Presunúť na hlavný obsah

Ideálne raňajky, pokiaľ chcete zhodiť: Tieto tri zložky sú kľúčové, aby naštartovali spaľovanie

Chudnutie a diéty

Pri prvom jedle dňa platí jedno a zásadné pravidlo. Podstatná je jeho skladba. Práve to môže ovplyvniť aj vaše spaľovanie a fungovanie metabolizmu.

Kľúčom je zamerať sa na živiny, ktoré vás zasýtia, ako bielkoviny, vláknina a zdravé tuky

Začať svoj deň správnymi raňajkami môže znamenať rozdiel medzi tým, že sa budete cítiť počas dňa unavení, a tým, že budete mať dostatok energie. Aj keď nie každý má rád raňajky, odborníci na výživu zdôrazňujú, že je dôležité snažiť sa mať čo najvyváženejšie prvé jedlo dňa, najmä pokiaľ sa snažíte schudnúť.

Mohlo by vás zaujímať: Stravovanie podľa veku: V tridsiatke treba zvýšiť príjem bielkovín, po štyridsiatke sa zamerajte vlákninu

Základom je, aby vaše raňajky obsahovali tri zložky, ktoré vás zasýtia. Sú to bielkoviny, vláknina a zdravé tuky. Zároveň by ste sa tiež mali vyhýbať jedlám, ktoré obsahujú vysoko spracované sacharidy, pretože môžu spôsobiť prudké zvýšenie hladiny cukru v krvi, čo potom vedie k následným návalom hladu počas dňa. Či už chcete schudnúť alebo sa len stravovať o niečo zdravšie, tieto chutné raňajky vám pomôžu začať deň tou správnou cestou. 

  • Vajcia

Výskumy naznačujú, že vajcia zvyšujú metabolickú aktivitu a aj pocit plnosti. Jedenie raňajok na báze vajec môže človeku zabrániť v konzumácii ďalších kalórií počas dňa. Ak chcete podporiť chudnutie, vyhnite sa  však príprave vajec pridávaním príliš veľkého množstva tuku, napríklad z masla alebo olejov. Urobte si ľahkú praženicu s čerstvým špenátom, avokádom troškou kurkumy a pár plátkami zázvoru. Znie to netradične, no je to skvelá raňajková kombinácia. 

  • Citrusová ovsená misa 

Premýšľanie o jedle je dôležité, keď ste na ceste chudnutia, ale môže byť ťažké jesť zdravo, keď sa ponáhľate. Túto výdatnú ovsenú misu si pripravíte už večer, takže ráno máte viac času pre seba. Obsahuje 9 gramov bielkovín, 18 gramov tuku a 9 gramov vlákniny, ktoré vás zasýtia.

Vo veľkej mise rozšľahajte kešu mlieko s medom, pomarančovou kôrou a šťavou, muškátovým orieškom, škoricou, soľou a kardamónom. Vmiešajte ovos a chia semienka. Prikryte a nechajte cez noc v chladničke. Ráno navrch položte kúsky pomaranča, citróna, nasekané vlašské orechy a granátové jablko.

  • Jogurt s jahodami a mandľovo-pohánkovou posýpkou

Grécky jogurt je skvelý spôsob, ako začať deň s bielkovinami. Toto jedlo je ideálne pre milovníkov sladkého, lebo obsahuje jogurtový základ s opečenou mandľovo-pohánkovou posýpkou a čerstvými jahodami. Pohánka je zdravšou alternatívou granoly, ktorá môže byť cukrovou bombou. 

Čítajte: Najzdravšia diéta sveta podľa odborníkov: Nejde len o schudnutie, ľudí by malo zaujímať aj to, koľko rokov sa dožijú

Dávate si pozor na samotné zloženie raňajok?

spolu hlasovalo 95 ľudí

Áno
34
Nie
61