Presunúť na hlavný obsah

Sme neverní všetci? Odborníci prekvapivo tvrdia, že áno

Partnerské vzťahy

Otázka nevery je v súčasnej dobe skloňovaná hádam oveľa častejšie ako kedykoľvek predtým. Čím to je? A prečo sa jej dopúšťame tak intenzívne? Odborníci v tom majú jasno.

Neverní muži väčšinou zostávajú vo vzťahu, neverné ženy z neho odchádzajú

To je vec, na ktorej sa zhoduje väčina odborníkov. Navyše americký psychológ a manželský poradca Gary Neuman, robil prieskum a zistil skutočne zaujímavé fakty. Až 92 percent mužov prezradilo, že hoci nie sú spokojní napríklad s frekvenciou sexuálnych stykov, sex nie je prvotnou príčinou ich nevery. To čo im chýba je nežnosť, láska a obdiv. 

Milenka v nich dokáže vyvolať pocit, že sú stále potrební, sexi, vzrušujúci a príťažliví. A muži potrebujú uznanie. No aj napriek tomu vo vzťahu v drvivej väčšine prípadov zostávajú. Ženy to však majú nastavené inak. Aj samotná spoločnosť ešte stále vníma ženskú neveru v akomsi inom kontexte. 

Čítajte tiež: Tieto znamenia tvoria najharmonickejšie dvojice: Ste po boku toho správneho?

"Kedysi bola ženská nevera historicky oveľa prísnejšie trestaná a spoločensky menej akceptovaná. Aj v 21. storočí, existuje stále deväť krajín, v ktorých pri usvedčení z nej, čaká ženu trest smrti. Práve v spoločenskom konsenzuse, zostala viac odsudzovaná u nežnejšieho pohlavia."

"Preto aj ženy, ak sa jej dopustia, majú oveľa menšie tendencie sa k nej priznať. Jednoducho zo vzťahu radšej odídu. Zväčša ani neskúšajú bojovať ďalej. Je to v nás aj po tých rokoch vlastne zakorenené. Zároveň však platí, že vo vyspelých krajinách, emancipované a samostatné ženy, v prieskumoch vrámci nevery dobiehajú, či dokonca predbiehajú mužov," prezrádza klinický psychológ Mgr. Emil Vaško.

Každý druhý človek bol počas vzťahu neverný

Dnes už nemôžeme jednoznačne zadefinovať faktory vplývajúce na neveru, ani to, ktorí aktéri sú v jej popredí. Skrátka sme neverní všetci. "Znie to síce hrozne, ale naozaj z prieskumov vyplýva, že každý druhý človek, bol neverný. To hovoríme o fyzickom kontakte a nebavíme sa ešte o emocionálnej rovine. Lebo aj v tej to má váhu a dopúšťame sa tohto typu "zahýbania" veľmi často. Jednoducho voči nevere nemá nikto imunitu."

"Pozorujeme ju u ľudí, ktorý majú jasne stanované morálne hodnoty, no napriek tomu podľahnú. Neexistuje žiadna rovnica, ktorá by prezrádzala, čo je za ňu zodpovedné."

Nenechajte si ujsť: Krásny chlap vás nepodvedie, aj keď si to myslíte: Najväčší neverníci bývajú paradoxne títo

Boli ste svojmu partnerovi niekedy neverní?

spolu hlasovalo 635 ľudí

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe