Presunúť na hlavný obsah

Inšpirujte sa štýlom prezidentky Zuzany Čaputovej. Aké zásady musí pri obliekaní dodržiavať?

Slovenské celebrity

Naša prezidentka pôsobí na verejnosti stále upravene a dokonalo. Aj keď sa to môže zdať ako jednoduchá úloha, pravdou je, že Zuzana Čaputová musí dodržiavať prísne pravidlá, aby sa v prvom rade držala protokolu.

Nášteva Vatikánu 

Poslednou návštevou, ktorú prezidentka absolvovala, bola návšteva priamo u pápeža Benedikta XVI. Pre túto udalosť si zvolila nápaditý čierny outfit, ktorý jej zhotovil známy slovenský návrhár Boris Hanečka. Naša hlava sa držala prísneho protokolu, ktorý v talianskych kostoloch funguje už storočia.  Ten si vyžaduje, aby boli ženy zahalené v tmavých farbách, nemali odhalené ramená, ale ani ruky a ak sa stretnutie koná vo Vatikáne, je potrebné, aby mali na hlave aj závoj. 

Zuzana Čaputová tak bola pochopiteľne zahalená v čiernej farbe, čo je pre kresťanov symbolikou zbožnosti, cnosti a najmä pokory. Na svojich vlasoch mala aj špeciálne vyrobenú mantilu (závoj), o ktorú sa jej postarala umelkyňa Noémi Kolčáková Szakallová. Nejednalo sa však len tak o obyčajný doplnok ale kúsok vyrábaný na mieru - na jemnej čiernej látke bola totiž zobrazená mapa Slovenska. Symbolika našej krajiny sa však nachádzala aj priamo na šatách prezidentky, aj keď v jemnom prevedení - šaty mali totiž nazberané rukávy a jemné skladanie okolo manžety, čo odkazovalo na tradičnú slovenskú módu, ktorá sa objavuje napríklad vo folklóre.

Prečítajte si: Rozhovor so stylistkou Mirkou Dobiš: Čo nesmie chýbať v šatníku každej ženy?

Návšteva francúzskeho prezidenta

Šaty s bielym pruhom, ktoré boli taktiež vytvorené pre dôležitú udalosť, sa na Zuzane stali zrejme najvýraznejšími. Mladistvý účes, ktorý doladila k elegantnému strihu šiat jej ubral hneď niekoľko rokov. Okrem toho sa držala taktiež protokolu, ktorý jej ako hlave štáte nedáva veľa možností na odvážnejšie modely, práve naopak - vyžaduje sa od nej aby pôsobila profesionálne a striedmo. Ak by bola v pozícii prvej dámy, mohla by si dovoliť aj odvážnejší model. Napriek tomu to však Zuzane Čaputovej problém nerobí. Svoju ženskosť vie totiž preukázať aj inými spôsobmi - či už volánmi, nápaditým účesom a v tomto prípade aj zvýrazneným ženským pásom.

Inaugurácia

Prvou udalosťou, kedy si verejnosť o čosi viac všímala nielen vystupovanie, ale aj celkovú vizáž Čaputovej, bola inaugurácia. V nej zažiarila Zuzana v svetlomodrých šatách, taktiež od Borisa Hanečku. Zaujímavý model šiat opäť spĺňal základné kritéria protokolu - dĺžka šiat bola pod kolená a napriek tomu, že sa inaugurácia konala v júni, šaty jej zahaľovali ramená tak, ako sa to patrí. Zaujímavým prvkom bol nepochybne golier, ktorý znázorňoval Dunaj, ale aj výrazná brošňa, ktorá outfit skvelo doplnila. Aj v prípade doplnkov však platí, že si prezidentka musí dávať pozor na to, čo nosí - výrazne sa odporúča, aby mal šperk príbeh alebo bol symbolom hodnoty, ktorú zastáva aj samotná hlava štátu. 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe