Presunúť na hlavný obsah

Už ako malá obliekala figuríny vo výkladoch: Aj biznis na Slovensku sa dá robiť poctivo a s pridanou hodnotou

Kariéra

Vďaka ľuďom, ktorí sa odvážili meniť svet, vznikajú miesta, ktoré dýchajú jedinečnou atmosférou. Monika Filipová je nádherná, inšpiratívna žena, ktoré sa rozhodla plniť si sny. Nielen čiastkové, ale aj ako celok.

Skúste sa charakterizovať troma slovami – Aká je Monika Filipová? 

Estét s odvážnymi snami. 

Čím všetkým ste si po pracovnej stránke prešli a čo je Vašou srdcovkou?  

Mám pocit, že pracovné skúsenosti zbieram od detských čias. Ako malé dievča som sa hrávala vo výkladoch a pomáhala som moje mame, aranžérke textilu, obliekať figuríny vo výkladoch. To bol môj úplne prvý kontakt s kvalitným a luxusným tovarom. Formovalo ma prostredie fotomodelingu, kedy som na vlastnej koži zažívala, čo dokáže dokonalý styling a make-up. Týmto svetom som zostala úplne očarená a práve v tomto období som si uvedomila, že krásne a kvalitné veci ma neskutočne priťahujú. Bavilo ma chytať rôzne veci, porovnávať a vnímať ich kvalitu, rovnako som sa začínala zamýšľať nad tým, komu by čo pristalo. Práca art directorov, fotografov, stylistov a make-up artistiek mi prišla ako jedno obrovské umenie a ja som túžila podieľať sa svojím cítením na tomto procese.

Pracovné skúsenosti som začala zbierať v advokátskej kancelárii, neskôr v mediálnej agentúre, no stále som túžila robiť niečo kreatívne a tvorivé. Preto som uvítala ponuku posunúť sa na marketing. Módny svet ma však stále veľmi lákal a popri zamestnaní som si urobila kurz stylingu. Dlhé roky a aj v súčasnosti sa venujem personal shoppingu, fashion koučingu, tvorbe stylingov a šatníkov na mieru tak, aby zodpovedali individuálnemu štýlu a vlastnému JA klienta.

Rovnako vediem svoj blog Je m´appelle Monique, kde sa ľudí snažím inšpirovať, naučiť ich správne kombinácie outfitov alebo ich rýchlo zorientovať  v rýchlo sa meniacich módnych trendom. S blogom ide ruka v ruke pôsobenie aj na sociálnej sieti Instagram. Cez môj profil sa rovnako snažím šíriť najmä inšpiráciu, zadefinovať vlastný sofistikovaný štýl, nepodliehajúci krátkodobým trendom. Za najväčšiu srdcovku však považujem môj concept store Diagram, ktorý je prienikom všetkých mojich darov, toho čo som sa v živote naučila a aké skúsenosti som nazbierala. 

Bratislavu obohacujete jedinečným concept storom, ktorý spája estetično, výnimočnosť, rešpekt k prírode a pocit luxusu. Čo je hlavnou filozofiou Vášho biznisu?

Mojou jedinou filozofiou je prinášať krásne a kvalitné veci ľuďom. Dať im možnosť, aby na slovenskom trhu objavili nádherné darčeky pre svojich blízkych alebo potešili seba kúskami, ktoré možno ich deti v budúcnosti zdedia, budú si ich vážiť a po ďalšie generácie s láskou opatrovať. 

Cez produkty, prinášate ľuďom aj kúsok seba, akúsi osobnú skúsenosť. Ako prebieha výber značiek do Diagramu?

