Presunúť na hlavný obsah

VIDEO: Moderátorka Becca otvorene o ženskom probléme: Neverila som, že sa to môže stať práve mne

Slovenské celebrity

Moderátorka Becca bola jednou z tých, ktoré si mysleli, že jej sa to stať nemôže. Dnes upozorňuje na včasnú prevenciu tohto rozšíreného ženského problému.

Preventívne prehliadky u gynekológa a očkovanie proti vírusu HPV - to sú dve silné zbrane, ktoré by mohli úplne odstrániť rakovinu krčka maternice. Onkologické ochorenie, na ktoré na Slovensku každoročne ochorie 630 žien a približne 230 žien umiera, by vôbec nemuselo existovať. 

Na rakovinu krčka maternice by nemusela zomrieť žiadna žena. Je to onkologické ochorenie, ktorému sa dnes dá účinne predchádzať dvomi spôsobmi a ich vhodnou kombináciou: sú to vakcinácia a pravidelný moderný skríning vyšetrením steru krčka maternice počas opakovaných preventívnych gynekologických vyšetrení. Karcinóm krčka maternice je napriek tomu v súčasnosti druhé najčastejšie onkologické ochorenie u žien.

Čítajte tiež: Má pred sebou úspešnú kariéru doktorky, no na Slovensku nemá uplatnenie. Rozhovor so slovenskou chirurgičkou Júliou

Becca ako jedna z mála žien otvorene o tejto téme

Svoje o tom vie aj moderátorka a vlogerka, Katarína Balážiová, známa tiež pod prezývkou Becca. Pred pár rokmi jej diagnostikovali predrakovinové štádium, no a keď to sama počula, nemohla uveriť, že sa to deje práve jej. Presne tak, ako to vníma veľa žien - daný problém riešime, až keď sa vyskytne, ale to je chyba.

VIDEO: Moderátorka a vlogerka Katarína Balážiová otvorene o tom, ako sa to dozvedela

 

Prevencia je cesta. Becca mala v tejto situácii šťastie, ale uvedomuje si, že iná žena ho už nemusí mať a preto sa rozhodla hovoriť o tejto téme nahlas:

„Práve mi volali výsledky od doktora a mám negatívny výsledok na prítomnosť HPV!!! Po niekoľkých rokoch boja s ním, po predrakovinovom štádiu, po operácii sme konečne tu. V cieľovej rovinke. A vyzerá to tak, že po zotavení mojej imunity z covidu príjmem o niekoľko mesiacov druhú dávku vakcíny proti HPV,“ povedala na svojom Instagrame.

„O to viac chcem apelovať na vás ženy. Ročne diagnostikujú na Slovensku rakovinu kčka maternice približne 650 ženám, zomiera 230. Každému úmrtiu sa dá predchádzať včasnou diagnostikou a liečbou. Choďte prosím svojmu gynekológovi, požiadajte ho o test na HPV a dajte sa dôkladne vyšetriť. Príznaky tohto ochorenia nie sú u väčšiny takmer žiadne, kým sa dá liečiť, preto si isté môžete byť až vtedy, keď vám príde negatívny výsledok. Dlhoročný skríning mi zachránil život. Nechcem byť patetická, fakt sa len teším. A strašne ma mrzí, že takýto príbeh nemôže mať každá žena. O to, aby bolo happyendov viac sa musíme postarať my, ženy. Stále mi chodia do správ príbehy žien, ktoré prišli k lekárovi neskoro a v lepšom prípade prišli o maternicu, niekedy o všetky reprodukčné orgány, v mladom veku. Je to strašidelné len čítať. Preto mi je jedno, že to budem hovoriť dokola a budem vám liezť na nervy, lebo toto má zmysel. Dámy, dievčatá, ženy, ľúbte sa a choďte k lekárovi. A keď sa vám nepáči prístup vášho lekára, zmeňte ho. Ja vám všetkým držím palce. Ste moje hrdinky,“ dodáva na záver.

