Presunúť na hlavný obsah

Škola pre anorektičky a bulimikov: Na tomto mieste skúsení odborníci vedú ľudí k pochopeniu, čo sa s nimi deje

Zdravie

Nový vzdelávací program pre pacientov s poruchami príjmu potravy neponúka zázračnú liečbu, jeho autorky z iniciatívy Chuť žiť však veria, že pochopenie ochorenia môže viesť k uzdraveniu.

Poruchami príjmu potravy trpí jedna zo šiestich mladých žien. Nejde o banálnu záležitosť, ale o vážne psychické ochorenie, ktoré sa nezriedka končí smrťou. Rozhodujúca je včasná odborná pomoc, no s jej dostupnosťou je u nás dlhodobo problém.

Čítajte tiež: Má pred sebou úspešnú kariéru doktorky, no na Slovensku nemá uplatnenie. Rozhovor so slovenskou chirurgičkou Júliou

Liečba bez vysvetlení

Problémová býva nielen dostupnosť. Niektorí odborníci nevedia kvalitne adresovať problém tohto ochorenia, prípadne nemajú možnosti venovať pacientovi dostatok času.

„Pacientovi je málokedy vysvetlené, čo si prežíva, čo mu ochorenie spôsobuje a čo mu konkrétne môže pomôcť. Liečba je preto pokus-omyl, prítomná je bezmocnosť - človek skúša, hľadá možnosti, študuje si zahraničné zdroje, ale chýba mu komplexné, ucelené vedenie, ľudské vysvetlenie a nádej,” hovorí zakladateľka projektu Chuť žiť, Valentína Sedileková, ktorá sa na poruchy príjmu potravy liečila 5 rokov.

Tím Chuť žiť zložený zo psychiatrov, psychológov, nutričných špecialistov a Valentíny, ktorí sa venujú pacientom s PPP na dennej báze, najnovšie pripravil unikátny trojmesačný liečebno-vzdelávací program pre ľudí s anorexiou, bulímiou a záchvatovým prejedaním.

O ochorení, o tele, aj o sebe

Jednotlivé stretnutia budú viesť špičkoví odborníci v tejto problematike - medzi inými aj psychiatričky MUDr. Martina Paulinyová z bratislavského NÚDCH na Kramároch, MUDr. Marcela Šoltýsová z FNsP F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici či MUDr. Magda Frecer, ktorá sa tematike PPP venuje vo svojej súkromnej praxi.

„Je to prvý vzdelávací projekt o poruchách príjmu potravy na Slovensku vôbec, ktorý má komunitný presah a je ľahko prístupný širokej verejnosti. Nič také sme doteraz nemali. Edukácia podporuje odhodlanie k liečbe a často je kľúčovým elementom v procese liečby - keď rozumiem tomu, čo mi je a ako k tomu pristupovať, mám pocit, že je to viac v mojich rukách. Zvyšuje to moje kompetencie a vedomie starať sa o seba. Za projektom je elán a zaangažovaná práca skvelých ľudí, ktorým patrí veľká vďaka. Som rada, že môžem byť súčasťou,” opisuje program psychiatrička a psychoterapeutka, MUDr. Magda Frecer.

Účastníčky a účastníci tak budú mať možnosť lepšie spoznať svoje ochorenie, ale aj samých seba. Preskúmajú svoje nastavenie mysle, spoznajú mechanizmy, ktoré ich pútajú k chorobe a naučia sa s nimi pracovať. Nacvičia si techniky zvládania úzkostí a negatívnych myšlienok,
preberú si ideál štíhlosti a zamerajú sa na svoj vzťah k jedlu. Na poslednom stretnutí sa budú venovať dlhodobému plánu liečby a tomu, ako pokračovať ďalej.

„Naším cieľom je pacientky a pacientov vyzbrojiť vedomosťami a najrôznejšími technikami a spôsobmi, ako ochorenie zvládať v bežnom živote. Aby si každým workshopom niečo nové uvedomili a nové zručnosti aplikovali vo svojom boji s ochorením. To, čo by hľadali a skúšali mesiace, možno aj roky, im tak odovzdáme za niekoľko týždňov,” tvrdí Valentína, ktorá do programu vkladá znalosti aj skúsenosti zo svojej cesty za uzdravením.

Mohlo by vás zaujímať: Autorka detských kníh, Iryna Zelyk uvádza hru emocionálna záhrada: Upevňuje duševné zdravie a posilňuje rodinné väzby

2 turnusy do konca roka

Programy sa zameriavajú na tri najznámejšie diagnózy: mentálnu anorexiu, mentálnu bulímiu a záchvatové prejedanie (binge eating disorder). Každý program sa skladá z 12 workshopov, ktoré budú prebiehať raz týždenne. Kým to pandemická situácia dovoľuje, budú sa konať osobne v Bratislave. Vznik podporila Nadácia mesta Bratislavy.

Najbližší turnus začína už v auguste, viac informácií nájdete na www.chutzit.sk.

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe