Presunúť na hlavný obsah

Plánujete deti “na neskôr”? Tieto 4 veci by ste mali brať do úvahy

Partnerské vzťahy

Najprv dokončiť školu, potom vybudovať kariéru, ešte vyriešiť bývanie - a ani sa nenazdáte, zrazu máte po tridsiatke a na deti akosi nezvýšil čas. Ak plánujete potomstvo na “neskôr”, máme pre vás 4 užitočné rady, ako na podporu plodnosti aj v “zrelšom” veku.

Kľúčom je zdravý životný štýl

Je všeobecne známym faktom, že aktívny životný štýl a vyvážená strava sú kľúčom k zdraviu. Platí to aj pri zdraví pohlavných orgánov. Zlá životospráva totiž môže mať na mužskú aj ženskú plodnosť veľmi negatívny vplyv. 

#1 Čo jesť a čo nie?

Keďže kvalita spermií a vajíčok je jedným z najdôležitejších faktorov, ktorý ovplyvňuje počatie, je dôležité zabezpečiť v tele tie najlepšie možné podmienky, a to aj prostredníctvom zdravého jedálnička.

Výskumy potvrdzujú, že konzumácia jedál bohatých na antioxidanty má priaznivé účinky na mužskú plodnosť aj na kvalitu spermií. Takže pri večernom maškrtení pri telke nezaškodí nahradiť nezdravé chipsy napríklad vlašskými orieškami.

Vedci zároveň odporúčajú vyhýbať sa veľkým množstvám sójových výrobkov, keďže táto strukovina je bohatá na izoflavóny, ktoré negatívne ovplyvňujú plodnosť.

Netreba to preháňať ani s alkoholom. Jeho vysoký príjem totiž dokáže u mužov znížiť prirodzenú hladinu testosterónu, čím zhoršuje tvorbu a kvalitu spermií.

Naopak, pre zvýšenie produkcie testosterónu je ideálny zinok. Nájdete ho najmä v mäse, orechoch či doplnkoch výživy na podporu plodnosti. Štúdie preukázali, že tento minerál je jedným zo základných kameňov mužskej plodnosti, a jeho nedostatok v organizme dokonca dokáže spôsobiť neplodnosť.

#2 Cvičením k lepšej plodnosti

Okrem toho, že pravidelné cvičenie aspoň 30 minút denne podporuje celkové zdravie, je vedecky dokázané, že má pozitívny vplyv aj podporu plodnosti u mužov a žien, a dokáže dokonca zvýšiť hladinu testosterónu.

Viaceré štúdie sa zhodujú, že muži, ktorí pravidelne cvičia, majú vyššiu hladinu testosterónu ako pasívni muži. Samozrejme, platí “všetkého s mierou” a prílišné fyzické preťažovanie organizmu môže mať na plodnosť celkom opačný efekt. Práve preto je pri cvičení dobré pravidelne dopĺňať hladinu zinku - napríklad aj prostredníctvom doplnkov výživy s jeho obsahom.

#3 Nepodceňujte silu spojenia byliniek a vitamínov

Spojenie tých správnych vitamínov a liečivých byliniek niekedy dokáže v prírodnej liečbe neplodnosti divy.

Na vitamín C je bohatý najmä kotvičník zemný, ktorý sa používal už v starovekej gréckej, čínskej a indickej medicíne ako liek proti neplodnosti a dokonca aj erektilnej dysfunkcii. Zvyšuje totiž u mužov konverziu testosterónu na dehydrotestosterón, ktorý stimuluje pohlavnú funkciu, čím podporuje libido. V spojení s L-arginínom, ktorý pozitívne vplýva na zásobovanie pohlavných orgánov krvou a prispieva tak k pevnej erekcii, je to ideálny pomocník na podporu plodnosti. Ak sa teda pokúšate o dieťatko, no nejako sa vám nedarí uspieť, stojí za to vyskúšať túto silnú bylinkovú kombináciu L-arginínu, kotvičníka, macy a ginka.

A nebojte sa, L-arginín a kotvičník nie sú iba pre mužov. Majú priaznivý vplyv aj na prekrvenie ženského pohlavného ústrojenstva a zvýšenie libida.

#4 Ako zvýšiť chuť na sex?

Tak ako plodnosť, aj chuť na sex, ktorej pokles môže byť príčinou problémov s počatím potomka, možno podporiť bylinkami.

Bylinky na potenciu či podporu plodnosti používali už starovekí Aztékovia. Tí si obľúbili najmä vyššie spomenutú rastlinu zvanú maca peruánska, ktorej koreň sa okrem iného vyznačuje svojou schopnosťou zvýšiť libido a naštartovať sexuálnu túžbu ako u žien, tak aj u mužov. Pomáha zlepšovať krvný obeh - v pohlavných orgánoch nevynímajúc.

U žien hrá rolu pri udržaní hormonálnej rovnováhy, čo má pozitívny vplyv na ich plodnosť - ale napríklad aj na menštruačný cyklus a príznaky PMS. Má tiež antioxidačné vlastnosti, pomáha posilniť celkovú imunitu, telesnú vitalitu, vytrvalosť a atletickú výdrž (aj v zrelšom veku).

Takže pri podpore plodnosti a udržiavaní vitality môžete siahnuť aj po voľne dostupných pomôckach, ktoré sme vám predstavili. Počatie tak môže byť jednoduchšie a zároveň príjemnejšie. Viac info nájdete na Zerex.sk.

- reklamná správa -

- Najčítanejšie -