Mohlo by vás zaujímať: Rozhovor s moderátorkou Beccou: Nemám pocit, že som influencer. Jednoducho len ukazujem, ako žijem

Pacientska organizácia NIE RAKOVINE sa pokúsila na otázky ohľadom tejto témy odpovedať v spolupráci s odbornými lekármi a tiež influencerkami, ktorých sa táto téma osobne týka.

MUDr. Elena Prokopová - hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast a členka Konzilia odborníkov Pandemickej komisie 

Doc. MUDr. Erik Kúdela PhD. - zástupca prednostu Gynekologicko-pôrodníckej kliniky JLF UK a UNM- odborník vo výskume HPV, cervikálnych prekanceróz a rakoviny krčka maternice, vedie tiež úspešnú online poradňu o onkoprevencii na nierakovine.sk 

prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák PhD., MBA, Dott.Ric., MHA, FAAAAI - pediater, imunológ alergiológ, primár Klinickej imunológie a alergiológie Univerzitnej nemocnice Martin a UK JLF a prezident Slovenskej spoločnosti alergológie a klinickej imunológie

MUDr. Radmila Sládičeková PhD., MPH - gynekologička, špecializovaná gynekologicko-pôrodnícka ambulancia RADMA GYN s.r.o. Podala prvú vakcínu proti rakovine krčka maternice na Slovensku 

Prečo by sa rakovine krčka maternice dalo predísť?

Až 95 % prípadov tohto ochorenia spôsobuje vírusová infekcia niekoľkými typmi vysokorizikových HPV vírusov,3 ktorej je možné zabrániť včasnou vakcináciou.

Existuje viac ako 150 typov HPV, z nich najviac nebezpečné sú typy 16 a 18. 5-6 HPV infekcia je najčastejšie pohlavne prenosné ochorenie. HPV sa teda prenáša najmä pohlavným stykom a počas svojho života sa s ním opakovane stretne viac ako 80 % populácie. Týka sa to rovnako žien, ako aj mužov. V prípade približne 20 % infikovaných môže nákaza onkogénnymi typmi HPV prepuknúť do zdravie ohrozujúceho alebo smrteľného ochorenia. 

Európska komisia preto prijala na podnet WHO 4. februára 2021 Európsky plán boja proti rakovine. V rámci neho podporí úsilie členských štátov o očkovanie dievčat a chlapcov proti vírusom HPV s cieľom odstrániť rakovinu krčka maternice a iné druhy rakoviny spôsobené HPV infekciou. Cieľom je zaočkovať najmenej 90 % cieľovej populácie dievčat v EÚ a do roku 2030 výrazne zvýšiť očkovanie chlapcov.

Prirodzene prekonaná infekcia HPV vírusom prebieha spravidla nepovšimnute, nezanecháva však dostatočné hladiny protilátok, preto je potrebné očkovanie. Infekcia sa rozvinie až u 20 % HPV pozitívnych ľudí. Najčastejšie nakazení sú mladí ľudia vo veku 18-25 rokov. Vývoj od infekcie k nádoru môže trvať 10 až 15 rokov.10 Očkovanie má preto zmysel už v tínedžerskom veku pred začiatkom pohlavného života. U tínedžerov je totiž vysoká pravdepodobnosť, že pred začiatkom sexuálneho života nebudú nakazení HPV. U sexuálne aktívnych mladých ľudí sa už  táto nákaza nedá vylúčiť. Vďaka zvýšenej imunitnej odpovedi je vakcína v tomto období najúčinnejšia! Stopercentná imunitná odpoveď organizmu sa prejaví až po poslednej dávke. Rakovine krčka maternice  sa dá vakcináciou predísť a zabrániť tak neskoršiemu vzniku onkologického ochorenia. 

Na Slovensku je však miera zaočkovanosti proti HPV napriek tomu nízka, a to treba zmeniť.  

Akými vakcínami je možné očkovať?

