Presunúť na hlavný obsah

Novodobý trend: Ľudia k nám chodia s fotkami z Instagramu a ukazujú nám, ako by chceli vyzerať, tvrdí odborníčka na krásu

Krása

Dnešná spoločnosť je založená na vizuáli, nakoľko sa reprodukčný vek ženy zvyšuje a ženy pracujú dlhšie, je bežné, že v 40-tke začína od začiatku.

Kedysi sa ženy v 40-tke stávali starými mamami, no dnes je bežné, že v 40-tke začínajú nový život. Aj to je jeden z dôvodov, prečo ženy podstupujú estetické zákroky. Tie sú však napriek tomu stále vnímané ako niečo proti prírode. O tom, prečo je to tak a aká je skutočne podstata drobných vylepšení, nám porozprávala doktorka Mária Rákusová z Crystal Esthetic Clinic.

Prečítajte si tiež: Zlato ako elixír mladosti: Vypnutá pleť, eliminácia vrások a STOP-ka pigmentovým škvrnám

Nikdy v histórii ľudstva vzhľad nezohrával takú úlohu ako dnes. Nepochybne to je spôsobené aj vplyvom sociálnych sietí, ktoré na nás nepriamo vyvíjajú tlak porovnávania sa. A my ľudia mu z času na čas ochotne prepadneme. Závidíme instantnú krásu, ale aj pohodu bez toho, aby sme si uvedomili, že trvá len pár sekúnd. Toľko, koľko sa na ňu pozeráme. Chceme vyzerať a pôsobiť čo najlepšie, chceme byť svieži, obdivovaní, jednoducho krásni. Kde je však hranica, ktorá určuje, čo je ešte v poriadku a čo nie? Kedy sme to ešte my a kedy sa meníme na ideál krásy, ktorý vlastne nie je ani skutočný?

Na začiatok sa mi nedá neopýtať sa takú tú základnú, trochu osobnejšiu otázku. Prečo ste si vybrali estetickú medicínu?

Vždy ma to ťahalo k umeniu. V detstve som hrávala na klavíri a aj v súčasnosti rada maľujem, navštevujem múzeá umenia a výstavy. Medicína bola zasa pre mňa fascinujúca veda. Zo začiatku som plánovala byť psychiatričkou. Spolužiaci mi zvykli vravieť, že by som sa hodila skôr na dermatológiu, čo som vtedy razantne odmietala, ale nakoniec som si ju predsa len vybrala so zámerom venovať sa estetickej medicíne. Práve v tomto odvetví sa pekne spája umenie a veda.

Psychiatričkou? To je zaujímavé, vaša práca totiž z veľkej časti nepochybne obsahuje aj nejaký ten psychologický základ...

Psychiatria bola pre mňa v tom  čase veľmi zaujímavý odbor, po absolvovaní klinických stáží som sa nakoniec rozhodla pre dermatológiu. Vo všeobecnosti každý lekár musí byť do istej miery aj psychológom. V estetickej medicíne to platí ešte viac. S klientmi musíme o čosi viac komunikovať a zbaviť ich pocitov nervozity, odpútať ich od nepríjemných vecí – chodí k nám totiž veľa ľudí, ktorí sa paradoxne boja ihiel. Pri nich sa lekár musí viac sústrediť, aby upokojil klienta a zároveň vykonal čo najlepšiu prácu.

A čo takí klienti, ktorí idú vyslovene za nejakým konkrétnym vysnívaným vzhľadom? Mávate aj takých?

Áno,  veľakrát chodia ľudia s fotkami z Instagramu a ukazujú nám, akoby chceli vyzerať. Ak je to niečo, čo je realizovateľné, opíšem im, nakoľko sa k danej predstave vieme priblížiť a koľko ošetrení bude potrebných. Niekedy však musím na začiatku povedať, že to pre daného človeka jednoducho nie je reálne, má napríklad úplne inú anatómiu tváre. Často musím klientom vysvetliť aj to, že mnohé fotky na internete sú účelové a upravované. Lekári, ktorí v tomto odbore pracujú, vedia takéto fotky odhaliť veľmi rýchlo.

Pokračovanie rozhovoru nájdete v novom čísle magazínu Feminity jeseň/zima 2020, ktorý je práve v predaji v stánkoch.

Objednať si ho môžete aj online a doručíme vám ho priamo domov alebo si zakúpte jeho elektronickú verziu.