Presunúť na hlavný obsah

Letné olympijské hry 2020: Ako vyzeralo oblečenie športovcov v Tokiu 1964 a v roku 2021?

Zahraničné celebrity

Pri tvorbe sa nezabúda na praktickosť a symboly krajiny. To sa ani po po viac ako 50 rokoch nemení. Avšak niektoré veci sa diametrálne riešia. Trvalá udržateľnosť je jedno z nich.

Na oblečenie športovcov sa kladie veľký dôraz - je to  prezentácia samotnej krajiny, jej štýlu, zvykov a tradícií

Dnes je deň, kedy začali oficiálne olympijské hry v Tokiu. Toto mesto sa stalo len piatym v histórii, do ktorého sa OH vrátia. Pripojilo sa k Aténam, Parížu, Londýnu a Los Angeles. Naposledy sa konali v Tokiu v roku 1964.  

Kedysi militaristická krajina vzala olympiádu ako obrovskú šancu prezentovať pred svetom svoju cielenú zmenu a veľký ekonomický rast. Symbolom nových začiatkov v Japonsku a  akýmsi vyjadrením mierového posolstva bolo, že olympijský oheň na hlavnom štadióne, nezapaľoval nijaký známy športovec, ale 19-ročný Jošinori Sakai.

Ten sa narodil sa 6. augusta 1945. Bol to deň zhodenia atómovej bomby na Hirošimu a Jošinori prišiel na svet v nemocnici, neďaleko od miesta tejto hroznej tragédie. Naozaj sa stalo toto obdobie, novým začiatkom pre Japonsko. Pre Slovákov boli tieto hry naozaj úspešné. Reprezentanti získali až 13 medailí.

Okrem športových úspechov sa vždy pozerá aj na to, čo majú športovci na sebe. Je to akási malá prezentácia samotnej krajiny, jej štýlu, zvykov a tradícií. Inak to nebolo v roku 1964 a inak to nie je ani dnes.

Olympijské kolekcie oblečenia pre tímy jednotlivých krajín, vytvárajú spravidla na mieru ich spriaznené športové značky. Motív vychádzajúceho slnka, ale aj priamy odkaz na samotné olympijské hry z roku 1964, aktuálne zdobia športové oblečenie našej výpravy.

V 21. storočí sa však kladie dôraz oveľa viac pozornosti, pri tvorbe jednotlivých kúskoch na trvalú udržateľnosť. Na oblečení sa  tiež objavujú piktogramy rôznych športov, čo je rovnako odkaz na olympijské hry, ktoré sa konali práve pred 57 rokmi. 

Prečítajte si: Krásu zdedila po babke. Vnučka Jackie Kennedy akoby slávnej prvej dáme z oka vypadla

Okrem oblečenia pre slávnostný otvárací ceremoniál a voľný čas si športovci tento rok, obliekli aj odev s  tradičnými čatajskými vzormi, od obľúbenej módnej návrhárky Emmy Klein. Tieto kúsky však priamo v Tokiu nepoužívajú. Oficiálne ich na sebe mali len na sľube u prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej.

Treba uznať, že aj tu vidieť dokonalé prepojenie histórie, s prvkami 21. storočia. Prepracovanosť, poctivosť a tradície v jednom. 

Neprehliadnite: Život a tajomstvá Marylin Monroe: Románik s Kennedym, obsesia kvôli čistote, či strach z ľudí, aj taká bola ikona 50.rokov