Presunúť na hlavný obsah

Hodváb ako látka luxusu a udržateľnosti. Prečo by ste mali vlastniť aspoň jeden kúsok?

Móda

V dobe, ktorá ponúka neobmedzené možnosti v každej oblasti, sa čoraz viac ľudí uberá udržateľným smerom.

Hodváb nie je na módnom trhu žiadnou novinkou, práve naopak. Prijemná, chladivá látka, sa využíva už vyše 5-tisíc rokov. Spočiatku poznali tajomstvo výroby len Číňania, ktorí si ho strážili a spravili z neho jednu z hlavných výsad svojej kultúry. Podľa najznámejšej legendy, ktorá opisuje vznik luxusnej látky, bol hodváb objavený náhodou manželkou vplyvného Žltého cisára Leizou. Tá si počas prechádzky v záhrade všimla stromy moruše, ktoré boli posiate bielymi kuklami od húseníc. Biele žmolky si pozbierala a jeden z nich jej náhodou spadol do čaju - keď sa zrazu začal uvoľňovať a vzniklo vlákno, ktoré sa dalo používať. 

Práve to je jediný spôsob, ako sa dá luxusná látka vyrobiť. Obľúbené textilné vlákno vytvárajú húsenice rôznych druhov motýľov, najmä tých nočných. Najznámejším a najväčším producentom je však priadka morušová. 

Od prvého momentu bol hodváb výsadou luxusu. Faktom však je, že zatiaľ čo niekedy predstavoval prestíž, dnes sú výrobky z neho dostupné aj medzi obyčajnými ľuďmi. Samozrejme je cena porovnaní s obyčajnou bavlnou či inými syntetickými materiálmi o čosi vyššia. Vzhľadom na to, že ide o drahú surovinu, hodváb je často nahrádzaný inými chemickými variantami, akými je brokát, mušelín, organza či šantung. 

Prečítajte si: Ľan ako látka budúcnosti. Prečo by ste mali mať minimálne jeden kúsok z tohto materiálu?

Prečo hodváb?

Obľúbená látka nie je len výsadou luxusu, ale aj kvality. Práve preto sa odporúča, aby ste vlastnili aspoň jeden kúsok. Výhodou hodvábu je napríklad jeho prispôsobivosť rôznym teplotám. V studenom počasí dokáže príjemne hriať a naopak - v  lete príjemne chladí. Aby toho nebolo málo, dobre príjma vlhkosť, ktorú následne dokáže odparovať. Dojem tak nikdy nepôsobí nepríjemným, vlhkým dojmom.

V neposlednom rade je to aj spomínaná udržateľnosť. Na rozdiel od bežných materiálov vydrží hodváb vo vašej skrini o čosi dlhšie. Nehovoriac o tom, že po časovom období nezmení svoj tvar a vlastnosti, čím nie je potrebné, aby ste rozmýšľalali nad ďalším, nie tak potrebným kúskom.

Neprehliadnite: Voľnosť ako hlavné kritérium pohybu: Vzdušné, nazberané, či s volánmi, šaty treba opäť vytiahnuť zo šatníka

- Najčítanejšie -