Presunúť na hlavný obsah

Ľan ako látka budúcnosti. Prečo by ste mali mať minimálne jeden kúsok z tohto materiálu?

Móda

V dobe, ktorá čoraz viac apeluje na udržateľnú módu, je akýmsi nepísaným pravidlom vlastniť aspoň jeden eko-friendly kúsok.

Ľanové vlákno sa získava zo stonky ľanu siateho. Jedná sa tak o čisto prírodný materiál, pri ktorom nie je potreba kombinácia iných, väčšinou chemických látok, práve naopak. Akákoľvek prímes ďalších látok by bola zbytočná. Ľan sa totiž považuje za najpevnejšie prírodne vlákno a práve vďaka tomu naberá čoraz viac na obľube najmä v udržateľných šatníkoch. Napriek každodennému noseniu či praniu ho totiž neopotrebujete. Ľanová košeľa, či šaty sú tak prakticky neznečiteľné. 

Neprehliadnite: Udržateľnosť ako smer. Tri slovenské značky oblečenia, ktoré sa oplatí poznať

Dokonalé na teplé počasie

Ak patríte k ľuďom, ktorí sa dokážu spotiť už za pár minút, kúsok z tejto prírodnej látky by pre vás mal byť nepísaným pravidlom. Bežná ľanová košeľa dokáže totiž absorbovať aj trojnásobok svojej suche váhy. Skvelé termoregulačné vlastnosti, ktorými ľan nepochybne ovplýva, spravili z tejto látky dokonalý materiál pre letné šaty, ale aj tričká na zimu. Takéto kúsky sú totiž nielen priedušné, zároveň sa prispôsobujú teplote ľudského tela. V praxi to znamená, že vás v lete chladia v zime zasa hrejú.

Bez vedľajších reakcií

Mnoho ľudí sa na ľan obrátilo práve z dôvodu neželaných kožných problémov, akými sú citlivá pokožka, ekzém či dokonca psoriáza. Nakoľko je ľan 100% prírodný a dokonca ani pri samotnom pestovaní ľanových rastlín nie je potreba používať pesticídy či iné chemické úpravy, hrozba, že naň bude reagovať vaša pokožka negatívne, skutočne nehrozí. Aj to je jedným z dôvodov, prečo sa ľanové oblečenie objavuje čoraz viac v detskej, lokálnej móde. 

O ľanových výrobkoch si môžete prečítať aj tu: Rodina z Oravy vyrába krásne veci z prírodných materiálov: Ich tvorbu si hneď na prvý pohľad zamilujete

Jednoduchá údržba

Aj tie najjednoduchšie kúsky, za ktorými nestoja celosvetovo známe brandy, si vyžadujú špeciálnu starostlivosť. Inak totiž hrozí strata farby, elasticity či spomínaných termoregulačných vlastností. Ľan je však aj v tejto kategórií jednoznačným víťazom - jeho údrža je totiž naozaj minimálna. Nemusíte ho prať na žiadnej špeciálnej teplote, postačí vám klasických 40 stupňov. Pozor si nemusíte dávať ani pri zložení pracích prostriedkov. Prírodná látka toho totiž znesie naozaj veľa a pokiaľ ju (ne)úmyselne nezničíte roztrhaním, v pôvodnom stave vydrží vo vašej skrini dlhé roky.

- Najčítanejšie -