Na Slovensku sú v súčasnosti dostupné dve vakcíny na očkovanie proti HPV a je odporúčané od januára 2019 rovnako pre chlapcov ako aj dievčatá, keďže HPV asociované rakoviny sa týkajú aj chlapcov: 
Dvojvalentná vakcína: je pre 12-ročné plne hradená zo zdravotného poistenia a sú v nej obsiahnuté 2 typy ľudského papilomavírusu (HPV typy 16 a 18). Lacnejšia, plne preplácaná 2-valentná vakcína pokrýva iba 47 % HPV infekcií vyskytujúcich sa na Slovensku.
Deväťvalentná vakcína obsahuje 9 najbežnejších typov HPV, ktoré spôsobujú okrem rakoviny krčka maternice aj anogenitálne rakoviny a nepríjemné genitálne bradavice. Je to jediná priama najširšia ochrana pred HPV infekciami. 12-ročné deti majú vakcínu čiastočne hradenú zo zdravotného poistenia. 

Prečo sú dôležité pravidelné skríningové vyšetrenia krčka maternice? 

Skríning je vyhľadávanie skorých štádií ochorenia, ktoré ešte nemajú klinické príznaky (teda choroba ešte neprepukla). Skríningové testy môžu pomôcť identifikovať tých, ktorým hrozí riziko vzniku niektorých typov rakoviny.
Pre rakovinu krčka maternice sú primárne dva typy testov, ktoré dnes používajú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti: test PAP a/alebo HPV test. 
Väčšina nádorov krčka maternice sa vyskytuje u žien, ktoré prevenciu zanedbali. Dôvodom, pre ktorý mnoho žien vyšetrenie odkladá, bývajú aj obavy z výsledkov. 

Bohužiaľ, na preventívne cytologické vyšetrenie chodí pravidelne len niečo vyše 20 % žien, čo je veľmi málo. Do ambulancií gynekológov prichádzajú neraz po desať a viacročnej absencii preventívnych vyšetrení, väčšinou už s neklamnými znakmi rozvinutého onkologického ochorenia. Základom prevencie rakoviny krčka maternice je teda chodiť na gynekologické vyšetrenia pravidelne! 

Neprehliadnite: Keď dovŕšite 35. rok života, začína starnutie: Aký je váš skutočný vek v porovnaní s tým biologickým?

Test PAP

Na cytologické vyšetrenie majú nárok všetky ženy po dovŕšení 18. roku veku alebo po prvom tehotenstve, pričom prvé dva roky sa robí vyšetrenie oba roky po sebe. Ak sú obe vyšetrenia v poriadku, stačí cytológiu opakovať až po troch rokoch. Ak sa však objavia čo i len minimálne zmeny, opakuje sa vyšetrenie každý rok, prípadne aj skôr. Laboratóriá na Slovensku tradične vykonávajú PAP test (cytologické vyšetrenie). Ním hľadajú znaky abnormálnych buniek na krčku maternice, ktoré by mohli viesť k rakovine krčka maternice. Štúdie ukázali, že minimálne 3 ženy z 10 môžu mať normálny cytologický nález napriek tomu, že rakovina krčka maternice je už prítomná.

Cytológia  steru z krčka maternice môže teda vykazovať falošnú negativitu u žien, kde sa už vyvíja karcinóm krčka maternice!!! 

HPV test14-16 

HPV test naopak zisťuje, či žena vôbec má infekciu vysoko rizikovým vírusom HPV, ktorá ju vystavuje riziku vzniku abnormálnych buniek a rakovine krčka maternice. Poznatok, či je žena pozitívna na HPV, a na aký typ, umožní jej lekárovi určiť ďalšie kroky v jej liečbe alebo prevencii. Na Slovensku nie je tento skríningový test uhrádzaný zo zdravotného poistenia ako primárna skríningová  metóda,  hoci svet je nasmerovaný na primárny HPV skríning a v mnohých krajinách sveta je súčasťou národných skríningových programov či regionálnych programov.

Na prevenciu širokej populácie žien by teda bolo aj podľa vedeckých dôkazov vhodné zvoliť najmodernejší spôsob skríningu, ktorý dáva najväčšiu šancu na zistenie skorých štádií rakoviny, dokáže tiež odhaliť i prítomnosť vysokorizikových HPV a teda i odhaliť riziko vzniku nádorového ochorenia.  

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe