Presunúť na hlavný obsah

Slovenka Veronika prekročila hranicu milión sledovateľov: Nie všetko na sociálnych sieťach je umelé

Slovenské celebrity

Je treťou ženou v našej krajine, ktorá na sociálnej sieti Instagram prekročila hranicu milión sledovateľov. Slovenka Veronika Rajek v rozhovore prezradila, čo sa všetko za budovaním profilu získa - a ako sa instatný svet líši od toho skutočného.

Ešte pred boomom sociálnych sietí si pôsobila ako modelka. Ako si sa k tomu dostala a čo ti to dalo?

Kariéru som začala, keď som mala 14 rokov a prvýkrát som sa dostala na tajnáša na diskotéku, kde ma oslovila pani z modelingovej agentúry. Mala som veľké oči - bola to nová skúsenosť, nafotili sme book, polaroidy, no nakoľko som mala zlú pleť, spolupráca padla. Približne polrok som mala pauzu, potom ma objavila iná agentúra v Bratislave, ktorá ma poslala do Milána a Turecka. 

Či som chcela byť modelka? Keď sme boli deti, vravela som, že chcem byť ňou alebo učiteľkou - takže určite tam bol nejaký sen. Som rada, že sa mi z nejakej časti splnil a verím, že sa ešte nejaké modelingovské ambície splnia. Avšak tým, že starnem a mám už iné názory, nie som na to upnutá. 

Tento modelingový svet si opustila, ľudia ťa mali príležitosť vidieť v Miss Slovensko. Bol to nejaký prirodzený vývoj?

Po strednej som začala študovať na vysokej škole a o rok na to som sa na podnet Lujzy Strakovej prihlásila na Miss. Ešte po súťaži som odcestovala na tri mesiace do Milána, no následne som stretla dnes už svojho manžela a rozhodla sa modelingu nevenovať už takto kastingovo. Nezavrela som mu však dvere a ani som v skutočnosti neskončila - len to nie je moja primárna práca a zdroj obživy. Dnes chodím na takzvané direct booky, kedy ma agentúra vyšle na určitú lokáciu na pár dní, týždeň. Vyberám si, či sa mi to oplatí robiť a či to chcem robiť.

Si treťou Slovenkou, ktorá dnes dosiahla míľnik milión followerov. Napadlo ti, že ťa raz bude toľko ľudí sledovať? Ako si sa k tomuto číslu vlastne dostala?

Prvé fotky som postovala už v roku 2015 a už vtedy sa mi podarilo získať clekom slušné číslo 13-tisíc sledovateľov, čo bolo na tú dobu veľa. Určite som vedela, že ak chcem mať na sociálnej sieti viac ľudí, musím sa z tohto trhu dostať - nie som totiž človek, ktorý je atraktívny pre Slovensko. Nebaví ma byť influencerom, ktorý zdieľa len konzum - dlhé roky som sa venovala atletike a telu a aj keď viem, že to nie je všetko, naše telo je miesto, kde žijeme a malo by byť taktiež reprezentatívne. Som rada, keď môj profil inšpiruje k tomu, aby sa oň ľudia viac starali. 

Stalo sa to asi nejako na prelome minulého roka, kedy som si povedala, že chcem fotiť samú seba bez produktov, nakoľko na sebe pracujem. Nepatrím k ľuďom, ktorí by sa retušovali, ale zdieľam prirodzenosť. Mnohí ma registrujú kvôli mojím tančekom na staré hity kapely ABBA, ktoré sa stali virálne. To som ja - zdieľam to, kým som a nie kým by som chcela byť. 

Spomínaš retuš, ktorá je bohužiaľ už asi neodmysliteľnou súčasťou viacerých influenceriek. Aj to je nepochybne dôvod, prečo je Instagram trh často spoločnosťou opovrhovaný...

Tomu inak nerozumiem. Ja som nikdy nemala tendenciu vysmievať sa z iných povolaní či povyšovať sa nad ne. Títo ľudia by si mali skúsiť odpisovať na desiatky mailov, pripravovať scény na rôzne fotenia, riešiť spolupráce a produkty.. samozrejme aj tú su dve skupiny ľudí - tí, ktorí sa na to vykašlú a odfotia sa s produktom v obývačke a tí, ktorí to zoberú kreatívne. Nie je to však chyba Instagramu ale skôr marketingu a klientov, ktorí aj tie prvoplánové reklamy berú.

