Presunúť na hlavný obsah

Ideálna cesta ako zhodiť hormonálne bruško: Kombinácia tejto zmeny v jedálničku vám konečne prinesie výsledky

Chudnutie a diéty

Hormonálne brucho je problémom, ktorý trápi množstvo žien. Najhoršie je, že cvičenie pri ňom takmer nefunguje. Kľúčová je zmena v životnom štýle, ktorá naozaj musí byť zásadná. Viete, čo robiť?

Aj keď sa rozhodnete pre zdravý životný štýl, stále môžete mať pocit, že priberáte. A verte, že takýchto žien je čoraz viac. Existuje však množstvo stratégií, ktoré môžete implementovať do svojej rutiny a ktoré sú účinné pri znižovaní brušného tuku, či podpore hormonálnej rovnováhy. Pozrite sa spolu s nami, na čo sa zamerať, pokiaľ aj vy bojujete s týmto problémom.

Vaša strava zohráva kľúčovú úlohu pri znižovaní hormonálneho brušného tuku. Jedlá, ktoré jete, by mali byť bohaté na živiny a obsahovať vyvážený pomer ovocia, zeleniny, bielkovín, zdravých tukov a celých zŕn. Je dôležité dbať na veľkosť porcií, aby ste sa vyhli prejedaniu.

Čítajte tiež: Tri TOP potraviny, ktoré vám pomôžu spľasnúť brucho: Zaraďte ich do jedálnička a zmerajte si obvod pásu

Konzumácia menších a častejších jedál, pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a zároveň predchádzať nadmernému pôžitkárstvu a priberaniu. Minimalizácia príjmu sladkých potravín, nápojov a rafinovaných uhľohydrátov je tiež kľúčom k zdravšiemu výberu stravy. Takéto potraviny totiž vedú k prudkým nárastom inzulínu a tým pádom telo začne viac ukladať tuk v oblasti brucha. 

Jedzte viac superpotravín

Niektoré potraviny sú nabité živinami, ktoré môžu pomôcť telu účinnejšie regulovať hormóny. Do tejto kategórie patria bobule, mastné ryby, listová zelenina. Práve tie by ste mali zaradiť do jedálnička. Ideálne je, pokiaľ ich máte zahrnuté v strave na dennej báze. Vtedy uvidíte naozaj na sebe pekné výsledky. 

  • Bobule: Čučoriedky, černice a maliny sú bohaté na antioxidanty, ktoré bojujú proti stresu a zápalu. Majú tiež vysoký obsah vlákniny, čo tiež pomáha schudnúť.
  • Mastné ryby: Losos, makrela a sardinky majú vysoký obsah omega-3 mastných kyselín, tiež sa vyznačujú protizápalovými vlastnosťami, podporujú úsilie o chudnutie.
  • Listová zelenina: Špenát, kapusta a kel sú vynikajúcim zdrojom vitamínov a minerálov, ktoré podporujú celkové zdravie. 

Príklad jedálnička pokiaľ chcete zhodiť hormonálne bruško:

  • Raňajky: miska čučoriedok, malín zmiešaná s jednou lyžicou bieleho jogurtu, lyžicou vločiek a s pár kvapkami medu
  • Obed: losos na grile so zelenou špargľou a malým šalátom
  • Večera: špenátová polieka s kváskovou bagetkou

Kľúčové sú aj tieto zmeny životného štýlu:

  • Zvládanie stresu: Chronický stres môže spôsobiť hormonálnu nerovnováhu, ktorá často vedie k tvorbe brušného tuku. Zaveďte do svojej rutiny techniky zvládania stresu – ako je meditácia, jóga a hlboké dýchanie – aby ste sa tomu vyhli.
  • Adekvátny spánok: Nevhodná spánková hygiena môže byť škodlivá pre hormonálnu reguláciu a je známe, že spôsobuje priberanie na váhe, vrátane brušného tuku. Uprednostňujte 7-9 hodín kvalitného spánku každú noc, aby vaše telo mohlo optimálne fungovať.
  • Obmedzte konzumáciu alkoholu: Nadmerná konzumácia alkoholu môže viesť k zvýšeniu telesnej hmotnosti a priberaniu v oblasti brucha. Zníženie jeho príjmu alebo výber zdravších nápojov je skvelým spôsobom, ako eliminovať brušný tuk.

Čítajte tiež: Stravovanie podľa veku: V tridsiatke treba zvýšiť príjem bielkovín, po štyridsiatke sa zamerajte vlákninu