Presunúť na hlavný obsah

Recyklujte nepotrebné oblečenie. Kam ho môžete odniesť?

Móda

Triediť šatník by sme si mali minimálne dvakrát do roka. Čo však s kopou oblečenia, ktorú nevyužívame?

Nosene 

Najznámejší slovenský značkový sekáč Nosene funguje už od roku 2017. Jeho cieľom je nielen renovovať staré kúsky a posúvať ich ďalej. Nečakajte však, že natrafíte na typický sekáčový tovar, práve naopak. Zakladateľka tejto značky Katka Hutyrová spolu so svojimi zamestnancami sa totiž snaží, aby každý kúsok získal opäť nádych života a aby sa nelíšil od tých, ktorý kupujeme v obchode. Navyše, výťažok z toho poputuje združeniam, ktoré podporujú týrané ženy a ženy v núdzi. „Aj tvoje oblečenie pomáha ďalej – každý mesiac posielame pekné a použiteľné oblečenie, ktoré však nie je vhodné do NOSENE na pomoc občianským združeniam či neziskovkám. Ak danú vec nevieme umiestniť v predajni, putuje ako hmotná pomoc pre občianske združenia alebo na recykláciu,'' uvádza značka.

Vráťte ich do obchodu

Mnoho obchodv ponúka možnosť priniesť svoje staré kúsky oblečenia - ľubovoľných značiek, na predajňu. Tie sa potom snažia recyklovať a vyrobiť z nich nové kúsky, ktoré následne predávajú pod označením recyklované alebo eko. Za určitý obnos oblečenia dokonca dostanete aj na predajni zľavu na ďalší nákup a to sa oplatí! Nezabúdajte však, že to automaticky neznamená nakupovanie ďalších nepotrebných vecí. Myslite na to, že textilný priemysel je druhým najšpinavším na svete a aj keď sa ročne vyprodukuje viac než 80 biliónov kusov oblečenia, vyše 90 miliónov ton z toho skončí ako odpad.

Prečítajte si: Rozhovor so stylistkou Mirkou Dobiš: Čo nesmie chýbať v šatníku každej ženy?

Informujte sa v útulkoch

Ak máte niekoľko kusov oblečenia, ktoré nepoužívate alebo sú v poškodenom stave, okrem toho, že ich môžete vyhodiť do kontajnerov určených na textil, je taktiež možné darovať ich do útulkov pre zvieratká. Tieto kúsky oblečenia síce totiž stratili svoj prvotný účel, no zároveň môžu zvieratkám pomôcť v zime ako podstieľka. Informujte sa v lokálnom útulku, prípadne v iných občianskych združeniach, kde vám ohľadom toho poskytnú viac informácií.

- Najčítanejšie -