Presunúť na hlavný obsah

Kamene krásy: Súčasť tradičnej čínskej terapie dokáže pokožku uzdraviť, oživiť a zbaviť ju oxidačného stresu

Krása

Vrámci tradičných beauty rituálov, na ne ženy v Číne, či vo Francúzsku, nedajú dopustiť. Ako však kamene krásy fungujú? A skutočne sú vhodné pre každú z nás?

Pravdepodobne ste ich už videli na instagrame, alebo v najnovších beauty článkoch. Ide ale o nafúknutý marketing a trend, ktorý opäť v krátkej dobe vymizne? Alebo si tieto čarovné kamene zaslúžia pozornosť z dlhodobého hľadiska a dokážu naozaj zjemniť vačky pod očami, či zvýrazniť lícne kosti? My sme vyspovedali Karolínu Volkov z DNJ DNA, majiteľku jedného z najlepších salónov krásy na Slovensku, aby nám o tom povedala viac. 

Prečítajte si tiež: Oleje v kozmetike: Tieto benefity prinesú vašej pleti, podstatné je však zistiť, ktorý je pre vás najvhodnejší

Slovo Gua Sha pochádza z ďalekej Číny, kde táto technika pôvodne popisovala manuálne vypínanie pokožky hladkým kameňom, či dokonca mincou, alebo zvieracím parohom a výsledkom mala byť rýchlejšia tvorba kolagénu, vďaka ktorej pleť pôsobila vypnutejšie a pružnejšie. Tento proces sa používal v Číne aj na celé telo, ale v dnešnej podobe je to primárne len oblasť tváre a krku.

Na akom princípe fungujú?

Kamene Gua Sha sú beauty pomôcka  používaná na uvoľnenie napätia, “skulpovanie“ pokožky a zvýšenie cirkulácie. Tradične sú vyrobené z nefritu alebo kremeňa, k dispozícii sú však aj plastové varianty. Predávajú ich vo všelijakých tvaroch, ale zvyčajne sú vždy trochu zúžené, aby ste sa vedeli dostať do oblastí očí, alebo aj nosa.

Aký je rozdiel medzi kameňom Gua Sha a face rollerom z kameňov?

Kamene Gua Sha a rollery spolu naozaj úzko súvisia. Oba totižto pochádzajú z Číny a používajú sa hlavne na spomalenie prejavov starnutia. Jade rollery sú jemnejšie a pripominajú skôr hladkanie ako škrabanie, ktoré je charakteristické pre kameň Gua Sha.

Mnoho žien si svoje rollery dáva do chladničky a pomocou chladu a tlaku si ráno zmiernia opuchy pod očami a prebudia svoju tvár zvýšenou cirkuláciou. Pri kameňoch Gua Sha musíme mať na takýto proces trochu viac skúsenosti a času.

V čom nám dokážu najzásadnejšie pomôcť? 

Gua sha má dodať pokožke vypnutý vzhľad, vďaka výraznejším lícnym kostiam a “odfúknutým“ lícam. Pravidelné používanie môže tiež znížiť viditelnosť vačkov pod očami. Obľúbenkyne Gua Sha tvrdia, že takisto zmierňuje svalové napätie a zatnutú čeľusť, vďaka čomu ma tvár viac definovaný tvar.

Táto technika môže tiež aktívne podporiť ručnú lymfodrenáž, ktorá znižuje opuchy tváre a pomôcť pri odstraňovaní tekutín a toxínov z nášho obehu.

Výsledky používania Gua Sha ešte ale nie sú jasne dokázané, ale skúsenosti s ošetrením tváre týmto kameňom znejú veľmi sľubne. Výsledky sú často jemné a nie sú dlhodobé, pokiaľ tento kameň nezaradité do vašej beauty rutiny naozaj pravidelne. 

Využívate ich aj vy v salóne pri ošetreniach? 

V salónoch krásy stále zostáva najpoužívanejšia technika práve ručná masáž, ktorá je ako soľ nad zlato, pokiaľ ju kozmetička ovláda dokonale. Pomôcky ako sú Jade rollery či tieto kamene, sú príjemným spestrením kozmetického ošetrenia a dobrým spósobom ako “ zapracovať “ séra do pokožky, hlavne pri stárnucej či dehydratovanej pleti.

Neprehliadnite: 4 vekotypy, ktoré prezrádzajú to, že každý z nás starne inou rýchlosťou: Zistite, do ktorej kategórie patríte

Pokiaľ teda nejde o ošetrenia, ktoré aktívne riešia vážny problém ako je napríklad akné, radi ich využívame aj my. Treba si ale pamätať, že pokiaľ má pleť problémy, mali by sme sa podobným pomôckam vyhnúť, keďže môžu viac uškodiť ako pomôcť.