Výber značiek do Diagramu je u mňa veľmi pocitový. Presne viem čo chcem, v momente viem, čo sa mi páči, dokážem sa veľmi rýchlo rozhodnúť. Uprednostňujem jedinečnosť, originalitu a najmä objekty, dekor či šperky, ktoré vyrobili ľudia ručne a dali im svoju energiu. Z praxe mám odskúšané, že môj subjektívny pohľad na estetiku, inšpiruje aj okolie, čo sa zapáči mne chce potom väčšina ľudí, aj preto bol zo mňa dobrý a dôveryhodný influencer či kvalitný nákupný poradca.

Ako vyzerá Váš pracovný deň?

Práca od ôsmej rána do ôsmej večer. Keď však milujete prácu, ktorú robíte a veríte tomu, čo robíte, čas vnímate úplne inak. 

Čo máte na svojej práci najradšej?  

Jednoznačne pocit, že som niekomu vytvorila krásne emócie. Pre mňa je najdôležitejšie, aby sa u nás ľudia cítili dobre, a aby všetky svoje zmysly potešili kvalitou, ktorú pre nich s láskou, kurátorskym spôsobom selektujeme. Či už prostredníctvom krásy samotných tovarov, vône, prostredníctvom hudby, či krásne zabalených a voňavých darčekov. 

Existujú nejaké zásady, ktorých sa dlhodobo držíte?

Mám mnohé. Nerobím iným to, čo nechcem, aby robili iný mne, dodržujem sľuby a dohody, ktoré dávam, rešpektujem iných a hlavne robím len rozhodnutia, ktoré sú so mnou v súlade a ktoré cítim, že sú správne. Nikdy sa do niečo nenechám tlačiť a ak sa mi niečo nepáči hovorím nie alebo si poviem svoj názor. Ak cítim, že potrebujem na niečo čas, vypýtam si ho. Nemusíme predsa vedieť všetko a hneď.

Kam chcete Diagram ešte posunúť?

Bolo by krásne koncept Diagramu priniesť aj na zahraničný trh. Ponúknuť ľuďom vo svete tvorbu a kvalitu ľudí, ktorých my tu na Slovensku máme.  Aj to bol jeden z mojich hlavných dôvodov, prečo som koncept Diagramu rozšírila o slovenských šperkárov a umelcov. Rovnako by som rada koncept rozšírila o ponuku pánskych šperkov a darčekov pre pánov, ktorých cítim, že je na slovenskom trhu skromnejšie. 

Ktorý šperk je Vašou srdcovkou?

Samotný Diagram je mojou srdcovkou. Som stotožnená s každým jedným produktom, ktorý sa v ňom nachádza. 

Čo považujete za svoj najväčší úspech?

Možnosť dovoliť si robiť to, čo ma v živote najviac baví a to čo milujem. 

Čo pre vás znamená relax?

Relax je pre mňa čas, kedy si môžem dovoliť naplno vydýchnuť, spomaliť a zastaviť sa. Opýtať sa samej seba ako sa cítim, ako sa mám alebo čo mám chuť robiť či nerobiť. 

Je podľa Vás dôležité dávať si neustále nejaké ciele?

Ak niekomu slúži cieľ ako motivácia tak určite áno. Mne boli vždy dostatočnou motiváciou moje sny a túžby. 

Tipy na darčeky od Vás, ktoré potešia ženské srdce?

V prvom rade vždy záleží na tom kto má k čomu vzťah a kto k čomu inklinuje nakoľko to najdôležitejšie je, aby sa darček naozaj páčil a urobil radosť. Ak viete trafiť vôňu, pravý parfum z Paríža, ktorý je naozaj unikátny a jedinečný je krásny tip na darček.

Akýkoľvek šperk či už s briliantom alebo bez je vždy tá správna voľba. Pre milovníčky, ktoré sa radi obklopujú umením a krásou, to môže byť krásna dizajnová sviečka alebo napríklad dizajnový difuzér v ručne  fúkanom a ručne brúsenom krištále, ktorý navyše interiér zaplní a prevonia delikátnou vôňou.  Limitovanou knižnou edíciou taktiež nič nepokazíte. 

- Najčítanejšie -