Presunúť na hlavný obsah

Dve sestry sa pustili do podnikania. Založili štýlový sekáč, ktorý konkuruje módnym značkám

Kariéra

Vraví sa, že s rodinou by sa podnikať nemalo. Pravdou však je, že sestrám Katke a Natálii to funguje a aj vďaka tomu vytvorili pekný projekt, ktorý dáva šancu už nosenému oblečeniu.

Na začiatok možno úplne jednoduchá otázka.. aký je váš vzťah k móde?

Dúfame, že maximálne zodpovedný. Od puberty módou žijeme, náš vzťah k nej sa prirodzene menil a vyvíjal. Dospeli sme do bodu, v ktorom si uvedomujeme viaceré negatívne aspekty módneho priemyslu a to náš prístup k nemu prudko pozmenilo. Sme síce nevyliečiteľné maniačky, no vďaka upcyklácii a oblečeniu z druhej ruky si môžeme napĺňať svoju “obsesiu” bez toho, aby sme podporovali nebezpečný textilný priemysel a škodili životnému prostrediu. 

Predpokladám, že aj vy ste si prešli obdobím (tak, ako každý), keď ste uprednostňovali mnoho lacnejších, no dostupnejších kúskov.. kedy toto obdobie skončilo, respektíve, kedy sa zlomilo?

Samozrejme, touto etapou sme si prešli aj my a to naozaj intenzívne. Spomíname si na naše pravidelné výjazdy do obchodných centier, z ktorých sme odchádzali ovešané nákupnými taškami. Toto chorobné nakupovanie výrazne podporovali nízke ceny, čo viedlo k častému obmieňaniu našich nekvalitných šatníkov. Zamýšľali sme sa nad týmto začarovaným kruhom, no téma “fastfashion” v tom čase ešte nebola veľmi skloňovaná. Zlomilo sa to zhruba pred piatimi rokmi, keď sme si v obchodoch vlastne nevedeli nič plnohodnotné nájsť. Skúsila som si teda šiť vlastné kúsky a začali sme navštevovať secondhandy, pretože zážitok z hľadania výnimočných a neopakovateľných kúskov sa dá zažiť len tam. Postupne sme sa dozvedávali viac a viac o škodlivosti módneho priemyslu, nedôstojných podmienkach zamestnancov fabrík a náš postoj ostal nekompromisný.

Prečítajte si: Aj slovenská móda má potenciál byť špičkovou: Sestry Drobne premenili svoj dlhoročný sen na realitu

Prečo ste sa rozhodli otvoriť vlastný sekáč?

Dlhší čas som túžila vytvárať vlastnú značku a živiť sa tým, čo ma naozaj baví a napĺňa. Idea otvoriť vlastný sekáč však vznikla veľmi spontánne, dá sa povedať, že zo dňa na deň. V Nitre sa uvoľňoval priestor bývalého secondhandu a frustrovanej z nekreatívnej práce v bare mi napadlo spojiť koncept obchodu z druhej ruky s mojou vášňou pre šitie práve v týchto priestoroch. So sestrou sme navštevovali predovšetkým zahraničné secondhandy, práve ich vzor nam dal impulz vytvoriť v našom rodnom meste priestor pre priateľské a voňavé nákupy z druhej ruky s výberovým vintage tovarom, ku ktorému máme silný vzťah. 

Mnohí ľudia vnímajú sekáče ako niečo použité, niečo, čo nie je príliš vhodné, možno nejakým spôsobom ponižujúce.. akoby ste vyvrátili túto stigmu?

Za nás je veta “Be hero go zero” tým najlepším argumentom. Veríme, že sa táto stigma pomaly, ale isto vytráca a nakupovanie v sekáčoch začína byť výsadou, sebavedomým postojom a nie hanbou. Chápeme ale ako toto odmietavé stanovisko vzniká. Dodnes nájdeme množstvo preplnených secondhandov zapáchajúcich po dezinfekčných textilných sprejoch. Nakupovanie v takýchto podmienkach nie je príjemný zážitok. Samy sme s tým mali problém, preto sme začali navštevovať úplne iný typ sekáčov, predovšetkým zahraničných, ktoré majú svoju dušu a nenahraditeľnú atmosféru.

