Slovenky, ktoré podľahli fastingu a darí sa im vďaka nemu udržiavať sa v TOP forme: Kto na neho nedá dopustiť?
Intermittent fasting, teda prerušovaný pôst, nie je diéta, ale štýl časovania jedál, ktorý nám neurčuje čo jesť, ale kedy. A funguje perfektne. Nielen podľa slov známych krások, ale aj odborníka.
Tieto očarujúce Slovenky, podľahli stravovaniu, ktoré sa stalo cestou k dokonalému telu aj pre mnohé hollywoodske krásky. Intermittent fasting, po slovensky prerušovaný pôst alebo prerušovovaná hladovka nie je diéta, ale štýl časovania jedál. Vôbec nám totiž neurčuje čo si môžeme dať, no limituje to časový úsek kedy.
"Je to štýl, pri ktorom 16 hodín nejete a teda hladujete a zvyšných 8 hodín využijete na zjedenie všetkých kalorií, ktoré máte v daný deň zjesť. 16 hodinový pôst zahŕňa aj 8 hodín spánku. Tento pomer sa môže líšiť a môže byť kľudne aj dlhšie hladovanie a menšie okno vyhradené na jedenie alebo tak ako vám to najlepšie vyhovuje," vysvetľuje online tréner a odborník na výživu Kamil Machálek.
Mohlo by vás zaujímať: Daniela Nízlová ostáva pre karanténu stále v Taliansku: Aká tam je situácia a ako sa snaží chrániť novonarodenú dcérku?
"Ráno nejete a teda šetríte kalórie na neskôr, v tomto okne príjmate, aby Vám to išlo ľahšie kávu, čaj, bezkalorické nápoje, vodu, perlivú vodu a teda veci, ktoré Vás nestoja žiadne kalórie. Následne na to, okolo 1, 2 poobede prerušíte hladovanie a začnete jesť a do večera do 21.00 hodiny alebo 22.00 podľa toho kedy začnete, príjmete Váš celodenný príjem."
Čítajte tiež: Dcérka Katky Jakeš oslávila už dva roky: Známa tanečnica má cit pre detail v bývaní i organizovaní narodenín
Veronika Vargová
"Je to už niekoľko rokov, čo sa tohto držím, ale mne nikdy nechutilo raňajkovať, takže sa mi to zdalo absolútne prirodzené a až potom som zistila, že to je metóda stravovania. Ráno moje telo nemusí tráviť a viem fungovať lepšie, efektívnejšie, ale ja cvičím poobede až k večeru. Keď cvičíte ráno, potrebujete energiu, takže vždy si to musíte nastaviť podľa seba, čo vám vyhovuje. Pre mňa to nie je už žiadna diéta, ale bežné stravovanie, a keď sa potrebujem dať do lepšej formy, dávam si 3 dňový smoothie program, pokojne aj každý mesiac," odhalila sympatická a krásna Veronika Vargová.
Simona Brnová
"Ja sa snažím naozaj dodržiavať fasting, čiže 16 hodín nejem a 8 hodín jem. Funguje to výborne. Čo sa týka stravy, áno doprajem si aj tie menej zdravé potraviny, mám rada sladké a hranolky a ešte mám slabosť na chipsy, ale naozaj sa snažím to nepreháňať. Môj bežný jedálniček je zložený hlavne zo zeleniny, mäsa, rýb, keď tak ryžové cestoviny, hummus a snažím sa nejesť pečivo, ale na druhej strane, dobrý čerstvý chlieb s maslom je proste overená klasika. Myslím si, že všetko s mierou, do toho pohyb a úspech je zaručený," hovorí nádherná Simona Brnová.
Ide o štýl stravovania, kedy si plánujete jednotlivé jedlá tak, aby ste z nich dostali čo najviac benefitov. V princípe sa zásadne nezmení čo jete, ale kedy to jete.
Martina Grešová
"Áno, neraňajkujem. Sú ľudia, čo to odsudzujú a potom sú takí, čo rovnako neraňajkujú. Keď sa najem, moja energia sa zníži, lebo telo ju hneď zacieli na trávenie. Kedysi boli raňajky základ dňa, pokiaľ sa hneď po nich odchádzalo na pole a cely deň sa pracovalo, hlavne fyzicky. To už neplatí," prezradila obľúbená návrhárka Martina Grešová.
Neprehliadnite: Leto v podaní známych Sloveniek: Čo plánujú a aké destinácie sú ich srdcovkou?
"Môj jedálniček je zväčša mäso/zelenina. Obedujem, večeriam. Nesnackujem, žiadne proteínové tyčinky, oriešky, ani iné “zájedky”, ako to ja volám. Dokonca mi nechýba ani ovocie. Keď som hladná, plnohodnotne sa najem. Radšej 3-krát za deň, ako vždy niečo priebežne zajedať. Môjmu stravovaniu sa inak hovorí aj fasting. Fungujem tak už pár rokov a vždy, vždy to funguje. Zvyknem hovoriť, “stay hungry, stay focused”. Jednoducho je to tak. S plným žalúdkom nepodáte taký výkon."
5 výhod prerušovanej hladovky:
- prispieva k správnej činnosti srdca
- účinne redukuje hmotnosť a tuk
- reguluje cukor v krvi a redukuje inzulínovú rezistenciu
- zvyšuje produkciu rastového hormónu
- podporuje zdravie v boji so zápalmi
Príklad jedálnička:
1.jedlo: 200 g vareného kuracieho mäsa, 2 plátky celozrnného chleba, polovičná hlava šalátu, 50 g nízkotučného syra.
2.jedlo: Sendvič vyrobený z dvoch plátkov celozrnného chleba, polovice avokáda pokvapkaného citrónovou šťavou a dvoch krúžkov paradajky, pohár jogurtu s nízkym obsahom tuku.
3.jedlo: Polovica tuniaka bez masla zmiešaná s 2 polievkovými lyžicami fazule, jedna čerstvá paprika a trochu chilli, porcia šalátu.
Snack: Smoothie z menšeho banánu, 100 g jahôd, malín alebo ostružín, 1 dl ovocnej šťavy bez cukru a 1 dl odtučneného mlieka.