Presunúť na hlavný obsah

Quarter life crisis: Novodobý problém mladých medzi 20-30 tkou

Partnerské vzťahy

Práve v dnešnej dobe má čoraz viac mladých medzi 20 - tkou a 30 - tkou problém nájsť samých seba. Nevedia, čo budú robiť, kam majú svoj život smerovať. Quarter life crisis je novodobým fenoménom. A pohár vína večer, to veru nedokáže vyriešiť.

Hoci sa nám otvárajú možnosti a môžeme si plniť sny, mnohokrát je realita diametrálne rozdielna

Pocit úzkosti, nepotrebnosti, menejcennosti a toho, že sa nevieme vrámci spoločnosti zaradiť, trápi čoraz viac ľudí v produktívnom veku. A stáva sa z toho novodobý fenomén. Súčasná doba tomu samozrejme tiež nepridáva. 

​Čítajte tiež: Ženy v týchto znameniach mávajú sex najčastejšie: Vzrušeniu, ktoré z nich ide, muži nevedia odolať

"Áno, je to fakt. V dnešnej dobe má čoraz viac mladých problém zaradiť sa. Nevedia nájsť samých, netušia čo chcú robiť. Majú len veľké očakávania, no ich naplnenie, nie je reálne v ich možnostiach. Skúšajú, idú v štýle pokus - omyl a tápajú. Kým kedysi ľudia veľmi skoro vedeli, čo v živote chcú, dnes to mnohokrát aj po tridsiatke nevedia. To v nich vyvoláva pocit strachu, neistoty a stresu. Je to akási nová kríza mladých v produktívnom veku, o ktorej sa však nehovorí veľmi nahlas, " vysvetľuje Mgr. Martin Kolinský, psychológ.

Prestaňte len plniť očakánia iných a myslite na seba

Hoci sa nám otvárajú možnosti a môžeme si plniť sny, mnohokrát je realita diametrálne rozdielna. Hodnotenia našich rodičov a spoločnosti sú totiž mimoriadne vysoké a pritom ako sa ich snažíme naplniť, trpí naše vnútorné "JA".

"Všade okolo seba pozorujeme dokonalosť, ideály, krásu a snažíme sa žiť rozprávkovú realitu. Takú, ktorú vidíme v amerických trhákoch s happyendom. Chceme byť úspešní, mať fungujúce vzťahy, dobrú prácu a zároveň sa starať o svoje vnútro. Ak zistíme, že to nevieme dosiahnuť, rúca sa nám náš mikrosvet. A prežívame pocity poddobné, aké mali ľuďia počas vojny. Možno sa to niekomu môže zdať nadnesené, ale pocit úzkosti, neschopnosti a strachu je mimoriadne silný a narúša oveľa viac ako predpokladáte."

Prečítajte si: Skutočný príbeh: O manželovej nevere viem, no napriek tomu mu ju tolerujem

Aj keď to vyzerá, že z tohoto neexistuje východisko nie je to pravda. "Prestaňte len plniť očakánia iných a myslite na seba. Usporiadajte si priority. Dávajte si malé ciele a plňte ich. To je jediná cesta, ako sa zo začarovaného kruhu môžete dostať."

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe