Skryté chyby, ktorých sa najčastejšie dopúšťame, ak chceme zhodiť: Toto vám bráni zbaviť sa kíl navyše
Mnohé ženy hoci cvičia a zdravo sa stravujú, nevidia na svojej figúre výsledky. Sú totiž skryté chyby pri chudnutí, ktoré nám bránia zhodiť prebytočné kilá. Zistite, či sa ich náhodou nedopúšťate aj vy.
1. Jete príliš veľa alebo príliš málo kalórií
Na chudnutie je potrebný kalorický deficit. To znamená, že musíte spáliť viac kalórií ako skonzumujete. Výskumy však naznačujú, že ľudia majú často tendenciu nesprávne odhadovať počet kalórií v jedle.
Jedna štúdia požiadala dospelých, aby cvičili na bežiacom páse, odhadli počet kalórií, ktoré spálili, a potom navrhli jedlo s rovnakým počtom kalórií, ktoré si môžu dopriať. Zistilo sa, že účastníci výrazne podcenili kalórie v jedle a precenili tie spálené pri cvičení. Možno aj vy konzumujete potraviny, ktoré sú síce zdravé, ale aj kalorické.
Neprehliadnite: Stravovanie podľa veku: V tridsiatke treba zvýšiť príjem bielkovín, po štyridsiatke sa zamerajte vlákninu
Takisto je kľúčové jesť striedme porcie. Na druhej strane, príliš veľké zníženie príjmu kalórií býva kontraproduktívne. Veľmi nízkokalorické diéty naznačujú, že zväčša vedú k strate svalovej hmoty a výrazne spomaľujú metabolizmus. To je tiež dôležité si uvedomiť.
2. Necvičíte alebo cvičíte extrémne veľa
Počas chudnutia nevyhnutne strácate časť svalovej hmoty, ako aj tuku, hoci množstvo závisí od viacerých faktorov. Ak pri obmedzení kalórií vôbec necvičíte, pravdepodobne stratíte viac svalovej hmoty a zaznamenáte zníženie rýchlosti metabolizmu. Naopak, cvičenie pomáha zvýšiť stratu tuku, zabrániť spomaleniu metabolizmu.
Problémy však môže spôsobiť aj nadmerné cvičenie. To je z dlhodobého hľadiska pre väčšinu ľudí neudržateľné a môže viesť k stresu. Okrem toho to má negatívny vplyv na endokrinné hormóny, ktoré pomáhajú regulovať funkcie v celom tele.
Pokúšať sa prinútiť telo spaľovať viac kalórií prílišným cvičením nie je ani efektívne, ani zdravé. Avšak fitness rutina niekoľkokrát týždenne je udržateľnou stratégiou. Pamätajte, že zlatá stredná cesta je ideálna vlastne pri všetkom. A platí to aj v tomto.
3. Vyberáte si nízkotučné alebo diétne potraviny
Spracované nízkotučné alebo diétne potraviny sú často považované za zdravé voľby, ktoré majú pomôcť schudnúť. Môže to však mať opačný efekt. Mnohé z týchto produktov sú nabité cukrom, aby sa zlepšila ich chuť.
Nízkotučné výrobky tiež často spôsobujú, že človek pociťuje hlad po malej chvíli a má tendencie následne viac snackovať. Čiže nakoniec zjete viac jedla, ako telo potrebuje.
Namiesto nízkotučných alebo diétnych potravín skúste zvoliť kombináciu výživných, minimálne spracovaných zložiek. Ak je to možné, vyberajte si ovocie a zeleninu, pretože majú prirodzene nízky obsah tuku, no zároveň sú plné živín.
Čítajte tiež: Tri TOP potraviny, ktoré vám pomôžu spľasnúť brucho: Zaraďte ich do jedálnička a zmerajte si obvod pásu