Presunúť na hlavný obsah

Rozhovor so stylistkou Mirkou Dobiš: Čo nesmie chýbať v šatníku každej ženy?

Móda

Predstavte si situáciu, ktorú zrejme pozná každá žena - otvoríte si skriňu a zistíte, že aj keď máte desiatky kúskov oblečenia, nemáte čo na seba. Aj s takýmito ''problémami'' vie pomôcť jedna z najlepších stylistiek na Slovensku, Mirka Dobiš Michalková, ktorú verejnosť pozná aj pod menom FashionSpy.

Mirka, byť stylistkou, to znie ako sen. Ako sa však k takémuto snu vôbec dopracovať? Spomínate si na svoje začiatky?

V prvom rade je dôležité poznamenať, že táto práca je rovnaká ako každá iná. Má svoje výhody, no na druhej strane sú aj úskalia, ktoré nevidno. K snu vedie nekonečne dlhá cesta a na výslnie sa ako v každom inom smere podarí dostať len pár jednotlivcom. 

Keď sme pri tých začiatkoch - predpokladám, že predtým, než ste sa stali samostatnou stylistkou, ste absolvovali niekoľko prác. Aké to boli a ktoré vás najviac posunuli?

Samozrejme. Moja cesta k tejto profesii bola veľmi kľukatá, aj keď v srdci bola vždy. Vyštudovala som ekonómiu, neskôr marketing a z neho mám aj veľký doktorát. Pracovala som v rôznych oblastiach  - dokonca aj na manažérskej pozícii v IT a bola relatívne spokojná. Presedlala som vďaka zhode viacerých okolností a dlho som o svojom rozhodnutí pochybovala, no našťastie som vydržala a  posledných 10 rokov ma živí už len móda. 

Prečítajte si: Coffee time: Ťavie odtiene kašmíru, kože, vlny a hodvábu sú kúsky, ktoré treba zaradiť do zimného šatníka

Živenie sa módou - ako teda vyzerá taký váš bežný, pracovný deň? 

V súčasnosti sa venujem najmä sociálnym sieťam ako fashion influencerka FashionSpy.sk. Každý môj deň je tak iný a rutina naozaj nehrozí. Vstávam pred siedmou ráno, odnesiem synov do škôlok a pracovný kolotoč začína. Väčšinou obehnem pár stretnutí s dizajnérmi, či značkami s ktorými spolupracujem, takmer každý deň mám fotenia, respektíve točím nejaké video. Podvečer a večer sa venujem deťom a manželovi a keď zaspia, vybavujem maily. Pomedzi všetko odpisujem na správy a dotazy na instagrame. Denne mám bežne viac ako 800 správ. Takže sa vážne nenudím. :)

Keď sme pri tom Instagrame - prečo ste sa rozhodli davať rady ženám prostredníctvom sociálnych sietí?

Lebo si ich pýtali. V podstate robím presne to isté, čo pred tým ako stylistka, ale cez sociálne siete je to pre širšie publikum, nie one-to-one. Cieľom je prinášať ženám rady, tipy a triky v móde. Veľmi jednoducho, zrozumiteľne a vychádzajúc z niekoľkoročných skúseností z praxe.

Keď sme pri tých radách, mnoho žien si myslí, že na to, aby sa obliekali vkusne, musia mať šatník preplnený vo švíkoch. Vy vo svojich príbehoch ukazujete, že to tak nie je a stačí mať základné kúsky. Aké sú to? Čo v šatníku ženy nesmie chýbať? 

V prvom rade sú to jednoduché, nadčasové a najmä variabilné kúsky. Jednofarebné, bez zbytočných ozdôb a tiež kvalitné, ktoré vydržia viac ako sezónu. Medzi také patria napríklad kvalitný vlnený kabát, kožené čižmy, kašmírové svetre a roláky, LBD (malé čierne alias little black dress), dizajnérska kabelka, hodvábne šaty a tak ďalej.

Bez ktorých kúskov si neviete vy predstaviť svoj šatník?

Ako opakujem veľmi, veľmi často bez tých základných – basic kúskov. 

Ako by sme teda my, ženy, mali správne nakupovať?

Racionálne. Mať prehľad o svojom šatníku a štýle. Mať svoj shopping list – veci, ktoré mi chýbajú, respektíve plánujem kúpiť. Vyhýbať sa emotívnym nákupom a nerobiť si vecami „akože“ radosť. Lebo ak sa cítite napríklad málo ženské, nepomôžu vám infantilné ružové šatôčky, chyba bude asi inde. Ale to je na veľmi dlho a zabŕdame tak trochu do psychólogie.

Na to, aby bol človek stylistom, musí nielenže sledovať módne trendy, ale zároveň mať pre módu cit, vkus. Odkedy ste ho mali vy?

Od narodenia. Som veľmi vizuálny človek a vnímam krásu vo všetkých jej podobách. Vidím potenciál na „to“ pekné na všetkých a všetkom čo ma postretne. Myslím, že niektoré veci sa naučiť nedajú a dostanete ich do daru, iné samozrejme viete napozerať. Ako napríklad trendy - a tak sa dá naučiť napríklad aj obliekať. 

Neprehliadnite: Má 23 rokov, riadi vlastný biznis a je to DIVA. Ako sa z mladej Slovenky Vandy Jandy stala uznávaná návrhárka?

Čo je pre vás vkus? Aké má toto slovo pre vás význam?

Nie je jednoduché ho zadefinovať, lebo inak sa na otázku vkusu pozerajú oči umelca a inak oči napríklad biznismenky. Asi by som to označila ako umenie skĺbiť viacero vecí do harmonického celku s ohľadom na osobnosť a okolnosti. 

- Najčítanejšie -