového ovocia je ešte stále tu a vďaka nej môžete prirodzenou formou posilniť svoju imunitu. Brusnice, čučoriedky, ale aj maliny sa ako antioxidanty podieľajú na zlepšení srdcovo-cievneho systému. Bohaté zastúpenie vlákniny, vitamínu C, ako aj ďalších z nich robia antioxidanty  prospešné nielen pre zdravie, ale aj redukciu hmotnosti. Navyše, ak máte chuť na sladké, je to tá najprirodzenejšia a najosviežujúcejšia forma, ako do tela dostať takúto chuť.

Zelený čaj ako antioxidant alebo matcha, spirulina, chlorella a zelený jačmeň

Zelený čaj je skvelý antioxidant s liečivými účinkami, ktorý zároveň podporuje spaľovanie tukov. Matcha, spirulina, zelený jačmeň a chlorella zaznamenali v rámci zelenej vlny posledné roky takisto veľký úspech. 
Spirulina je bohatý zdroj antioxidantov, ktorý v sebe spája dôležité prvky ako železo, horčík či draslík. Chlorella je bohatá na vitamín C, železo a vďaka tomu prispieva k posilneniu našej imunity. Zelený jačmeň sa s imunitou spája takisto vo veľkom a bojuje s voľnými radikálmi, vďaka výraznému zastúpeniu vitamínov a minerálov.

Probiotiká ako grécky jogurt či kefír

Probiotiká by vo vašom jedálničku nemali chýbať. Vedeli ste napríklad o tom, že až ¾ buniek, ktoré sa spájajú s našou imunitou sa nachádzajú práve v črevách? Je preto dôležité, aby ste robili všetko pre to, aby boli zdravé a funkčné. Vďaka konzumácii gréckeho jogurtu alebo napríklad aj kefíru udržiavate rovnováhu čriev, ale okrem toho podporujete aj duševné zdravie. Práve to ide ruka v ruke s funkciou našich orgánov a takisto s imunitou. To si však uvedomuje málokto.

Neprehliadnite: Koľko cukru denne je zdravé? Porovnajte si tieto množstvá, aby sa vám neukladal do tela ako obrovské tukové zásoby

Semená olejnatých plodín a orechy 

Vlašské orechy vďaka obsahu omega 3 mastných kyselín znižujú nervozitu a stres, čo tiež úzko súvisí s oslabenou imunitou. Chia semienka, ľanové semienka majú skevelé účinky na tráviaci a vylučovací systém, sú prevenciou rakoviny hrubého čreva. V kombinácii s vlákninou v podobe ovsených vločiek vytvárajú vhodnú kombináciu superfoods pre náš organizmus a pevné zdravie. Veľkou výhodou tiež je, že všetky uvedené superpotraviny môžete vzájomne kombinovať a vytvárať nové, nezameniteľné chute. 

- Najčítanejšie -