Presunúť na hlavný obsah

Vône, ktoré vybočujú z radu a potešia nielen ženské srdce pod stromčekom: Návod, ako sa v nich vyznať

Zábava

Niche parfumy spája jedno slovo - unikátnosť. Nielen v samotnej výrobe a flakóne, ale aj vo výslednej vôni. Sú esenciou toho najlepšieho, čo parfumérska oblasť ponúka.

Osobitné a originálne vône, ktoré odmietajú masovosť

V klasickej parfumérii ich nenájdete, no dnes už sa dajú zabezpečiť v celkom slušnom portfóliu butikov aj u nás. Najmä v tých s prívlastkom dizajnové. Lebo aj také niche parfumy sú. Jedinečné, exkluzívne, luxusné, intenzívne a podmanivé.

Tento typ vôní sa vyrába v menších parfumérskych domoch, ktoré existujú už stáročia a receptúry na ich výrobu sa odovzdávajú doslova z generácie na generáciu. Za každým kúskom je vlastný ľudský príbeh, takže od komercie majú tieto vône naozaj ďaleko. 

Obsahujú prírodné zložky, dokonca niektoré suroviny sú tak vzácne, že ich je veľký nedostatok a takýto parfum viete vyrobiť len raz za určité obdobie. Jednou z najdrahších surovín je irisové maslo. Jeho výroba trvá 3 až 6 rokov. Je to dlhý proces. Musí sa usušiť, namlieť a pripraviť na zodpovedajúcu kvalitu. Tým, že sa väčšina z nich vyrába ručne, práve kvalitné suroviny a ľudská práca sú faktor, ktorý ich limituje vo výrobe.

Prečítajte si: Pozrite si veľký indiánsky horoskop. K akému znameniu patríte?

Sú umelecké, autorské, nemasové a hlásajú návrat k poctivému remeslu. V podstate je to založené celé na príbehu - máte nejakú emóciu, vizualizáciu, obraz, príbeh, ktorý sa vám následne podarí vložiť do flakónu. 

Medzi niche a klasickým parfumom je zásadný rozdiel

Kým pri klasických parfumoch sa používajú bežne syntetické zložky, pri niche to nehrozí. Nič nie je robené masovo, vo veľkom, ale práve naopak. Čo najmenší počet kusov, im pridáva na výnimočnosti. Rovnako vám takýto parfum vydrží oveľa dlhšie kvôli samotnej koncentrácii olejov v ňom. Hovorí sa, že vybrať si niche parfum je hotová alchýmia. Mali by ste si z toho urobiť zážitok, nakoľko to môže trvať aj niekoľko hodín. 

Na úvod si vyberajte skôr ľahšie vône, v ktorých dominujú citrusy, k tým drevitejším sa treba "prevoňať". Nezabúdajte však, že pri týchto parfumoch prvých 15 minút cítite len hlavu vône, nasledujúcu hodinku jej srdce až potom, počas celého dňa jej základ. Preto sa zaujímajte najmä o zložky, ak takúto vôňu kupujete prvýkrát. Ako darček pod stromček je to ale jednoznačne skvelá voľba.

Neprehliadnite: Čínsky rok Byvola je za dverami. Čo čaká vaše znamenie v nasledujúcom roku?

 

- Najčítanejšie -