Stalo sa mi, že ľudia skutočne klamú na sociálnych sieťach a keď niekde vidím daných ľudí, uvedomím si, že na fotkách sa o čosi vylepšili - ponaťahovali si nohy, zúžili pás. Ukazuje to nespokojnosť človeka. Keď mňa ľudia stretnú, povedia mi, že vyzerám rovnako. Som naturálna, no chápem, že sa moceme v kruhu, kedy nikto nikomu neverí a presvedčia sa až v realite.

Čo ďalšie sa ti na sociálnych sieťach možno nepáči?

Ľudia majú potrebu sa k všetkému vyjadrovať, bijú sa za svoj názor a ak má niekto iný, automaticky sa vytvára konflikt. Nikto by nemal presadzovať, že práve ten jeho názor je správny - no na druhej strane nie stále je fajn svoj názor presadzovať a hejtovať. Ja sama som individualista a idem si svojou cestou. To, že niekto pláva proti prúdu, neznamená, že je zlý človek. Samozrejme, ak neubližuje druhým.

Prečítajte si: Rozhovor s tenistkou Belindou Benčič, ktorá vyhrala na olympiáde zlato: Som hrdá na to, že viem po slovensky

Ako vyzerá taký tvoj pracovný deň? Majú vôbec ľudia, ktorí sa živia sociálnymi sieťami, voľno?

Pracujem vlastne kedykoľvek, aj cez štátny sviatok, Vianoce.. moja práca je z mobilu a počítača, takže som v robote stále a čosi tvorím. Väčšinou vstávam o ôsmej, odpovedám na xy mailov, potom fanúšikom, neskôr mám nejaké fotenia, pomáham s prácou manželovi.. a v neposlednom rade ako každá žena aj ja mám domácnosť, v ktorej periem, žehlím, utieram prach, zapínam umývačku. Som milovník upratovania a všetkého čistého, som priam až pedant, haha. Šesťkrát do týždňa tiež navštevujem na hodinu a pol fitko, to je taká moja psychohygiena, do ktorej venujem energiu.

V čom je Veronika iná než možno na sociálnych sieťach? 

Ľudia napríklad nevedia, že som, ako som spomínala, poriadkumilovná. Na mojom profile nenájdete luxus, som tá normálna baba s citmi, emóciami, som bytosť, ktorá sa tiež vie rozplakať pri Titanicu, potom hulákať a som tiež veľmi ukecaná. Uvedomujem si svoje pre a proti - a chcem zveľaďovať to, kto som, pracovať na sebe a posúvať sa. Nie som privilegovaná, ani z bohatej rodiny, ako si mnohí myslia. Opovrhujúce sú tiež reči na margo toho, čo s kým mám - pritom málokto vie, že som už dva roky vydatá. 

Vníma ťa teda spoločnosť nejako zaškatuľkovane? 

Skôr ženy zo Slovenska, ktoré ma vnímajú ako umelú, hlúpu a podobne. Myslia si, že tým, že mi niekto lajkuje fotky, automaticky s ním flirtujem. Ja som však našlašťastie po boku muža, s ktorým som už päť rokov. Podporuje ma vo všetkom, čo robím, súhlasí s tým. Chránime si súkromie, žijeme si spolu, a tak je absurdné, že som spájaná s inými mužmi.

Som človek, ktorý verí na pravú lásku a vždy som sa chcela vydať mladá. S manželom máme spoločné záujmy, chceme mať spolu deti, neskôr vnúčatá, no zároveň sme samostatné bytosti, ktoré vedia byť šťastné samé so sebou. Prešli sme si neľahkým obdobím, keď mu diagnostikovali zákernú chorobu. Starala som sa oňho a vedela, že to spolu prekonáme. Prekonali sme a ja viem, že s ním chcem zostať do konca života.

Na tú dnes verí už len málokto. 

Tak ja som človek, ktorý nenecháva toho druhého v štichu. Starala som sa oňho, aj keď by iné ženy od mužov možno aj odišli. Všetci si zažívame isté veci, o ktorých druhý nemajú poňatia, no je to stále o opore.

Ja sama nosím náhrdelník Davidovej hviezdy, kvôli čomu mi aj mimochodom vymazali Instagram na istý čas. Je to pre mňa symbolom toho, čo sa stalo a nechcem, aby sa história opakovala. Ľudia by mali mať na pamäti peklo, ktoré sa odohralo a pamätať si, že nie stále je potrebné používať len mozog, ale aj srdce.

Neprehliadnite: Mám 22 a budem mama: Nádherná Tereza Bizíková sa po tom, čo prezradila, že čaká bábätko, stretla s mnohými predsudkami