Fakt je, že sme konzumná spoločnosť, všetko je až príliš dostupné a ľudia majú potrebu vlastniť nové, nie použité. Západná kultúra prezentuje to, čo je novovyrobené. Je to skrátka biznis, stal sa z toho štandard. Ísť proti prúdu nie je nikdy ľahké, navyše, keď sa téma ekológie nekomunikuje dostatočne, ľudia si dôsledky svojich rozhodnutí neuvedomujú, v horšom prípadne sú k nim ľahostajní. Trend sa ale v posledných rokoch predsa len trochu mení, hlavne v mladšej generácii, byť “eco” začalo byť dokonca “in”.

Je každé nakupovanie v secondhande okej alebo má aj to vlastné pravidlá?

Myslím tým aj množstvo nakupovania a podobne...To je veľmi dobrá otázka. Každé nakupovanie by malo mať svoju hranicu. Veľakrát sme sa nechali uniesť výhodnými akciami v secondhandových reťazcoch, nakúpili sme však kvantitu, nie kvalitu. Je pravdepodobné, že takto neuvážene zakúpené oblečenie nemá veľkú šancu udržať sa v šatníku. Každý nákup by mal byť náležite premyslený a každý zakúpený kúsok by mal nájsť v šatníku svoje miesto na mnoho rokov dopredu. Nie, že by sa to nám stopercnentne darilo. S istotou však vieme povedať, že každé nakupovanie v secondhand predajni je lepšie ako nakupovanie vo fastfashion obchode, v prípade akútnej nákupnej mánie utekajme všetci tam.

Teraz by som sa zameriala skôr na praktickejšiu časť tohto všetkého. Ako sa dostávate k oblečeniu a ako ho následne spracujete?

Najväčšiu časť nášho sortimentu tvorí vintage oblečenie z veľkoskladov s použitým šatstvom. Nebolo jednoduché nájsť dodávateľa, ktorého oblečenie spĺňalo naše nároky. Pre lepšiu predstavu, je to ako kupovať mačku vo vreci - nikdy neviete, aké oblečenie bude balík obsahovať. Ďalšiu časť nášho tovaru tvorí darované oblečenie od našich skvelých zákazníkov. To rovnako ako vintage tovar podlieha zdĺhavému triedeniu, čisteniu, prípadne opravovaniu - prišívanie gombíkov, zašívanie látky. Príliš poškodené, znečistené alebo nepredajné kúsky ďalej upcyklujeme, čiže pretvoríme na iný model, prípadne ich oživíme maľbou a batikou, aby dostalo väčšiu šancu nájsť svojho nového majiteľa. Oblečenie, ktorému nie sme schopní nájsť svoj nový šatník, putuje na charitatívne účely, najčastejšie do Červeného kríža. Textilný odpad (veľmi poškodený textil, textilné odrezky) nosíme našim kamarátom z novovznikajúceho Kreatívneho centra v Nitre, ktorí ho používajú na zateplenie tohto priestoru.

Neprehliadnite: Antónia a Aroa spojili vkus a udržateľnú módu. Značka Trace Collective je premyslená do posledného gombíka

Ako funguje váš sekáč? Myslím tým, či máte kamennú prevádzku a čo v nej možno nájsť.

Naša kamenná prevádzka sa nachádza priamo na pešej zóne v našom rodnom meste Nitra. Fungujeme ako koncept dva v jednom, okrem obchodu s oblečením z druhej ruky sme i kaviareň. Nechceli sme byť len obchodom, túžili sme vytvoriť priestor, v ktorom sa budú ľudia radi stretávať. Nájdete u nás vintage tovar, rôzne handmade doplnky a našu aktuálnu kolekciu Upcyklové. Kolekciu Upcyklové najčastejšie tvoria upcyklované šaty a predĺžené dámske košele z pánskych košieľ.

Väčšina vecí z našej prevádzky je dostupná na našom webe www.sekacjelaska.sk. U nás v Sekáči môžete zažiť aj swapy a bazáre oblečenia. Organizujeme ich priamo na pešej zóne pred predajňou a vždy na nich prevláda skvelá a priateľská atmosféra. Prihlásiť a predať svoje už nenosené oblečenie môže ktokoľvek. Naše bazáre sú navyše obohatené o kultúrny a edukčný program, najčastejšie organizujeme workshopy a prednášky zamerané na tému udržateľnosť.