Presunúť na hlavný obsah

Počítanie kalórií ako cesta k vysnívanému telu: Odborník prezrádza, prečo to funguje

Chudnutie a diéty

O počítaní kalórií sa toho popísalo už veľa. Jedno však je isté, na ceste k chudnutiu je to dobrá cesta. My sme sa opýtali odborníka, aké sú benefity, ale aj nástrahy.

Prísne pravidlá, výčitky a prehnané hladovky nikdy k ničomu neviedli

No a zostaviť správny, vyvážený stravovací a tréningový plán nie je ani náhodou nič jednoduché. Každý z nás je iný, jedinečný, má svoje špecifiká, odlišné telo, potreby, vlastnosti a zároveň aj ciele. Preto niekto schudne len cvičením okamžite a iný s tým bojuje aj pol roka. Jedinečnosť sa v tomto ohľade prejavuje vo výraznej miere.

Neprehliadnite: Eliminuje hmotnosť, uzdravuje a skrášľuje: Toto ovocie ponúka pre organizmus množstvo benefitov

"Snáď najlepšia zásada ako udržať váhu v normále je vyrovnať príjem a výdaj. A ak sa vám nedarí zhodiť aj napriek tomu, že neustále cvičíte, problém bude zrejme vo vašom jedálničku. Strava je totiž pri spaľovaní tukov, alfou a omegou. Mnohí ľudia na to zabúdajú, ale práve to, čo dávame do nášho tela, tvorí 80% úspechu," vysvetľuje tréner Mgr. Pavol Repišta. 

Z jedla by ste však v žiadnom prípade nemali mať stres a byť pod neustálym tlakom. Je dobré si vytvoriť plán, ktorý sa vlastne stane vašim životným štýlom. A práve na to sú ideálne, ba priam dokonalé kalorické tabuľky. Počítanie kalórií skrátka funguje.

Vo všetkých ohľadoch. Stiahnite si niektorú aplikáciu a okamžite viete na čom ste. Dokonca niektoré, ponúkajú aj možnosť si jedlo, ktoré si chcete dopriať odfotiť. Verte, že toto vám život uľahčí. Presne budete vedieť, čo si môžete dovoliť. 

"Vôbec už neplatí, že raňajky sú nevyhnutnosť. To čo si musíte osvojiť je, že potrebujete mať spomínaný nižší príjem ako výdaj. Viem, že veľa ľudí na počítanie kalórií nie je, no je to najosvedčenejšia cesta. Vtedy si pokojne môžete dať na raňajky palacinky a večer cestoviny - je to v poriadku, lebo v kalorickej rovnici sa hýbeme niekde okolo 1450."

Energetický príjem je hlavným faktorom, ktorý vplýva na to, koľko vážite

Dobré je poznať hodnoty základných potravín a potom sa do toho už celkom ľahko dostanete. 

"Počas jedného mesiaca by sa takto dala predpokladať strata na váhe okolo 4,5 kila. Strate 0,5 kila tuku sa rovná približne 4 600 kalórií. Matematika nepustí. Ak by sme zhodili 1 kilo týždenne, musíme prísť o cca 1000 kalórií za deň. To viete docieliť buď znížením spotrebovaných kalórií stravou, alebo zvýšením spálených kalórií počas tréningovej aktivity."

Odporučené hodnoty kalorického príjmu (každý deň)

9-13 rokov: 1800 kcal (muž), 1600 kcal (žena)
14-18 rokov: 2200 kcal (muž), 1800 kcal (žena
19-30 rokov: 2400 kcal (muž, 2000 kcal (žena)
31-50 rokov: 2200 kcal (muž), 1800 kcal (žena)
51 a viac: 2000 kcal (muž), 1600 kcal (žena)

Počet kalórií, ktoré spálite pri tréningovej aktivite

Beh na bežiacom páse - 50 minút: 580 kalórií
Plávanie - 30 minút: 190 kalórií
Box - 30 minút: 350 kalórií
Tenis - 45 minút: 470 kalórií

 

- Najčítanejšie -