Presunúť na hlavný obsah

Domáce rituály, ktoré neberieme príliš vážne, no dokážu meniť štruktúru našej pleti: Na toto sa zamerajte

Krása

Kvalitná domáca starostlivosť, dokáže robiť s našou pleťou skutočne zázraky. Len teda ak jej nevenujeme dostatok pozornosti, na pokožke to nielen cítiť, ale ale aj vidieť. Pozrite si, čo by malo byť vašou dennou rutinou.

Naša denná rutina by mala byť viac ako len nanesenie denného krému a make-upu. Teda pokiaľ chceme mať navrch oproti času, určite. Pozrite sa ako by mala vyzerať tá ideálna, ktorá vám pomôže, hoci už dávno nemáte dvadsať. Vyspovedali sme expertku na krásu - Karolínu Volkov, ktorá je majiteľkou salónu DNJ DNA.

Na čo by sme rozhodne nemali v rámci domácej starostlivosti zabúdať? 

Najväčšiu chybu robíme jednoznačne, keď vynechávame odličovanie a nepoužívame SPF, oboje to síce pôsobí banálne, ale dokáže na našej pleti napáchať práve najviac škody. Takisto ako je ale chyba sa o svoju pleť nestarať, tak je častý problém práve prehnaná starostlivosť, kedy žena skúša všetky vzorky, ktoré môžu byť pre jej pleť úplne nevhodné. 

Rovnako nevhodné je prílišné premasťovanie a teda časté používanie pleťových olejov alebo naopak vysušovanie - sťahujúce masky. Základom správnej starostlivosti je teda poznať svoju pleť. Ak nevieme, akú pleť máme, nevieme jej poskytnúť ani správnu starostlivosť.

Jednoduchý a rýchly test ako zistiť, aký typ pleti máme, je priložiť si ráno po zobudení na pleť pyjak alebo iný savý papier a podľa toho, ako sa nám tvár otlačí, vieme určiť, či máme len T - zónu, mastnú alebo suchú pleť.

Ak už aj vieme, aká je naša pleť, stále si krém vyžaduje inú konzistenciu v lete - gélové, ľahké krémy a inú v zime – tam je dobrou voľbou hutnejšia obrana pleti pred vonkajšími vplyvmi.

Ako často si nanášať peeling, masku a prečo?

Momentálne sa tešia veľkej obľube plátené masky, ktoré už sú napustené ošetrujúcimi látkami a preto šetria náš čas a tie naozaj kvalitné zabezpečia aj to, že pleti neposkytneme nevhodne zvolené látky ako pri maskách, ktoré si namiešame samé. Opäť tu platí, že sezóna je rozhodujúca, v zime sú dôležité viac vitamínové, ochranné a cez leto hydratačné a osviežujúce. 

Najlepšie je nechať si pri maskách poradiť od odborníka, nakoľko aj to určuje intenziu ich použitia - ak má totižto maska vysoký pomer aktívnych látok, nie je dobré ju používať častejšie ako raz za týždeň, ak ide len o jemnú hydratáciu, pokojne ju môžeme zvoliť každý deň, ešte pred nanesením make-upu.

Ak ide o peeling, je potrebné sa mu vyhnúť pri jemnej alebo hypereaktívnej pokožke, inak je vhodný raz týždenne, a to hlavne pri partiách, ktoré si to najviac vyžadujú. Nie je žiadna hanba opýtať sa na správnu domácu aplikáciu svojej kozmetičky, nakoľko práve nevhodne zvolený peeling, či maska môže napáchať veľké škody.

Mohlo by vás zaujímať: VIDEO: Pôvabná Keira Knightley opäť zahviezdila: Uprostred noci rozohráva hru zvádzania

Čo sa s pleťou deje, ak to nerobíme?

Vhodne zvolená maska či peeling predchádza upchávaniu pórov či vysušovaniu. Pomáhajú totiž pri celkovej regenerácii a čistení pleti - ak póry nie sú v ideálnej kondícii, začnú sa prejavovať v podobe akné, ktoré môže v najhoršom prípade skončiť až jazvami. Je to teda nevinná starostlivosť o pleť, ktorá môže naozaj zlepšiť celkovú kvalitu vzhľadu vašej pleti. 

Ktorej časti venovať špeciálnu pozornosť? 

Tej, ktorá to najviac potrebuje - v mladom veku treba voliť celopleťové masky, staršie dámy by mali byť veľmi opatrné, čo na svoju pleť dajú a čo nie. Niektoré produkty naopak vysušujú, čo je pre zrelú pleť najhoršie. Momentálne začína zima a je dôležité sa venovať aj perám, na ktoré už dnes kúpime špeciálne produkty a sú dôležité rovnako ako bežná starostlivosť o pleť.

Veľmi podstatné je cieliť produkty na daný problém a teda nepoužívať jeden na všetko - veď to poznáme, čarovné krémiky našich starých mám, ktoré sú že vraj najlepšie. Bohužiaľ nie sú, určite nie na všetko a určite nie vždy.

Inšpirujte sa: Paletky očných tieňov, ktoré si na jeseň získali naše srdcia: Vyberali sme tak, aby ich vedeli používať aj začiatočníčky

Ako sa starať o očné okolie v domácom prostredí?

V prvom rade je potrebné dávať pozor, aby sme na neho neaplikovali látky, ktoré na túto oblasť nie sú určené - toto je častým problémom, z ktorého vznikajú opuchy či začervenania.

Dôležitá je masáž, chladenie  a hydratácia - naše oči sú unavené a neustále pozeranie do mobilov im nepomáha. Preto je vhodné každý večer použiť či už náplasti pod oči proti opuchom, alebo aj obyčajnú čajovú lyžičku vychladenú z chladničky - naozaj to pomáha. Spôsob nanášania produktov je tiež podstatný a vždy by mal byť smerom k vonkajšiemu kútiku oka.