Presunúť na hlavný obsah

3 veci, ktoré sú kľúčové, keď chcete byť štíhla a fit: Čo vám pomôže dostať sa do formy bez jojo efektu?

Chudnutie a diéty

Dosiahnuť vytúženú figúru a ešte si ju aj udržať je občas hotovou alchýmiou. Pritom cesta k tomu nemusí byť vôbec komplikovaná. Len sa treba držať troch zásadných vecí.

1. Zamerajte sa na vedomé jedenie

Pochopenie toho, ako telo reaguje na jedlo, vám môže pomôcť uistiť sa, že sa neprejedáte. Toto je známe ako vedomé jedenie. Jeho princípom je jesť pomalšie, naučiť sa rozpoznať, kedy ste hladní a kedy len z emocionálnych dôvodov túžite po jedle. Takisto by ste si mali osvojiť varenie farebných jedál s rôznymi textúrami, čo pomôže k dlhšiemu procesu jedenia a vychutnaniu si jedla samotného.

Čítajte tiež: Tri TOP potraviny, ktoré vám pomôžu spľasnúť brucho: Zaraďte ich do jedálnička a zmerajte si obvod pásu

Dôvod, prečo môže byť rýchle jedenie problematické je ten, že vášmu mozgu neumožňuje vedome zaregistrovať moment, keď ste sýti. Naopak pomalé jedenie, dáva vášmu žalúdku viac času posunúť mozgu informáciu, že ste sýti, čo vám pomôže naučiť sa rozlíšiť pocit skutočného hladu.

To napokon vedie k tomu, že aj reálne začnete menej jesť. Pokúste sa tiež minimalizovať rušivé vplyvy počas jedenia. Teda odložte mobil, laptop a nejedzte pred televíziou. 

2. Doprajte si dostatok pohybu

Čo sa týka pohybu, pokiaľ chcete zhodiť a tvarovať krivky, ide o nevyhnutnosť. Mali by ste sa však naučiť kombinovať kardio cvičenie s posilňovaním s vlastnou váhou. To je niečo, čo skrátka nesklame. Kardio cvičenia zahŕňajú veci ako chôdza, jogging, beh, bicyklovanie alebo plávanie. No a tie potom obohaďte o rutinu cvikov, kde pracujete s telom. 

3. Nezabúdajte na spánok

Okrem zmeny jedálnička a rutinného cvičenia, je pre chudnutie prospešný aj dostatok spánku každú noc. Jedna štúdia zistila, že ľudia, ktorí pravidelne spia menej ako 7 hodín za noc, majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať vyšší index telesnej hmotnosti a rozvinie sa u nich obezita ako u tých, ktorí spia viac.

Neprehliadnite: Stravovanie podľa veku: V tridsiatke treba zvýšiť príjem bielkovín, po štyridsiatke sa zamerajte vlákninu

Navyše nedostatok spánku môže tiež zmeniť hladiny hormónov, ktoré kontrolujú hlad a chuť do jedla. Ako všeobecné pravidlo sa odporúča zamerať sa na aspoň 7 hodín kvalitného spánku počas každej noci.